شماره خبر : 2007      تاربخ انتشار : 1391/5/12 1:47 PM     


احکام اختلاسی‌ها،برگ برنده قوه قضاییه


  

سخنگوی دستگاه قضایی از صدور حکم اعدام در ماجرای پرونده و حبس‌های طویل‌المدت وابد برای مجرمان پرونده اختلاس بزرگ خبر داده است.

میاندرود - محسنی اژه‌ای در حالی در نشست خبری از این احکام سخن گفته  که این موضوع پوشش خبری وسیعی در بسیاری از رسانه‌های مختلف داخلی وخارجی را به همراه داشته وهمین موضوع باعث شده که کارشناسان حوزه سیاسی واقتصادی تحلیل‌های مختلفی درباره این برخورد سخت وقاطع دستگاه قضایی ایران با ماجرای اختلاس ارائه بدهند.

دراین میان بی بی سی فارسی در حالی به پوشش خبری این موضوع پرداخت که فرناز قاضی زاده مجری این شبکه خبری به عزم جدی ایران در برخورد با فساد ملی اشاره داشت وهم‌زمان با این صحبت او کارشناس برنامه یعنی جمشید برزگر چاره‌ای جز تایید این صحبت‌های قاضی زاده نداشت.این شبکه خبری از شروع انتشار این خبر تا به امروز تلاش زیادی برای القای عدم عزم جمهوری اسلامی ایران برای برخورد با موضوع داشته است.موضوعی که دقیقا در مورد شبکه خبری صدای آمریکا هم صدق می کند واین شبکه خبری دیروز با سکوت خبری خاصی،اقدام به انتشار خبر برخورد قاطع دستگاه قضایی ایران با پرونده اختلاس کرد.آن چنان که برخلاف همیشه صدای آمریکا تنها به بیان این خبر وعبور از آن اکتفا کرد وبرخلاف گذشته که با کارشناسان همیشگی به گفت‌وگو می‌پرداخت این بار از این خبر خیلی سریع عبور کرد.

اما سئوالی که در این جا مطرح می‌شود این است که چرا این شبکه‌ها و رسانه‌های خبری به پایان این ماجرا یعنی صدور حکم، از این زاویه پرداختند؟

برای پاسخ به این سئوال باید توجه داشت  که رهبر جمهوری اسلامی ایران چندی پیش در جلسه‌ای در این باره با مسئولان نظام، صراحتا براین مسئله تاکید کرده بودند که باید با  این پرونده قاطعانه برخورد شود ومجرمان و در دادگاه در چهارچوب قانون مورد محاکمه قرار گیرند.هر چند که دراین باره ودر زمان انتشار خبر این جلسه رسانه‌های فارسی زبان غربی تلاش داشتند تا این مسئله  یعنی عزم جدی برای برخورد را چندان جدی نشان ندهند وحتی به مخاطب خود این گونه القا  کنند که ماجرای اختلاس 3000میلیارد تومانی رسیدگی  نخواهد شد.

اما دراین میان دستگاه قضا ایران در این مدت جلسات متعددی را برای رسیدگی به این پرونده که نتیجه آن روشن شدن ابعاد این اختلاس وشفاف برای مردم بود تشکیل داد.درواقع این حرکت جمهوری اسلامی ایران مانندآبی بود که برفضای ملتهبی که رسانه‌های فارسی زبان غربی سعی در ایجاد آن داشتند ریخته شد.

از طرف دیگر به هر صورت قوه قضاییه ایران با محکوم کردن افرادی همچون مه آفرید خسروی این مسئله را هم نشان داد که برای مختومه کردن عادلانه پرونده اختلاس،تفاوتی میان دانه درشت‌ها و افراد پایین‌تر ندارد وهمه را به چوب محکمه خواهند راند.این اتفاقی در حالی افتاده که برای 4نفر از محکومین ردیف اول این پرونده حکم اعدام صادر شده وبرای برخی از آنها حکم حبس ابد وحبس‌های 25 ساله که این احکام نشان از اشد مجازات برای مجرمان دارد.

از طرف دیگر صحبت‌های اژه‌ای در نشست خبری بیانگر بررسی دقیق دستگاه قضا دراین موضوع است.چرا که در احکام صادر شده تمام زوایای موضوع در نظرگرفته شده وبرهمین اساس هم احکام معین شده است. آن چنان که اژه‌ای در گوشه‌ای از صحبت‌های خود به توقیف اموال مجرمان از همان ابتدا وکارشناسی کردن آن‌ها اشاره داشته واز فاصله میان آغاز رسیدگی تا حکم نهایی به عنوان فرصت تحقیق وبررسی خبر داده است.

ماجرای اخیر وحکم‌های صادر شده نشان از عزم جدی جمهوری اسلامی دارد.عزمی که رسانه‌های غربی تلاش در کم رنگ نشان دادن آن داشتند که با توجه به قاطعیت احکام صادر شده به نوعی این رسانه‌ها در یک تضاد اساسی در شرایط کنونی قرار گرفته‌اند.چرا که از یک طرف یا باید برمواضع قبلی خود یعنی همان کم رنگ نشان دادن برخوردها تاکید ورزند که این مسئله با واقعیت‌های موجود شدت احکام منتشره سازگار نیست و یا باید به اصل موضوع اذعان کنند که این مسئله هم به هیچ وجه برایآن‌ها مطلوب نیست.   نظرات بینندگان
تعداد نظرات منتشر شده : 0


         نظر شما

نام :
ایمیل :    
تصویر زیر را وارد نمایید
 
نظر :
جدیدترین اخبار

20 سال حبس یک بی‌گناه در اوین!
تناقض در آمار ازدواج کودکان
کل بدهی خارجی ایران اعلام شد
دستگیری قاتل فراری با ثبت نام یارانه!
سنگ آسمانی در آسمان روسیه +عکس
زن سوری در خیابانهای استانبول +عکس
کشف جام جهانی تقلبی چینی +تصاویر
عکس/پیک نیک شاهانه
عکس/اولین یونیفرم سپاه
حکم رهبری برای اژه ای
آخرین خبر از قرارداد نکونام با الکویت
شکایت رویانیان از خادم و فردوسی‌پور
فواید ومضرات ایستک و دلستر
تصویر عبور ایستگاه فضایی از مقابل ماه
محاکمه شوماخر در حالت کما!
اقدام عجیب بازیکن ملی پوش سپاهان!
راز کاهش سرعت اینترنت چیست؟
مرگ دروازه‌بان به علت ضربه مهاجم حریف
فعالیت شبکه جنجالی آذربایجان در ایران
پنج ساعت پرواز در دمای منفی 40 درجه
ساخت سريع ترين آسانسور جهان
حال‌وروز مشاور بی‌حجاب خاتمی!+تصاویر
پیام های دینی جنگ آخرالزمان در سوریه
روی هوا!(عکس)
مقبره مادر بزرگترین مرد تاریخ ایران/عکس
رسم‌عجیب‌وغریب‌یک‌قبیله‌آفریقایی!/تصاویر
عامل‌انتحاری‌دانشگاه‌امام‌کاظم(ع)/عکس18+
کاریکاتور/ کنترل اقلام غذایی در فاز دوم!
دعوت مجددازهاشمی برای سفربه عربستان
فرزندکارگردان فیلم‌موهن،مسلمان‌شد+عکس
گلریزان برای رقص لزگی!
کتاب خاطراتی که رهبری در 2 روز خواندند
نوزاد، والدین قاچاقچی را لو داد!
بانوی 78 ساله‌ای که قهرمان دو جهان است+تصاویر
شکایت اردوغان از ترکیه!
انتشارعکس دانشمندان هسته‌ای ممنوع شد
درخواست جالب همسر یک نماینده از لاریجانی
مرگ عجیب یک شکارچی غیرقانونی
شرط جدید ترکیه برای گذرنامه های ایرانی
تلاش یک آقازاده برای ریاست مجلس!
عکس برداشت پول از زمین کشاورزی
علت سخنرانی نکردن مولوی عبدالحمید
هند خواستار تغییر نام اینترنت شد
جنگ آب در عراق جدی می‌شود
حکیم وارد صحنه انتخابات شد
اگر آقا بیاید برای آقازاده‌ها بد خواهد شد
حکم شرعی تفتیش وسایل فرزند
چند بدهکار بالای ۵۰ میلیارد داریم؟
۱۸ طالبانی در افغانستان کشته شدند
آیا گرو گذاشتن کارت‌ملی جرم است؟