• آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 10193 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 09 اردیبهشت 1394 - ساعت: 13:53

چاپ
شوراهای اسلامی حد واسط و پل رابط دولت و ملت هستند

اسحاق‌علی کشاورز؛

شوراهای اسلامی حد واسط و پل رابط دولت و ملت هستند


شوراهای اسلامی حد واسط و پل رابط دولت و ملت و البته مهمترین رکن دموکراسی خواهی محسوب شده و می‌توانند نقش سازنده‌ای در این زمینه داشته باشند.

به گزارش میانخبر ، شوراهای اسلامی ظرفیت تقویت دموکراسی در ایران هستند و امسال سال همدلی و همزبانی دولت و ملت نام‌گذاری شده است، تحقق این شعار در عرصه عمل به میزان مشارکت مدنی بستگی دارد، ما حق نداریم در حق لطیف‌ترین واژگان و البته در حق مردم وطن و در حق واژگان ستم کنیم وارجمندترین واژگان را با محصور کردن در زندان شعار بی‌ارج کنیم.

ستم در حق انسان‌ها از آن رو که واژگان به حوزه‌های معرفتی و عواطف و احساسات و آرمان‌ها مربوط هستند و نباید به بازیچه‌های دم دستی و به ابزار مزاح تنزل قدر یابند.

زبان و اندیشه با هم در پیوند هستند، اندیشه‌های متعالی به تعالی و توسعه زبان؛ و پویایی و توسعه زبان هم به شکوفایی اندیشه، مدد می‌رسانند.

اهمیت واژگان وقتی بیشتر در نظر معلوم می‌گردد که توجه کنیم که تمامی پیامبران الهی برای تبلیغ و ترویج و بیان آیین خود به زبان متوسل شده‌اند، پس ما موظفیم با درک اهمیت زبان و اهمیت انسان از ذات و کیان انسان و زبان صیانت کنیم.

شوراهای اسلامی حد واسط و پل رابط دولت و ملت و البته مهمترین رکن دموکراسی خواهی محسوب شده و می‌توانند نقش سازنده‌ای در این زمینه داشته باشند و تقویت همدلی و همزبانی رسالت بنیادین شوراهای اسلامی است.

مهمترین انتظار مردم از شوراها

اعضای شوراها از میان رقبایی که خود را به افکار عمومی عرضه کرده بودند برگزیده شده‌اند، یعنی آنان از صحنه رقابت پیروز بیرون آمده‌اند، شوراهای کامیاب از رقابت، به مردم وعده‌هایی داده‌اند و احیاناً برنامه‌هایی ارائه کرده‌اند و قول‌هایی عرضه داشتند، بنابراین طبیعی است که باید در عرصه عمل و در طول چهار سال عضویت در شورا به آن وعده‌ها عمل کنند.

وظایف شورا در قوانین

اعضای شوراها باید اولاً به شرح وظایف قانونی خود کاملاً آشنا باشند. ثانیاً باید با مردم صادقانه رفتار کنند و بعد از پیروزی، خالصانه به خدمت بپردازند، آنان باید از رأی مردم با التزام به قواعد و اصول دموکراسی صیانت کنند، برگزیدن شهرداران کارآمد در شهرها و دهیاران توانمند در روستا از همین قرار است.

چنانچه شوراها برای گزینش شهرداران و دهیاران به روابط خاص بسنده کنند از شان شورایی و حدود وظایف قانونی عدول و نزول کرده‌اند.

تقویت زمینه‌های اشتغال در محیط‎های شهری و روستایی، تلاش در جهت توسعه و آبادانی شهر و روستا، جلوگیری از هرگونه اختلاف و درگیری در میان گروه‌های اجتماعی و ... از جمله وظایفی است که شوراها موظف به انجام آن هستند.

انتظار شورا از مردم

متقابلاً شوراها هم برای انجام وظایف خود در چارچوب قانون می‌باید فضایی مناسب و آرام داشته باشند. مردم نباید حوایج و خواسته‌هایی فراتر از توان و حدود قانونی شوراها از آنان مطالبه کنند، آنان انتظار دارند مردم به آنان اعتماد کنند و حسن ظن را جایگزین سوء ظن‌های مخرب کنند.

اعتماد مهمترین سرمایه اجتماعی است و مردم باید پیوسته تمرین کنند که به یکدیگر اعتماد کنند، سوء ظن‌های بی مورد تنها موجب اختلال در روند خدمات‌رسانی می‌شود.

البته اعضای شورا با نحوه تعامل سازنده و شفاف¬سازی امور می‌توانند زمینه‌های اعتماد اجتماعی را فراهم سازند.

تعامل شوراها و بخشداری

همواره این تعامل وجود داشته است از رخدادهای ویژه و شاید انحصاری این تعامل جلسات روسای شوراهای اسلامی بخش مرکزی میاندورود است که در این نشست ها از مدیران استانی برای اهداف گوناگون دعوت شده و مصوبات جلسات متعاقباً پیگیری می شود و شوراها و بخشداری در رابطه متعامل در این فرایند می کوشند نقش سازنده داشته باشند.


منبع : اسحاق علی کشاورز

برای این پست 2 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • چهار شنبه 09 اردیبهشت 1394 - 15:03 کسبه پاساژ ولیعصر(عج)شهرسورک

  عامل اصلی برای پیشرفت کشوروحرکت به سوی عزت واقعی.حفظ وتقویت فضای تدین درفضای شهرها وروستاهاست.....نهم اردیبهشت روز شورا بر منتخبان شورای شهر وروستا مبارکباد//////////

  پاسخ به نظر
  + 3 - 0
 • چهار شنبه 09 اردیبهشت 1394 - 17:52 ناشناس

  با عرض سلام و تبریک به تمامی شوراهای شهر و روستا،انتظار میرود از همه عزیزانی که مشغول فعالیت در شورا هستند همانطور که معنی لغوی کلمه شورا مبین آن هست،به معنا و مفهوم واقعی هم اندیشی،همدلی و دست در دست هم بودن را نمایان کنند،با کنارگذاشتن اختلافات جزئی و با ایده های نو و کارآمد پیش به سوی تعالی وپیشرفت گام های قوی و مؤثر برای شهر و روستا بردارند. به امید آبادی و آبادانی جای جای سرزمین عزیزمان ایران!

  پاسخ به نظر
  + 1 - 0
دیدگاه شما در مورد : شوراهای اسلامی حد واسط و پل رابط دولت و ملت هستند

شوراهای اسلامی حد واسط و پل رابط دولت و ملت هستند تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ