• آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 10429 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 16 اردیبهشت 1394 - ساعت: 20:26

چاپ
می‌روم تا حافظ دین و قرآن باشم/ معلمان به شغلی که دارند افتخار کنند

معلم شهیدی که عاشق آموختن به دیگران بود؛

می‌روم تا حافظ دین و قرآن باشم/ معلمان به شغلی که دارند افتخار کنند


شهید معافی می‌گفت: اگر روز جمعه بتوانم به چهار نفر از دانش‌آموزان چهار آیه قرآن بیاموزم همان برای من کافی است.

به گزارش میانخبر ، مادرم، مگر نمی‌خواهى فرداى قيامت پيش حضرت زهرا(س) سربلند باشى؟ پس راضى باش به رضاى خداوند متعال، كه هر چه او می‌خواهد انجام می‌دهد.

شهید علی معافی فرزند محمدقلی در سال 1340 در روستای عزت‌الدین به دنیا آمد، تحصیلات ابتدایی را در مدرسه روستای عزت‌الدین و ماکران پشت‌سر گذاشت و زمانی که به مدرسه ماکران می‌رفت باید حدود سه کیلومتر از خانه تا مدرسه را طی می‌کرد تا در برف و باران به تحصیلات ادامه دهد.

در دوران تحصیلات ابتدایی مادرش وقتی برای معلمانش غذا می‌برد، دیگران اعتراض می‌کردند، ولی مادرش می‌گفت: شاید روزی پسرم معلم شود و دیگران از او پذیرایی کنند، شهید نیز بعد از معلم شدن این جریان را برای مردم روستاهایی که تدریس می‌کرد تعریف می کرد.

شهید معافی با توجه به اینکه فرزند ارشد خانواده بود، امید و کمک حال پدر و مادری بود که لحظه‌های عمرشان را در انتظار قد کشیدن و به ثمر رسیدنش بودند.

مادر شهید می‌گوید: تمام زندگی علی پر از خاطره است، من فرزندانم را با امکانات کم بزرگ کرده‌ام، وقتی در خلوت خود تصویرش را تجسم می‌کنم و با نگاه کردن به عکس‌های که دیگر نمی‌خندد غم بزرگی به دلم راه پیدا می‌کند اما وقتی یاد شکنجه‌ها و صبوری‌های حضرت زینب (س) می‌افتم دلم آرام می‌گیرد و با خود می‌گویم پسرم برای استقامت بناهای اسلام جان خود را بر کف دست گذاشته تا اسلام و انقلاب استوار بماند.

در دوران تحصیل با توجه به فقر مادی خانواده، مجبور بود تا از تعطیلات استفاده کند و به‌عنوان کارگر مشغول به کار می‌شد تا خرج هفته و کرایه خانه را بدهد و حتی در سال چهارم متوسطه به‌عنوان کارگر فصلی در دشت‌ناز مشغول به کار بوده است اما این کار کردن‌ها مانع درس خواندن او نمی‌شد و با معدل خوبی قبول می‌شد.

او به‌عنوان آموزگار منطقه محروم چهاردانگه استخدام شد و داوطلبانه به عنوان مربی امور تربیتی به استان کردستان هجرت کرد تا پیام انقلاب و امام را به گوش مردم محروم کردستان برساند، پس از 2 سال تدریس به‌عنوان آموزگار نمونه آن منطقه شناخته شد و با معرفی آموزش و پرورش منطقه چهاردانگه و با امتحان ورودی، معلم راهنما این منطقه محروم انتخاب و مشغول به کار شده بود.

مادر شهید می‌گوید: وقتی در روستای سنه‌کوه مشغول تدریس بود به او می‌گفتم که چرا آخر هفته می‌شود مانند معلمان دیگر به خانه نمی‌آیی می‌گفت، اگر روز جمعه بتوانم به چهار نفر از دانش‌آموزان چهار آیه قرآن بیاموزم همان برای من کافی است.

شهید علی معافی به پیروی از امام امت در روزهای دوشنبه و پنج شنبه هر هفته را روزه می‌گرفت و همیشه سعی می‌کرد روزه‌های قضا شده‌اش باقی نماند و اکثر این روزها در روزهای گرم و سوزان تابستان بوده است.

مادرش می‌گفت: موقع رفتن به جبهه از من دو تقاضا کرده است؛ اول اینکه با همسرش مثل همیشه مهربان باشم و دوم اینکه می‌گفت وقتی کوچک بودم دستم را می‌گرفتی و به مسجد می‌بردی و می‌گفتی قرآن بخوان و یاد بگیر، حالا می‌خواهم بروم تا حافظ قرآن و دین باشم.

او در تابستان سال 1365 در پادگان ولی عصر (عج) گهرباران، آموزش نظامی و آموزش رزمی تخصصی آبی و خاکی را فرا گرفته و به‌عنوان یک نیروی نمونه در جمع آموزشی‌ها، مورد تشویق قرار گرفت.

پیام شهید معلم علی معافی به فرهنگیان: به همه فرهنگیان سلام می‌رسانم و امیدوارم در ظل توجیهات حضرت ولی عصر(عج) و در سایه پرچم پر برکت اسلام به فعالیت شرافت‌مندانه ادامه دهید، برای اینکه معلم و مربی هستید، با درس از قرآن کریم و طلب عنایت از خداوند منان شعارتان ابتدا عمل باشد و سپس شغلی که به عهده‌تان گذاشته شد افتخار کنید، چون نقش و ارزش خداوندی دارد که نباید تمام چیزها را به ارزش مادی سنجید و سعی شود آنچه که دین اسلام و قرآن و امام امت از شما عزیزان فرهنگی می‌خواهد پیرو باشید تا لغزش در مسئولیت خود نداشته باشید که در روز قیامت مورد مواخذه قرار گیرید.

شهید علی معافی در 9 مهر 1365 همراه با کاروان 7 راهیان کربلا، در جنوب کشور و در یگان دریایی سپاه مشغول انجام وظیفه بود و 4 دی ماه 65 در تنگه چزابه به درجه رفیع شهادت نائل شد.

گزارش از سمیه اکبری زیدیبرای این پست 7 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • چهار شنبه 16 اردیبهشت 1394 - 23:50 ابوالقاسم رحیمی بالویی

  درود و سلام خدا بر شهید علی و پدر و مادرش، بر آن همت مردانه و غیرت و جان فشانی و سلحشوری اش، مرحبا بر آن زمان شناسی و وظیفه شناسی اش، رحمت خدا بر شهید معافی و تمامی معلمان و فرهنگیان زحمتکش این مرز و بوم که الحق بر گردن تمامی افراد جامعه حق عظیم دارند.

  پاسخ به نظر
  + 29 - 1
 • چهار شنبه 16 اردیبهشت 1394 - 23:51 نعمتی

  گفت فحشا کجا آید پدید؟ گفتمش در کوچه های بی شهید.**** روحش شاد ، یادش گرامی و راهش پر رهرو باد

  پاسخ به نظر
  + 27 - 1
 • پنج شنبه 17 اردیبهشت 1394 - 07:30 علی اکبرعبداللهی وشوایی

  سلام وصلوات خدا برشهید علی معافی ومظلومیتش ؛ علی آقا معلم اخلاق واسوه عملی درزندگی من وتمامی ازالدینی ها بود . امیدواریم فردای قیامت هیچ یک ازما شرمنده شهدا نباشیم . ضمنا یادمان نرود شهدای ما محصول تربیت علوی وزهرایی پدران ومادران مخلص خود هستند . ولی دراین دوره کمتر از آنان یاد می شود بیاییم تاهستند قدرشان را بدانیم . ای دوست به محضر شهیدان صلوات .... برقامت بی سرشهیدان صلوات .... ازدامن زن مرد به معراج رود ... بردامن پاک مادرشهیدان صلوات ..محتاج دعای پدران ومادران شهدا علی اکبر عبداللهی

  پاسخ به نظر
  + 27 - 0
 • پنج شنبه 17 اردیبهشت 1394 - 07:51 عبدی

  یاد و خاطره معلم عزیز و برگوار من شهید معافی همیشه گرامی باد . آن شهید بزرگوار معلم کلاس پنجم ابتدایی ما بود . واقعا رفتار و کردار آن بزرگوار اسوه و الگوی من می باشد .. هیچ وقت وفراموشش نمی کنم .. آخرین باری که به جبهه اعزام میشد در میدان ساعت ساری ایشان را زیارت کردم یادش بخیر نصیحتی به من نمود که همیشه در گوش منه و انگار همین دیرزوز بوده :فرموده بود آقا ارسلان من امیدم به شماها شاگردان من است امیددارم با در س خواندن روی منو سفید کنید ... دوستت داریم شهید معافی عزیز ... روحت شاد

  پاسخ به نظر
  + 27 - 0
 • پنج شنبه 17 اردیبهشت 1394 - 13:06 مهدي كهن روز

  كوچه هاي مان را به نامشان كرديم كه هرگاه آدرس منزلمان را مي دهيم تا بدانيم از گذرگاه خون كدام شهيد است كه با آرامش به خانه مي رسيم. سلام بر آنهايي كه رفتند تا بمانند و نماندند تا بميرند؟ براي شادي روح شهدا صلوات..........

  پاسخ به نظر
  + 25 - 0
 • پنج شنبه 17 اردیبهشت 1394 - 23:20 صادقی

  سلام و درود خدا بر شهید علی معافی و پدرو مادر ش ما انسانها باید از شهدان وخانوادشان درس زندگی بگیریم و شهدا را با ذکر صلوات یاد کنیم

  پاسخ به نظر
  + 24 - 0
 • جمعه 18 اردیبهشت 1394 - 11:19 معافی

  خوشا به سعادت شهدا که در آن برهه از زمان، از امتحان الهی سربلند بیرون آمدند و مایه افتخار خانواده و میهن خویش شدند، امید داریم به برکت خون این عزیزان، جوانان کشورمان عاقبتی به خیر همراه با موفقیت داشته باشند. ان شاءاله. در این ایام با برکت از همه بزرگواران التماس دعا داریم.

  پاسخ به نظر
  + 22 - 0
دیدگاه شما در مورد : می‌روم تا حافظ دین و قرآن باشم/ معلمان به شغلی که دارند افتخار کنند

می‌روم تا حافظ دین و قرآن باشم/ معلمان به شغلی که دارند افتخار کنند تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ