• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
تاریخی

کد خبر : 10880 - تاریخ انتشار : جمعه 25 اردیبهشت 1394 - ساعت: 15:33

چاپ

امام خمینی(ره) اولین بیانیه‌ سیاسی‌شان را کی صادر کردند؟


حضرت امام خمینی(ره) ۱۵ اردیبهشت ۱۳۲۳ ش برابر با ۱۱ جمادی‌‏الاول ۱۳۶۳ در ۴۲ سالگی، اولین بیانیه سیاسی خود را صادر فرمودند.

به گزارش میانخبر ، در حالی که تبلیغات مسموم علیه اسلام و روحانیت و حوزه‌‏های علمیه، سعی داشت در سطح وسیعی مردم را از اصول راستین اسلام دور کند.

حضرت امام خمینی(ره) در 15 اردیبهشت 1323 ش برابر با 11 جمادی ‏الاول 1363 در سن چهل و دو سالگی، اولین بیانیه سیاسی خود را صادر کردند.

در این بیانیه، حضرت امام ضمن بررسی و تحلیل اوضاع گذشته، حال و آینده مردم، قیام برای خدا را تنها راه اصلاح جهان عنوان کرده که آن، فلسفه بعثت همه انبیای الهی بوده است.

ایشان در ادامه، دلایل بدبختی مسلمانان و ملت ایران را تشریح می‏‌کنند و در قسمت دیگری، مسؤولیت سنگین علما و روحانیان را برشمرده و عواقب زیان‏بار غفلت سیاسی آنها را متذکر می‌‏شوند.

در ادامه، ایشان در این بیانیه، صریحاً علمای اسلام و جامعه اسلامی را به قیام عمومی فراخواندند و نسبت به سکوت در برابر توطئه‏‌های ضد اسلام هشدار دادند. مقصود امام از انتشار این بیانیه، به صدا در آوردن زنگ خطر و بیدار باشی برای طلاب جوان بود. این اقدام، شخصیت و موضع سیاسی ایشان را بیش از پیش آشکار کرد و به تدریج زمینه حضور عده‏‌ای از یاران همفکر را در جمع شاگردن شان ایشان فراهم آورد. این اشخاص کسانی بودند که هسته اصلی اقدامات انقلابی سال‏‌های بعد را تحت رهبری معظمٌ‏له، تشکیل دادند.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : امام خمینی(ره) اولین بیانیه‌ سیاسی‌شان را کی صادر کردند؟
دیدگاه شما در مورد : امام خمینی(ره) اولین بیانیه‌ سیاسی‌شان را کی صادر کردند؟

امام خمینی(ره) اولین بیانیه‌ سیاسی‌شان را کی صادر کردند؟ تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ