• آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 11529 - تاریخ انتشار : سه شنبه 12 خرداد 1394 - ساعت: 19:45

چاپ
در زمان برداشت محصول قیمت کاهش می‌آبد/ مشکل کم‌آبی وجود دارد/ محصول را در زمان برداشت خریداری نمی‌کنند

مشکلات کشاورزان گهربارانی از زبان یک کشاورز؛

در زمان برداشت محصول قیمت کاهش می‌آبد/ مشکل کم‌آبی وجود دارد/ محصول را در زمان برداشت خریداری نمی‌کنند


امروزه نگاه به امر تولید محصول به حد زیادی گسترده است و از این رو در می‌یابیم که کشاورزان از لحظه کاشت تا برداشت محصولات و همچنین در مواقع فروش با دغدغه و نگرانی‌های زیادی مواجه هستند.

به گزارش میانخبر ، کشاورزی یکی از ارکان مهم اقتصادی در روستاها به شمار می‌رود و بسیاری از افراد امورات زندگی را بر پایه کشاورزی می‌گذارنند.

امروزه نگاه به امر تولید محصول به حد زیادی گسترده است و از این رو در می‌یابیم که کشاورزان از لحظه کاشت تا برداشت محصولات و همچنین در مواقع فروش با دغدغه و نگرانی‌های زیادی مواجه هستند.

افراد زیادی در بخش گهرباران شهرستان میاندورود به کشاورزی اشتغال دارند، اما مشکلاتی نیز باعث نگرانی کشاورزان در این امر می‌شود که باید بیش از پیش به این مشکلات رسیدگی شود تا کشاورزان با آسودگی خاطر به زحمات خود در بحث تولید محصول ادامه دهند.

حاج تقی اکبری کشاورز بخش گهرباران درگفت‌وگو با خبرنگار میانخبر درباره مشکلات کشاورزی گفت: با توجه به اینکه در فصل کار و کشاورزی قرار داریم و از طرفی معظلات و گرفتاری‌های محصولات از جمله برنج، باغات مرکبات، گندم و سویا مواردی است که با تهدید جدی روبه‌رو می‌باشد.

وی افزود: قیمت نامناسب بذر، کود و سم یکی از دغدغه‌های آشکار به شمار می‌رود و گاهی هزینه فروش محصول صرف قیمت بذر، کود و سم خواهد شد.

اکبری به قیمت نامناسب محصولات اشاره داشت و گفت: با پایین بودن قیمت مرکبات در زمان برداشت مثل همیشه با افت درآمد روبه‌رو هستیم.

وی تصریح کرد: حضور دلالان و واسطه‌ها، نبود بازار مناسب، عدم حمایت مسئولین و کیفیت پایین نهاده‌های کشاورزی از جمله مواردی است که نمی‌توان آن را انکار کرد و به راحتی نادیده گرفت، زیرا بیشترین ضرر را به کشاورز وارد کرده و باعث نگرانی‌های زیادی خواهد شد.

این کشاورز بخش گهرباران، مشکل کم‌آبی را یکی از معظلاتی دانست که کشاورزان همواره با آن روبه رو هستند و خاطرنشان کرد: وجود آب برای توسعه باغات و زمین‌های کشاورزی از اهمیت زیادی برخوردار است اما متأسفانه گاهی با کمبود شدید آب و گاهی با پرآبی مواجه هستیم که در این صورت تعادل برقرار نیست.

وی بیان کرد: همیشه مشکلات گریبان‌گیر کشاورزان است ولی کمتر دیده می‌شود که مسئولین به رسیدگی از آن گامی بردارند و اگر هم قدمی صورت گیرد برای مدت کوتاه است و باز هم دغدغه کشاورز آغاز می‌شود.

اکبری نبود اطلاعات کافی از سوی کشاورز برای فروش محصول را یک معضل بزرگ دانست و اظهار داشت: گاهی افرادی هستند که محصول را مستقیما با قیمت پایین در اختیار دلالان و واسطه‌ها قرار می‌دهند و آنگاه همین محصول با قیمت گزاف و سود چند برابر روانه بازار مصرف می‌شود.

وی افزود: کشاورزان چون در زمان برداشت محصول منتظر رسیدن به هزینه‌های خود هستند و نیاز مبرم به پول دارند مجبور می‌شوند محصول را با قیمت بسیار پایین به دلالان بفروشند که در این صورت ضرر اصلی به کشاورز وارد می‌شود.

این کشاورز گهربارانی درباره نبود بازار مناسب برای فروش محصولات گفت: یکی ازدغدغه‌های دیگر، فروش محصولات کشاورزی است که عدم خرید محصولات به ویژه مرکبات در این فصل زبان زد است.

وی خاطرنشان کرد: رسیدگی به مشکلات کشاورزانی که زندگی بسیاری از آن‌ها در زمین های کشاورزی تأمین می‌شود یک امر مهم است و باید در اولویت قرار گیرد، معظلات در این امر بر کسی پوشیده نیست و همه واقف به آن هستند.برای این پست 4 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • چهار شنبه 13 خرداد 1394 - 09:37 صادقى

  این مشکل همه کشاورزان است از مسؤلین تقاضادارم به طور جدی رسیدگى کند باتشکر

  پاسخ به نظر
  + 7 - 0
 • چهار شنبه 13 خرداد 1394 - 14:15 نسیبه بابایی

  سلام.خسته نباشید. من به شخصه خیلیارو میشناسم که کشاورز باغ میوه و حبوبات هستند وازاین بازار فروش رنج میبرن.اونها به قیمت کم میفروشن به واسطه ها ودلالان و خیلی خیلی ضرر میکنند واین واقعا خیلی بده چون بااین همه زحمتی که میکشند فقط منتظره جبرانش هستند که خیلی کم جبران میشه...ممنونم

  پاسخ به نظر
  + 7 - 0
 • چهار شنبه 13 خرداد 1394 - 17:50 کشاورز

  جای تأسف داره که کشاورزان زحمت کش با هزار زحمت و مشکل به کشت محصولات می پردازن و زمانی که باید بهره برداری مناسب بکنند یکسری عوامل مانع این امر میشه تمام زحمتشون بر باد میره.

  پاسخ به نظر
  + 9 - 0
 • پنج شنبه 14 خرداد 1394 - 19:27 علی اکبرعبداللهی وشوایی

  سلام، مشکلات کشاورزان خیلی زیاداست،مهمترین راه حل پیشنهادی در این باره، اعمال انواع تعرفه و قیمت تضمینی و اعطای هر نوع یارانه متناسب با ساختار تولید و بازار هر محصول و در جهت توسعه صادرات و ارتقای موثر و کارآیی سیاستگذاری در راستای حمایت از تولید و تولیدکننده و اصلاح نظام تعرفه ای کالاهای کشاورزی با بهره گیری از ابزارهای تعرفه ای و موانع غیرتعرفه ای مجاز متنوع است. به گونه‌ای که این ابزارها، متناسب با ماهیت تولید و بازار محصولات استفاده شوندنه برای...............................................................................................

  پاسخ به نظر
  + 10 - 1
دیدگاه شما در مورد : در زمان برداشت محصول قیمت کاهش می‌آبد/ مشکل کم‌آبی وجود دارد/ محصول را در زمان برداشت خریداری نمی‌کنند

در زمان برداشت محصول قیمت کاهش می‌آبد/ مشکل کم‌آبی وجود دارد/ محصول را در زمان برداشت خریداری نمی‌کنند تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ