• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 11684 - تاریخ انتشار : یکشنبه 17 خرداد 1394 - ساعت: 21:41

چاپ
احتمال از بین رفتن تمامی نشاهای کشاورزان به دلیل کم آبی

عضو شورای روستای اوسا:

احتمال از بین رفتن تمامی نشاهای کشاورزان به دلیل کم آبی


عضو شورای روستای اوسا گفت: اگر باران نبارد و همچنان کم آبی ادامه داشته باشد نخواهیم توانست برنج را تا فصل برداشت نگه داریم.

به گزارش میانخبر ، با آغاز فصل کشاورزی و کشت برنج، کشاورزان میاندورودی و به خصوص برنج‌کاران روستای اوسا دچار مشکل کم آبی شدند.

محمدرضا لاری در گفت‌وگو با ما اظهار داشت: سال گذشته در فصل تابستان دچار مشکل کم‌آبی شدیم ولی در سال جاری هنوز که نشاء کشاورزان تمام نشده دچار این مشکل شدیم.

وی افزود: به دلیل نبود آب، کشاورزان دیرتر از همیشه درحال نشاء هستند و بعضی از زمین‌ها به‌دلیل کم آبی خشک شدن و یا کشاورزان آن را رها کردند.

عضو شورای روستای اوسا یکی از مهمترین دلایل آن را خشک شدن آب رودخانه دانست و گفت: اگر رودخانه لایروبی شود و آب‌های سطحی هدایت و ذخیره شوند مشکلات کمتر می‌شود.

وی تنها منبع ذخیره را آب داخل آ‌بندان عنوان کرد و بیان داشت: آببندان به‌دلیل اینکه لایروبی نشده است گنجایش چندانی ندارد به همین منظور از اداره آبیاری و آبخیزداری درخواست کردیم ولی هنوز به ما جوابی ندادند.

لاری درباره چشمه‌های تامین کننده آب آببندان اظهار داشت: یکی از چشمه‌های تامین کننده آب کشاورزی چشمه‌ای است که شرکت ماهان خواهان دریافت آن بود.

وی تصریح کرد: ما امروز در تامین آب کشاورزی و حتی آشامیدنی دچار مشکل هستیم چطور باید انتظار داشته باشیم شرکت ماهان آب این چشمه را برای خود ببرد.

این عضو شورا روستای اوسا خاطر نشان کرد: سه سال پیش با ساخت منبع و لوله کشی سعی کردن آب آببندان را تا سر زمین‌های کشاورزی با لوله هدایت کنند که از هدر رفت آن جلوگیری شود که متاسفانه بعد از گذشته سه سال این طرح نیمه کاره رها شده است و همچنان آب به شکل سنتی منتقل می‌شود.

وی تاکید کرد: اگر لایروبی انجام گیرد و این پروژه تکمیل شود مشکلات کمبود آب تا حدی برطرف خواهد شد.

لاری با بیان اینکه برای حفظ و افزایش تولید محصولات کشاورزی نیاز است آب کشاورزی کشاورزان تامین شود، افزود: همه ساله برای هدایت آب به داخل آببندان در فصل پاییز میراب آب جوی‌های داخل روستای مرسم را به این سمت هدایت می‌کند.

این مسئول بیان داشت: مردم در گذشته از آب رودخانه استفاده می‌کردند اما امروز رودخانه خشک شده و به همین دلیل باید این منابع ذخیره را حفظ کنیم.

وی با اشاره به اینکه در گذشته آب به شکل سنتی هدایت می‌شد، گفت: امروز هم آب به شکل سنتی هدایت می‌شود که باعث هدر رفت آن می‌شود.

لاری خاطر نشان کرد: اگر باران نبارد و همچنان این روند ادامه داشته باشد نخواهیم توانست برنج را تا فصل برداشت نگه داریم.برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • سه شنبه 19 خرداد 1394 - 12:08 شعبانی

    با این همه مشکل بی آبی و کم آبی خدا خودش به داد کشاورزای بیچاره برسه،خداییش دل آدم کباب میشه بادیدن زمین های شالیزاری!شبیه کویر چاک چاک شده هست!

    پاسخ به نظر
    + 3 - 0
دیدگاه شما در مورد : احتمال از بین رفتن تمامی نشاهای کشاورزان به دلیل کم آبی

احتمال از بین رفتن تمامی نشاهای کشاورزان به دلیل کم آبی تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ