• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 11781 - تاریخ انتشار : سه شنبه 19 خرداد 1394 - ساعت: 18:19

چاپ
راهکار کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، کشت منطبق بر بارش است

استاد محیط زیست بخش کشاورزی:

راهکار کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، کشت منطبق بر بارش است


هادیانی راهکار کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی را الگوی کشت منطبق بر بارش عنوان کرد.

به گزارش میانخبر ، صبح پنج‌شنبه 14 خرداد سمیناری با موضوع «آب و بحران کم‌آبی» در روستای داراب‌کلا با همکاری انجمن فرزندان زمین پاک (دوستداران محیط زیست)، دهیاری و شورای اسلامی داراب‌کلا برگزار شد.

در این سمینار که با حضور اهالی داراب‌کلا، تنی چند از اعضای انجمن مهرورزان زمین پاک ساری و بخشداربخش مرکزی شهرستان میاندورود در تکیه داراب‌کلا برگزار شد، دکتر میرامید هادیانی با موضوع آب و راهکارهای مقابله با کم آبی سخنرانی کرد.

وی با اشاره به وضعیت حال حاضر ذخایر و مصرف سرانه آب درکشور و عدم توازن این دو شاخص ،گفت: طبق آمارها میزان ذخیره سالانه کشور نسبت به مصرف، منفی 4.9 میلیارد متر مکعب است و به معنی مصرف بیش از آنکه آن را ذخیره کنیم است.

این استاد محیط زیست بخش کشاورزی را به‌عنوان پرمصرف‌ترین بخش از مصرف کنندگان آب کشور معرفی کرد و افزود: اگر در بخش کشاورزی سالانه فقط 10 درصد کاهش مصرف داشته باشیم، از بحران کم‌آبی خارج می‌شویم. 

هادیانی راهکار کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی را الگوی کشت منطبق بر بارش عنوان کرد.

حجت‌الاسلام دکتر باقر طالبی دارابی در ادامه این سمینار با موضوع اخلاق آب و عدالت زیست‌محیطی، درباره تعریف عدالت زیست محیطی اظهار داشت: نظریه‌ای است که پیامد فعالیت‌های ناسازگار با سلامت انسان و محیط زیست را بررسی کرده و مسؤلیت آن را در خور توانایی تقسیم می‌کند.

وی افزود: یعنی اگر کشوری آسیب بیشتری به محیط زیست وارد می‌کند، باید به کشورهایی که کمتر آسیب می‌زنند کمک کند و همین‌طور شهرهای آسیب زننده به شهرهای کم آسیب.

استاد جامعه شناسی دین و فرهنگ خاطر نشان کرد: تعریف دیگر عدالت زیست محیطی عبارت است از برابری انسان‌ها برای انجام فعالیت‌های محیط زیستی و داشتن حق برابر در اظهار نظر در موضوعات مرتبط با محیط زیست.

این جامعه‌شناس در بخش دیگر سخنانش با بیان پرسشی که نقش دین و دینداری در تغییرات محیط زیست چیست و این نقش مثبت است یا منفی، تصریح کرد: در ماه مبارک رمضان روحانیون در بخشی از سخنرانی‌هایشان در مساجد به بحث جایگاه دینداری در محیط‌زیست و آگاهی بخشی زیست محیطی به مردم اختصاص دهند.برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • سه شنبه 19 خرداد 1394 - 23:07 دارابی

    ای ول دارابکلا

    پاسخ به نظر
    + 1 - 0
دیدگاه شما در مورد : راهکار کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، کشت منطبق بر بارش است

راهکار کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، کشت منطبق بر بارش است تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ