• آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 12381 - تاریخ انتشار : دوشنبه 08 تیر 1394 - ساعت: 09:37

چاپ
نکاچوب مازندران با این همه خسارات، مرکز اشتغال و تولید می‌ماند یا ...

نکاچوب مازندران با این همه خسارات، مرکز اشتغال و تولید می‌ماند یا ...


مدت‌هاست شرکت نکاچوب با صدها کارگر و مهندس خود، دچار چالش‌هایی شده که ادامه حیات برای آن بسیار دشوار شده است. این شرکت نیازمند توجه جدی مدیریتی است که نباید برای آن، راه دیگری را در واگذاری به بخش خصوصی پیمود.

به گزارش میانخبر ، شب سیزدهم خرداد ماه انبار چوب در شرکت نکاچوب دچار آتش سوزی شد و مقدار زیادی چوب در آتش سوخت و مسئولین شرکت نکاچوب بعد از این اتفاق، خسارت این آتش‌سوزی را کمتر از 80 میلیون تومان عنوان کردند.

در همین ارتباط یک منبع آگاه در گفت‌وگو با بلاغ، این رقم را نادرست دانست و گفت: با توجه به وسعت آتش‌سوزی و ارتفاع چوب انبار شده، برآورد اولیه در آن شب حدود 3 میلیارد تومان است و چون آنها با بیمه پارسیان قرارداد داشتند و بیمه بیشتر از 80 میلیون تومان را قبول نمی‌کرد و همچنین به‌‌دلیل مسائل مدیریتی و مسائل دیگر، توافق کردند که خسارت را 80 میلیون تومان عنوان کنند حتی اگر به خسارت بیت‌المال توجهی نشود.

بنا به گزارش مستند، منشاء آتش سوزی از ناحیه سمباده‌هایی بوده که روی نئوپان می‌زنند و آغشته به چسب فرمالوئید است، بود.

در گذشته این سمباده‌های آغشته به چسب، که از بنزین هم قابل اشتعال‌تر است، را به عنوان سوخت استفاده می‌کردند، اما الان به خاطر خطراتی که دارد، ابتدا در آب حل کرده، بعد دفن می‌کنند، اما به خاطر سهل انگاری واحد صنعت شرکت و راحتی کار خود، اقدام به آتش‌زدن آن می‌کنند.

آنها با بی احتیاطی در فصل گرما، کنار گردبینه و کاتین آتش روشن کردند و به تصور اینکه آتش خاموش می‌شود، آن را رها می کنند و فردا می‌بینند که دوباره روشن است و این کار چند روز ادامه پیدا می‌کند و در نهایت بعد از یک هفته، آتش به چوب‌های انبار‌شده سرایت کرد.

این گزارش می‌افزاید حجم آتش آنقدر زیاد بود که آتش‌نشانانی از آمل و بهشهر به محل آتش‌سوزی آمدند و آن شب نزدیک به 120 نفر از عوامل آتش نشانی در این شرکت حضور بهم رساندند.

مساحت سایت انبار کردن چوب در شرکت 10 هکتار بود که سه هکتار آن که پر از هیزم گردبینه بود، آن شب در آتش سوخت.

به علت ضعف بخش فروش شرکت، نئوپان زیادی در شرکت انبار شد تا به صورت خام به فروش برسد و بدین جهت، میزان خسارت افزایش یافت.

مدیر عامل شرکت فردی بازنشسته است. با وجود مغایرت قانونی در ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان در شرکت‌های دولتی، با این حال مدیر عامل این شرکت از مشاوران و مدیران بازنشسته استفاده کرده که هر یک‌شان ماهیانه چندین میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند.

شرکت نکاچوب با توجه به آگهی خرید آخرین تغییرات ثبتی در سال 92، بالغ بر 998/99 درصد سهام آن متعلق به بانک ملی ایران است، که این بانک نیز جزء بانک‌های دولتی است. بنابراین شرکت نکاچوب هم یک شرکت دولتی است و خصوصی سازی در آن هنوز عملا انجام نشده است.

از آنجایی که طبق قانون جاری کشور، استفاده از مدیران بازنشسته در مراکز دولتی ممنوع است، ولی عملا در این شرکت یک مدیر عامل بازنشسته با حقوق ماهیانه حدود 100 میلیون ریال مشغول به فعالیت می‌باشد که عملا با نوع مدیریت خود باعث هدر رفت بیت‌المال شده است.

و این در شرائطی است که منطقه دارای جوانان و مهندسان بیکار زیادی است که در صورت بکارگیری، با دلسوزی و تعهد هرچه تمامتر می‌توانستند شکوفایی را برای این شرکت و منطقه خود به ارمغان آورند.

با این وجود، بسیاری از کارگران رده پایین این شرکت که از پایان سال 91 تا به حال بازنشسته شدند، سنوات خود را که نتیجه سال‌ها تلاش آنها در شرکت است را طلب دارند و با نوبت‌بندی شدن از سوی شرکت، در حال دریافت مطالبات هستند اما همچنان بسیاری از افراد نیزطلبکار از شرکت هستند.


منبع : بلاغ

برای این پست 3 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • دوشنبه 08 تیر 1394 - 14:46 تلنگر

  نکا چوب ساری یعنی چه ؟ یعنی چوب درختان نکا قطع شده و سود حاصل از فروش آن برای ساری خرج شده

  پاسخ به نظر
  + 5 - 0
 • دوشنبه 08 تیر 1394 - 23:34 صبرایی

  همه ما اینها رومیدونیم ایا کاری میشه کرد چهره جوان امروزی از بیکاری مثل گچ سفیده وبازنشسته روبکارگیری میکنند همه رومامیدونیم ده تا ارگان رومیشناسم که بازنشسته هارو دوباره دعوت بکارشون میکنه با حقوق بالا بعدا هم مدعی هستند بیمه چون نمیخواهند به نفع کار فرما است اقایان حالا بگین علم بهتره یا ثروت جواب امروزی میشه پارتی وپرویی وپول//////////

  پاسخ به نظر
  + 6 - 0
 • پنج شنبه 11 تیر 1394 - 09:28 سورکی

  بعله! دلیل برخورد زشتی که نگهبان با خبرنگار صداوسیما کرد همین بود، انها میخواستند تحت هر شرایطی جلوی درز خبر صحیح رو بگیرند تا اخرش بیان اینجوری دروغ شاخدار بزنن، دم خبرنگاری که توهین شنید و توی گوشش زدن اما وایساد و خبر رو منتشر کرد گرم، هرچند کسی ازش تشکر نکنه

  پاسخ به نظر
  + 2 - 0
دیدگاه شما در مورد : نکاچوب مازندران با این همه خسارات، مرکز اشتغال و تولید می‌ماند یا ...

نکاچوب مازندران با این همه خسارات، مرکز اشتغال و تولید می‌ماند یا ... تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ