• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 12700 - تاریخ انتشار : شنبه 13 تیر 1394 - ساعت: 16:16

چاپ
درستی توافق در گرو این معیارهاست

اجتهاد در برابر نص، ممنوع

درستی توافق در گرو این معیارهاست


حل مشکلات اقتصادی در گروه عمل به اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری است، اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی اقتصاد آحاد جامعه به شکلی که هیچ توطئه‌ای از دشمن نتواند مردم را از پای درآورد.

به گزارش میانخبر ، در فرمایشات رهبر معظم انقلاب پیرامون مذاکرات هسته ای نکاتی وجود دارد که هر کدام از آنها قابل توجه است.

حضرت تاکید دارند که باید توافق در موضوع هسته‌ای یک توافق پایدار باشد، دلیل این تاکید این می‌تواند باشد که غربی‌ها به طور عام و آمریکایی‌ها به‌طور خاص و ویژه در قراردادها و توافق‌نامه‌های بین‌المللی هیچگونه پای بندی و تعهدی ندارند و عهد شکنی‌های زیادی در کارنامه آنان وجود دارد.

برای اینکه به قول سیاسیون هر لحظه ممکن است دبه در بیاورند، لذا به نظر می‌رسد با توجه به این سوابق سیاه عملکردی آنها باید متن توافق نامه به گونه‌ای باشد که هیچگونه راه فراری برای آمریکایی‌ها وجود نداشته باشد. باید تمام جزئیات آن به‌طور روشن و شفاف در متن ذکر شود و تضمین‌های دقیق بین‌المللی را همراه داشته باشد.
از تاکیدات حضرت آقا می‌شود فهمید که همچنان آمریکایی‌ها و طرف‌های غربی به هیچ وجه قابل اعتماد نیستند، تا الان ثابت شد هر کشوری به آمریکا اعتماد کرد، اشتباه راهبردی کرد و بعد فهمید که ریسمان دولت مردان آمریکا بسیار پوسیده است.

ویژگی توافق خوب از نظر جمهوری اسلامی آن است که اولاً خطوط قرمز تضمین شده از سوی رهبری معظم درآن توافق نامه لحاظ گردد و هیچگونه تخطی از خطوط قرمز انجام نگیرد.

ثانیاً: کل تحریم‌ها، که تماماّ ظالمانه بوده است، همزمان با امضاء توافق نامه برداشته شود.

ثالثاً: توافق نامه به شکلی نوشته شود که زیر ساخت‌های هسته‌ای ایران مخصوصاّ بخش مربوط به ادامه تحقیقات لطمه نبیند و دانشمندان بتوانند به تحقیقات خود همچنان ادامه دهند و هیچ خدشه به زیر ساخت‌ها وارد نشود.

رابعاً: توافق‌نامه باید به شکلی نوشته شود که اگر طرف مقابل به هر دلیلی تعهدی کرد و به قول معروف دبه در آورد، بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شرایط قبلی برگشت شود و دوباره مباحث غنی‌سازی در بالاترین حد خود آغاز شود.

خامساً: از آنجایی که مسئله هسته‌ای یک مسئله ملی است باید در توافق منافع ملی کاملاً دیده شود و به طور شفاف ریز مشکل با دقت کامل ثبت شود.

نکته بعدی در فرمایشات حضرت آقا بحث اقتصاد مقاومتی است، اینکه حضرت آقا بحث اقتصاد مقاومتی را در بحث مذاکرات هسته‌ای توجه می‌دهند برای آن است که نباید حل مسائل اقتصادی کشور را به جریان مذاکرات هسته‌ای گره بزنیم، «اما متاسفانه یک جریانی سعی دارد تمام مسائل، حتی مسئله آب را نیز به مذاکرات پیوند بزند و به مردم تلقین کند که اگر مذاکرات به نتیجه نرسد در آینده آب هم نداریم که این نگاه بسیار خطرناک و یک اشتباه صد درصدی است».

باید توجه کنیم که حل مشکلات اقتصادی در گروه عمل به اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری است، اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم‌سازی اقتصاد آحاد جامعه به شکلی که هیچ توطئه‌ای از دشمن نتواند مردم را از پای درآورد.

نکته بعدی درمورد باورها است که باز حضرت آقا روی آن تاکید فراوان دارند، این مسئله از نظر کارشناسان یک اصل است که هر کشور در هر سطحی آزادی دارد اعم از نظامی و غیر نظامی، که فقط متعلق به آن کشور است و نباید هیچگاه به هیچ کس مخصوصاّ اگر دشمنی مثل امریکا و غرب باشد، اجازه ورود به اماکن دارای اسرار نظام داد.

به تعبیر حضرت آقا هیچ عاقلی این کار را نمی‌کند تا ما بکنیم، مگر دیگر کشورها اجازه بازرسی غیر متعارف داده‌اند که ما بدهیم، امریکا بزرگترین زرادخانه نظامی را دارد، آیا اجازه بازرسی می‌دهد؟ یقینا ما هم نباید در توافق نامه، بازرسی‌های غیر متعارف را بپذیریم.

نکته بعدی اینکه رهبر معظم انقلاب موکول کردن توافقات به گزارش آژانس را مردود دانستند، اگر پرونده آژانس را در جریان هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران بررسی کنیم، حتماّ به این نتیجه می‌رسیم که آژانس در اکثر مواقع نتوانست نسبت به ایران بی‌طرف باشد، همیشه تحت تاثیر قدرت‌های سلطه‌گر بوده و گزارش‌ها را به دلخواه آنان تنظیم کرده است.

اگر چنین باشد که تجربه ثابت کرد چنین خواهد بود، آن وقت به هیچ وجه نمی‌شود به آژانس اعتماد کرد و آن وقت هر بازدیدی که از مراکز هسته‌ای با یک بهانه واهی می‌تواند بگوید هنوز نمی‌شود به ایران اعتماد کرد. آن وقت قضیه به کجا خواهد رسید. خدا می‌داند و هیچ‌گاه دشمنان اجازه نمی‌دهند که آژانس یک گزارش واقعی تهیه نماید، به همین دلیل موکول کردن توافقات به گزارش آژانس یعنی درجا زدن، بنابراین نباید توافقات را به گزارش آژانس موکول کرد.

امیدواریم حالا که رهبر معظم انقلاب و مردم شریف به تیم مذاکره کننده اطمینان کرد و حمایت کردند، این‌ها هم بتوانند از این امتحان سربلند بیرون بیایند و همه این تلاش‌ها منجر به یک توافق مطمئن شود که تامین کننده حفظ خطوط قرمز، منافع ملت شریف و نظام مقدس شود.

نویسنده : سید جعفر علوی

دیدگاه شما در مورد : درستی توافق در گرو این معیارهاست

درستی توافق در گرو این معیارهاست تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ