• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
تاریخی

کد خبر : 14640 - تاریخ انتشار : جمعه 16 مرداد 1394 - ساعت: 23:20

چاپ

بیان تاریخ تخریب قبور ائمه (ع) در «گنبد کبریا»


کتاب «گنبد کبریا» اثر حجت‌الاسلام حیدرعلی جعفری به بحث قبور ائمه (ع) و تخریب آنها در طول تاریخ پرداخته است.

به گزارش میانخبر، یکی از سنت‌های جاری در تمام ملل جهان، سنت تکریم اعاظم و بزرگان است و امت‌های مختلف برای تکریم اولیای خود، بر مزارشان گنبد و بارگاه می‌ساختند. از جمله این قبور می‌توان به قبر دانیال نبی در شوش دانیال و قبر حضرت هود و حضرت صالح در نجف اشرف اشاره کرد.

پس از ظهور اسلام نه تنها از این سنت نهی نشد، بلکه به این امر تشویق و سفارش گردید. با توجه به سیره پیامبر (صلی الله علیه وآله) که به زیارت قبر مادر خود رفته و قبر ایشان را بازسازی و تعمیر کرد، و آیه 21 سوره احزاب که خداوند امر به الگوبرداری از رسول خود می‌کند، در می‌یابیم که تکریم بزرگان از سنت‌های قطعی آن حضرت بوده و باید پیروی کنیم و در پی تکریم قبور بزرگان دینی برآییم.

کتاب «گنبد کبریا» بر آن است تا با بیان تاریخ تخریب قبور ائمه معصومین (علیهم السلام) از گوشه‌ای از ظلم‌هایی که به خاندان وحی بعد از شهادتشان شد پرده‌برداری کند. این کتاب تحقیقی جامع درباره تاریخچه تخریب قبور و بارگاه‌های اهل بیت (علیهم السلام) در 3 فصل است.

فصل اول به ماجرای تخریب قبور امامان مدفون در قبرستان بقیعِ مدینه الرسول (صلی الله علیه و آله) پرداخته و توصیفی از قبرستان بقیع و احداث بنای با شکوه بر مزار امام مجتبی و امام سجاد و امام باقر و امام صادق (علیهم السلام) ارائه نموده است؛ سپس تاریخچه‌ای از تجدید بنا و تخریب این قبور توسط دشمنان اهل‌بیت(ع) ذکر شده است.

دومین فصل کتاب بیانگر تاریخ بارگاه ائمه مدفون در کشور عراق یعنی شهرهای کربلا، نجف، سامراء و کاظمین پرداخته شده، و احداث بنا برای قبور آنان و تخریب و تجدید بنای آنها در طول تاریخ، مورد بررسی و شرح قرار گرفته است.

مشهد الرضای خراسان موضوع فصل سوم این کتاب است که تاریخچه آن طی 20 صفحه مفصلا بیان شده و تجدید بنا و حمله‌های دشمنان به این بارگاه ذکر شده است.

کتاب «گنبد کبریا» در 136 صفحه رقعی توسط حجت‌الاسلام حیدرعلی جعفری به رشته تحریر درآمده و انتشارات دلیل ما آن را چاپ کرده و به بازار نشر عرضه کرده است. برای تهیه کتاب می توانید با شماره تلفن های 02537744988 – 02537733413 تماس بگیرید.

کتاب «گنبد کبریا» به مناسبت 8 شوال سالروز ویرانی قبور ائمه بقیع با 40 درصد تخفیف به مخاطبان عرضه می‌شود.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : بیان تاریخ تخریب قبور ائمه (ع) در «گنبد کبریا»
دیدگاه شما در مورد : بیان تاریخ تخریب قبور ائمه (ع) در «گنبد کبریا»

بیان تاریخ تخریب قبور ائمه (ع) در «گنبد کبریا» تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ