• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 15504 - تاریخ انتشار : یکشنبه 22 شهریور 1394 - ساعت: 18:27

چاپ
آیت‌الله طالقانی امام(ره) را نعمتی عظیم از جانب خداوند می‌دانستند

حجت الاسلام سیدجعفر علوی:

آیت‌الله طالقانی امام(ره) را نعمتی عظیم از جانب خداوند می‌دانستند


حجت الاسلام سیدجعفر علوی گفت: پس از ورود امام(ره) به ایران اسلامی، آیت‌الله طالقانی به‌عنوان بازوی توانایی برای امام(ره) حرکت می‌کردند و امام را نعمتی عظیم از جانب خداوند می‌دانستند.

به گزارش میانخبر، حجت الاسلام سیدجعفر علوی در گفت‌وگو با خبرنگار میانخبر، درباره شخصیت آیت‌الله طالقانی، اظهار کرد: یکی از شخصیت‌های موثر در قیام مردم مسلمان ایران اسلامی به رهبری امام خمینی (قدس سره) حضرت آیت‌الله طالقانی بود که امام بزرگوار به ایشان لقب ابوذر زمان داده بودند.

وی افزود: آیت‌الله طالقانی علاوه براینکه یک شخصیت سیاسی و مبارز بود، یک شخصیت علمی و قرآنی نیز بوده است.

امام جمعه موقت میاندورود درباره نقش آیت‌الله طالقانی در انقلاب اسلامی و مبارزه با رژیم پهلوی گفت: مرحوم آیت‌الله طالقانی از جمله شخصیت‌هایی بود که در مبارزه با رژیم منحط پهلوی پیش قدم بودند و در آن زمان توانست با جوانان ارتباط تنگاتنگی برقرار کند.

علوی تصریح کرد: وی در کارنامه مبارزاتی خود هم حبس و زندان رژیم را دارند و هم تبعید و دوری از وطن را و با تشکیل موسسه کانون اسلام و بیان تفسیر قرآن با جوانان و دانشجویان ارتباط خوبی برقرار کرد و حتی نقل کردند که مرحوم طالقانی در زندان نیز بیکار نبوده و با تفسیر قرآن در جهت روشنگری زندانیان نیز نقش خود ایفا کرده بود.

توطئه دشمنان در جداسازی از مسیر انقلاب را خنثی کرد

وی در پاسخ به اینکه هوشیاری آیت‌الله طالقانی در خنثی کردن توطئه جداسازی وی با انقلاب چگونه بود، اظهار کرد: نکته مهم زندگی مرحوم طالقانی هوشیاری ایشان در خنثی‌سازی توطئه دشمنان برای جدایی وی از مسیر انقلاب اسلامی بوده است.

حجت الاسلام علوی اضافه کرد: گروهک منحرف و ملی مذهبی‌های از خدا بی‌خبر با طراحی دسیسه‌ای در فکر مصادره مرحوم طالقانی به‌نفع خود بودند و از ایشان و جایگاه معظم له استفاده ابزاری نمایند، اما مرحوم آیت‌الله طالقانی با درایتی که داشتند هیچ‌گاه در دام این گروهک نیفتاد.

وی تاکید کرد: آیت‌الله طالقانی تمام سعی و تلاش خود را معطوف بر این داشت که آنها را جذب انقلاب و اسلام نماید اما نهایتاً وقتی دیدند که گروهک‌هایی مانند منافقین، نهضت آزادی و جبهه ملی قابل هدایت نیستند مسیر خود را از آنها جدا کرد و به محمد جواد حجتی گفت که "شما فکر می‌کنید من طرفدار این گروه‌ها هستم، منمطمئنم که این گروه‌ها اگر بفهمند من حرفی بر خلافشان زده‌ام از من می‌برند و جدا می‌شوند، من غرضم از مدارا با این‌ها این است که به اسلام جذب شوند (کتاب ابوذر زمان صفحه 265)

امام را نعمتی عظیم از جانب خداوند می‌دانستند

علوی با بیان اینکه آیت‌الله طالقانی در مقابل امام بزرگوار همانند سایر مبارزان راستین از امام به‌عنوان رهبر نهضت و انقلاب اسلامی پیروی کامل داشتند، اضافه کرد: پس از ورود امام به ایران اسلامی وی به‌عنوان بازوی توانایی برای امام حرکت می‌کردند و امام را نعمتی عظیم از جانب خداوند می‌دانستند.

وی با اشاره به اینکه آیت‌الله طالقانی قدردانی نکردن از امام را سبب دچار شدن به عذاب الهی می‌دانست، افزود: وی در مقابل فتنه‌گران قاطعانه ایستاد و گفت که رهبری قاطع ایشان (امام) را برای خودم پذیرفتم و همیشه سعی کردم که از مشی این شخصیت بزرگ اسلام و افتخار قرن، مشی من خارج نباشد.

علوی خاطرنشان کرد: امام به‌همین دلیل وی را به‌عنوان اولین امام جمعه تهران انتخاب کرد که هفت نماز جمعه میلیونی را اقامه کردند، اما متاسفانه اجل مهلت نداد که مردم از این وجود شریف بهره بیشتری ببرند که آخرین نماز جمعه ایشان در 16 شهریور سال 58 در بهشت زهرا اقامه شد.

آیت‌الله طالقانی دشمن شناس بود

مدیرکل سابق نهضت سوادآموزی استان گیلان درباره نقطه تعارض مرحوم طالقانی با جریان ملی‌گرایی و نهضت آزادی گفت: نقطه تعارض مرحوم آیت‌الله طالقانی با جریان‌هایی مانند جبهه ملی و نهضت آزادی در فهم دینی و در دشمن شناسی بود.

وی بیان کرد: گروهک مذکور علاوه بر اینکه انسان‌هایی وابسته به غرب و همیشه حامی تفکرات غربی بودند، نسبت به مبانی دینی هم کج فهم و بی‌قید و لاابالی بودند اما مرحوم آیت‌الله طالقانی یک متفکر دینی و یک قرآن شناس وابسته به مبانی اسلام بود.

علوی تاکید کرد: گروهک‌هایی مانند جبهه ملی و نهضت آزادی اگر هم گاهی سخن از اسلام می‌گفتند منظورشان اسلام سکولار و آمریکایی بود که حکومتی با رنگ و لعاب دینی اما کاملاً وابسته به تفکر غربی و فرهنگ مبتذل سکولار بود.

وی تصریح کرد: این گروه‌ها در مقابل افرادی مانند آیت‌الله طالقانی، شهید مطهری، شهید بهشتی، باهنر و مفتح و امثال شخصیت‌های دینی مقید به مبانی اسلام ناب بودند و مهم‌ترین نقطه تعارض همین جا است.

امام جمعه موقت میاندورود با بیان اینکه امروز هم این دو تفکر در داخل و هم در خارج در مقابل هم قرار دارند، افزود: بعد توافق هسته‌ای خیلی خوشحال شدند که بتوانند پای امریکا را به درون کشور باز کنند و حتی بعضی به زبان هم آوردند ولی رهبری هوشیار و مدبر انقلاب با یک قاطعیت بی‌نظیر راه را بر این نفوذ بستند و فرمودند اجازه ورود آمریکا را به هیچ وجه نخواهیم داد و هیچ‌کس حق ندارد خارج از مسائل هسته‌ای با امریکا وارد مذاکره شود.

علوی خاطرنشان کرد: امیدواریم مسئولان فقط در لفظ و سخنرانی از رهبری نگویند بلکه در عمل پایبند به فرامین نورانی این رهبر بزرگوار باشند.دیدگاه شما در مورد : آیت‌الله طالقانی امام(ره) را نعمتی عظیم از جانب خداوند می‌دانستند

آیت‌الله طالقانی امام(ره) را نعمتی عظیم از جانب خداوند می‌دانستند تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ