• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 15719 - تاریخ انتشار : دوشنبه 06 مهر 1394 - ساعت: 12:39

چاپ
مردم از نگهداری سگ و گربه امتناع کنند/ فرد مبتلا به ویروس هاری فوت خواهد کرد

کارشناس مسئول بیماری‌های واگیر شهرستان میاندورود:

مردم از نگهداری سگ و گربه امتناع کنند/ فرد مبتلا به ویروس هاری فوت خواهد کرد


کارشناس مسئول بیماری‌های واگیر شهرستان میاندورود گفت: مردم از نگهداری سگ و گربه در منزل خوددداری کنند و در صورت نگهداری از تردد سگ‌های خانگی و صاحب‌دار در معابر عمومی و پارک‌ها جلوگیری کنند.

به گزارش میانخبر، هادی دهباشی در گفت‌وگو با خبرنگار میانخبر، با اشاره به 6 مهر روز جهانی هاری، اظهار کرد: بیماری هاری یکی از بیماری‌های ویروسی عفونی مشترک بین انسان و حیوان است که مخصوص گوشت‌خواران اهلی و وحشی است که انسان و سایر حیوانات پستاندار خون‌گرم به‌صورت تصادفی به آن مبتلا می‌شوند.

وی افزود: بعد از ظهور علائم در انسان یا حیوان قابل درمان نبوده و باعث مرگ می‌شود.

کارشناس مسئول بیماری‌های واگیر شهرستان میاندورود، خاطرنشان کرد: طبق آمارها اکثر موارد حیوان گزیدگی توسط سگ‌های خانگی و سگ گله که فاقد قلاده و سابقه واکسن هستند اتفاق می‌افتد.

دهباشی درباره نحوه سرایت بیمای هاری گفت: بیماری هاری از راه گاز گرفتن حیوانات پستاندار خون‌گرم اهلی یا وحشی، تماس بزاق این حیوانات با پوست دارای زخم و خراش یا لیسیدن لب، چشم و بینی افراد توسط حیوان منتقل می‌شود؛ همچنین در مواردی انتقال بیماری از راه مصرف گوشت حیوان هار و پیوند عضو از فرد بیمار به فرد سالم نیز دیده شده است.

وی تغییر رفتار و عادات حیوان، انس و الفت غیرطبیعی، عدم توانایی غذا خوردن، گوشه گیری، فلج دست و پا و نهایتا مرگ(هاری ساکت) عصبانی و بدخو شدن، پریشانی، اضطراب و وحشی و درنده شدن حیوان(هاری خشمگین) همچنین گازگرفتن افراد و حیوانات دیگر، ترک محل سکونت، خروج کف از دهان، خشن و ناموزون شدن صدا و مخفی شدن در مناطق تاریک را از مهمترین علائم بیماری در حیوانات دانست.

این مسئول بهداشتی درباره علائم بیماری در انسان، تصریح کرد: برحسب شدت زخم، تعداد و محل جراحات، بعد از چند روز تا 3 ماه و گاهی چند سال بعد از تماس با حیوان آلوده ابتدا علائمی هم‌چون تب، لرز، خستگی، سردرد، ضعف و درد عضلات، بی‌اشتهایی، اشکال در بلع، حالت تهوع و استفراغ، سرگیجه، دردهای شکمی و اسهال، گلودرد، تنگی نفس، سرفه خشک، نگرانی، تحریک‌پذیری و عصبی شدن در فرد دیده می‌شود و در اکثر موارد فرد در محل گزش احساس سوزش، گزگز و مورمور شدن دارد.

دهباشی اضافه کرد: بعد از این مرحله برحسب نوع ویروس علائمی هم‌چون دویدن، دست و پا زدن، تحریک‌پذیری و عدم آرامش، توهم، نگرانی و هیجان و در ادامه ترس از آب، ترس از نور شدید، نسیم، صدای بلند و لمس کردن دیده شده و منجر به گرفتگی عضلات می‌شود.

وی افزود: معمولا بیمار یک تا 2 هفته بعد دچار کما شده و به‌علت نارسایی قلبی فوت می‌کند.

دهباشی تاکید کرد: در صورت شروع علائم هاری، بیماری درمان‌پذیر نیست و فرد علی‌رغم مراقبت‌های کامل بیمار یک تا 2 هفته بعد فوت می‌کند.

وی از جمله راه‌های پیشگیری از بروز ابتلا به این بیماری را خودداری از نگهداری سگ و گربه در منزل و در صورت نگهداری، قلاده زدن و واکسیناسیون آنها، خودداری از تردد سگ‌های خانگی و صاحب‌دار در معابر عمومی و پارک‌ها و جلوگیری از نزدیک شدن کودکان و دانش‌آموزان به سگ‌های ولگرد، توجه ویژه به گازگرفتگی حیوانات هرچند جزئی به‌صورت خراش و مراجعه فوری به مرکز بهداشت جهت دریافت واکسن و سرم ضد هاری، همکاری در نابود سازی سگ‌های ولگرد و جلوگیری از تماس سگ‌های خانگی با سگ‌های ولگرد، ایجاد اماکن محفوظ برای نگهداری دام در مقابل حیوان‌های وحشی بیان کرد.

کارشناس مسئول بیماری‌های واگیر شهرستان میاندورود با اشاره به اینکه ویروس هاری تحت تاثیر آب و صابون غیرفعال می‌شود، اضافه کرد: در مراکز پیشگیری از هاری و مراکز بهداشتی زخم به‌مدت 5 تا 10 دقیقه با آب و صابون شسته شده و واکسن و سرم هاری تزریق می‌شود.

هادی دهباشی در پایان خاطرنشان کرد: در شهرستان میاندورود خدمات مراقبت بیماری هاری در مرکز پیشگیری درمان هاری شهرستان مستقر در مرکز بهداشتی درمانی شبانه‌روزی شهر سورک به مردم شهرستان ارائه می‌شود.مطالب مرتبط با : مردم از نگهداری سگ و گربه امتناع کنند/ فرد مبتلا به ویروس هاری فوت خواهد کرد
دیدگاه شما در مورد : مردم از نگهداری سگ و گربه امتناع کنند/ فرد مبتلا به ویروس هاری فوت خواهد کرد

مردم از نگهداری سگ و گربه امتناع کنند/ فرد مبتلا به ویروس هاری فوت خواهد کرد تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ