• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 16658 - تاریخ انتشار : جمعه 22 آبان 1394 - ساعت: 22:53

چاپ
درصد بالایی از دانش‌آموزان به‌دلیل کم‌تحرکی وضیعت بدنی طبیعی ندارند

مدیر شبکه بهداشت و درمان میاندورود مطرح کرد

درصد بالایی از دانش‌آموزان به‌دلیل کم‌تحرکی وضیعت بدنی طبیعی ندارند


مدیر شبکه بهداشت و درمان میاندورود گفت: به‌دلیل کم‌تحرکی، درصد بالایی از دانش‌آموزان وضیعت بدنی طبیعی ندارند و به یکی از ناهنجاری‌های قامتی، ناهنجاری در اندام حرکتی و ضعف در عضلات و تاندون‌ها مبتلا هستند.

به گزارش میانخبر، شهمن مزدرانی در گفت‌وگو با خبرنگار میانخبر با بیان اینکه کم تحرکی احتمال ابتلای افراد رابه سرطان، بیماری‌های قلبی وعروقی، فشارخون بالا، دیابت، پوکی استخوان واضافه وزن را افزایش خواهد داد، اظهار کرد: در راستای ترغیب مردم به تحرک بدنی بیشتر کمپین "تحرک بدنی، همه جا، همیشه، برای همه" درسطح استان مازندران در هفته گذشته برگزار شد.

وی افزود: این کمپین باموضوع تحرک بدنی و با پیام "روز بدون تحرک هرگز" از 10 الی 16 آبان ماه سال جاری اجرا شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان میاندورود، خاطرنشان کرد: این کمپین باهدف کلی ترویج سبک زندگی سالم بامحوریت تحرک بدنی و با تاکید بر اطلاع‌رسانی به جامعه درباره وضیعت نامطلوب کم‌تحرکی، موانع و راهکارهای افزایش تحرک بدنی و شیوه ادغام فعالیت بدنی در زندگی روزمره طراحی و اجرا شد.

مزدرانی تصریح کرد: به‌علت توسعه شهرنشینی، ماشینی شدن روند انجام کارها، مشغله کاری و در مجموع تغییرات سبک زندگی مردم، کم‌تحرکی به‌عنوان یک معضل بهداشتی و زمینه‌ساز ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها مطرح شده است.

این مسئول بیان کرد: مطابق مطالعات انجام شده بیش از 50 درصد افراد جوامع مختلف دچارکم‌تحرکی هستند، طبق آمار بیشتر مردم کشورمان کمتر از میزان مورد نیاز ورزش می‌کنند و 35 درصد افراد 15 تا 64 سال کشور، دراوقات فراغت خود هیچ فعالیت فیزیکی انجام نمی‌دهند.

وی تاکید کرد: به‌دلیل کم‌تحرکی، درصد بالایی از دانش‌آموزان وضیعت بدنی طبیعی ندارند و به یکی از ناهنجاری‌های قامتی، ناهنجاری در اندام حرکتی و ضعف در عضلات و تاندون‌ها مبتلا هستند.

مزدرانی اضافه کرد: این دانش‌آموزان ساعت‌های زیادی از وقتشان به تماشای تلویزیون یا کار با رایانه پر می‌شود که وجود این عادت در نوجوانان مطمئنا درصورت ماندگاری و از جنبه رفتاری، پیش‌گویی کننده وضیعت نامناسب سلامتی و ابتلا به انواع بیماری‌های غیرواگیر در نسل آینده کشور خواهد بود.

وی با بیان اینکه یکی از پیامدهای نامطلوب کم‌تحرکی چاقی است، گفت: طبق آمار48 درصد مردم کشورمان چاق هستند یا اضافه وزن دارند، همچنین کم‌تحرکی یکی از عوامل خطر بیماری‌های قلبی وعروقی است که این بیمارها علت 40 درصد مرگ و میرها در ایران و مسبب بیش از 43 درصد مرگ و میرها دراستان مازندران هستند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان میاندورود تحرک ناکافی یکی از 10 عامل خطر اولدر ایران دانست و افزود: طبق آمار، درصد زیادی از موارد مرگ به‌علت سکته‌های قلبی، مغزی و سرطان‌ها بوده‌اند که کم‌تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی مناسب یکی از عوامل خطر ابتلا به این بیماری‌ها است.

مزدرانی با بیان اینکه احتمال مرگ ناشی از بیماری عروق قلب در افراد کم تحرک 9 برابر بیشتر از افراد باشیوه زندگی فعال است، تصریح کرد: فارغ از مشکلات و برخی کمبودهایی که در زیر ساخت‌های مورد نیاز وجود دارد، تحرک بدنی و فعالیت جسمانی یکی از ضروریات داشتن جسم و روح سالم است و این یک واقیعت است که دیر یا زود بی‌تحرکی برای ما مشکل ساز خواهد شد.

وی تاکید کرد: حتی اگر هیچ عامل خطرزای دیگری در فرد نباشد، بی‌تحرکی به‌میزان بسیار زیادی احتمال ابتلای افراد را به سرطان، بیماری‌های قلبی عروقی، فشار خون بالا، پوکی استخوان و اضافه وزن را افزایش خواهد داد.

این مسئول در پایان حتی پیاده‌روی تند، انجام کارهای منزل، باغبانی و ... را هم از مصادیق تحرک بدنی مناسب روزانه نام برد که بدون تحمیل هیچ هزینه و صرف وقت، درحین انجام کارهای روزمره در همه سنین و برای همه افراد جامعه در هر مکانی انجام می‌توان انجام داد.دیدگاه شما در مورد : درصد بالایی از دانش‌آموزان به‌دلیل کم‌تحرکی وضیعت بدنی طبیعی ندارند

درصد بالایی از دانش‌آموزان به‌دلیل کم‌تحرکی وضیعت بدنی طبیعی ندارند تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ