• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 17059 - تاریخ انتشار : یکشنبه 15 آذر 1394 - ساعت: 14:05

چاپ
نگاه جامعه به معلولان نباید ترحم‎آمیز باشد

مسئول توانبخشی میاندورود:

نگاه جامعه به معلولان نباید ترحم‎آمیز باشد


مسئول توانبخشی میاندورود گفت: معلولان به‎نوعی از توانایی‎های فیزیکی و اجتماعی محروم هستند، اما باید توجه داشت که افراد جامعه نباید نگاه ترحم‎آمیزی به معلولان داشته باشند زیرا از سطح توانایی‎های بالقوه زیادی برخودار هستند.

به گزارش میانخبر: معلول کسی است که بخشی و یا به‌طور کامل توانایی‎های فیزیکی، جسمی، اجتماعی، ذهنی و روانی خود را از دست داده است که باید سعی شود توانایی‎های او تا حد ممکن افزایش یابد، اما نباید نگاه جامعه به افراد معلول، نگاه ترحم‎آمیزی باشد زیرا معلولان از سطح توانایی‎های بالقوه‎ای برخودار هستند.

توانبخشی، مجموعه‎ای از اقدامات هدفمندی است که برای قادر‎سازی معلولان به‎منظور دستیابی به سطح نهایی توانایی و عملکرد جسمی، حسی، ذهنی، روانی و اجتماعی است که همه این عوامل به‎منظور تغییر زندگی معلولان برای استقلال بیشتر است.

ابعاد توانبخشی به سه دسته از جمله اجتماعی، آموزشی و حرفه‎ای تقسیم‎بندی می‎شود که در توانبخشی اجتماعی، اولین اقدام ارزشیابی فرد معلول است که از طریق مشاهده، مصاحبه و جمع‎آوری اطلاعات انجام می‎گیرد که این کار توسط مددکار اجتماعی انجام می‎شود.

در توانبخشی آموزشی نیازهای آموزشی خاص کودکان معلول را برآورده می‎کند که برای چنین‎کاری ممکن است ابزارهای خاص، روش‎های آموزشی و تجهیزات مورد نیاز باشد.

در توانبخشی حرفه‎ای باید برای همه افراد معلول، بدون توجه به ریشه، ماهیت و سن معلول و همچنین شرایط برای یافتن اشتغال مناسب و ثابت وجود داشته باشد تا فرد معلول بتواند احساس امنیت کند.

*حمایت از معلولان وظیفه مهم واحدهای اجتماعی و پیشگیری سازمان بهزیستی است

مسئول توانبخشی میاندورود، اهداف معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی را توانمند‎سازی جسمی، فرهنگی و اجتماعی معلولان دانست و گفت: ارائه خدمات توانبخشی حرفه‎ای، اجتماعی، آموزشی و خدمات مبتنی بر جامعه است که باید مورد توجه قرار گیرد.

سیدمحمود جعفری معلولان را چهار دسته عنوان کرد و ادامه داد: انواع معلولان جسمی، ذهنی، روانی و اجتماعی وجود دارند که حمایت از این دسته از معلولان جزو وظایف واحدهای اجتماعی و پیشگیری سازمان بهزیستی است.

وی تعداد معلولان تحت پوشش اداره بهزیستی میاندورود را یک‌هزار و 273 نفر بر حسب نوع معلولیت عنوان کرد و ادامه داد: تعداد مستمری‌بگیران 234 نفر است که ماهیانه 136 میلیون و 10 هزار ریال مستمری دریافت می‎کنند.

مسئول توانبخشی میاندورود خاطرنشان کرد: تعداد افراد گیرنده حق پرستاری هشت نفر است که ماهیانه 9 میلیون و 600 هزار ریال مستمری دریافت می‎کنند و همچنین 189 نفر پشت نوبت مستمری و 18 نفر افراد ضایعه نخاعی در میاندورود وجود دارد.

جعفری به برنامه‎های سال 94 اشاره کرد و گفت: ساماندهی گروه خودیار معلولان و تشکل‎های مردمی، افزایش تشکیل شورای توانبخشی مبتنی بر جامعه روستایی و شهری، برنامه‎ریزی خیران شهرستان در حوزه مسکن معلولان و غربال‎گری وضعیت زندگی معلولان از جمله برنامه‎های متنوع سال 94 است.

وی با بیان اینکه با همکاری همه دستگاه‎های اجرایی و همکاران اداره بهزیستی میاندورود باید در هموار کردن موانع معلولان و مشکلات بهزیستی تلاش کنیم، خاطرنشان کرد: امیدواریم با تلاش‎های دلسوزانه خود بتوانیم به اهداف اداره بهزیستی میاندورود برای هموار کردن مشکلات معلولان و همچنین آسیب‎های اجتماعی قدم موثری برداریم.

جعفری در پایان گفت: واحد توانبخشی اداره بهزیستی میاندورود با تمام موانع و مشکلات از جمله کمبود نیروی تخصصی در این واحد و همچنین عدم سازماندهی پرونده‎های توانبخشی در سال‎های گذشته، توانست با تدبیر و تلاش همه همکاران ستادی و شهرستانی به موفقیت‎های خوبی دست پیدا کند.مطالب مرتبط با : نگاه جامعه به معلولان نباید ترحم‎آمیز باشد
دیدگاه شما در مورد : نگاه جامعه به معلولان نباید ترحم‎آمیز باشد

نگاه جامعه به معلولان نباید ترحم‎آمیز باشد تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ