• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 17148 - تاریخ انتشار : جمعه 27 آذر 1394 - ساعت: 20:43

چاپ
آیا تعطیلی این‌بار سراغ نکاچوب خواهد آمد؟

ترسی که واگذاری شرکت‌ها به سرمایه‌گذاران خارجی در میاندورود به ما داد؛

آیا تعطیلی این‌بار سراغ نکاچوب خواهد آمد؟


قرار است شرکت نکاچوب به سرمایه‌گذران خارجی واگذار شود و این ترس در میاندورود وجود دارد که بعد از واگذاری به سرنوشت تخته سه‌لا شهید رجایی دچار شود.

به گزارش میانخبر، شرکت نکاچوب به مدت چند دهه در شهرستان میاندورود با استفاده از چوب جنگل‌های استان و به‌خصوص شهرستان میاندورود و استفاده از نیروهای منطقه در حال فعالیت بوده است.

در ابتدای راه‌اندازی این شرکت چند هزار نفر مشغول به کار شدند که امروز اکثرا بازنشسته شدند و وجود این شرکت باعث رونق در منطقه شده بود که کارگران از قائم شهر تا گلوگاه در آن حضور داشتند.

کارگران روستا نشین کم‌کم با کسب درآمد و اقتضای شغلی به شهرهای اطراف این شرکت مهاجرت کردند که بیشترین مهاجرت به شهر نکا و سورک بوده است.

وجود شرکت نکاچوب همچنین باعث ایجاد جاده‌های مختلفی در جنگل شد که برای روستانشینان خوب ولی برای محیط زیست و طبیعت بکر جنگلی نامناسب به نظر می‌رسید.

با وجود این شرکت سطح درآمدی مردم روستاها افزایش پیدا کرد و سطح رفاه هم به تناسب آن بالا رفت و خانواده‌ها می‌توانستند فرزندان خود را به مدارس سطح بالاتر و حتی دانشگاه بفرستند که در گذشته به‌دلیل زندگی در روستا و مشکلات رفت و آمد و مخارج آن از ادامه تحصیل منصرف می‌شدند.

با همه خوبی‌هایی که این شرکت ایجاد کرده بود اما با گذشت زمان یکی پس از دیگری واحدهای آن تعطیل شد و نیروهای آن تعدیل رفت تا جایی که در چند سال پیش این شرکت تاحد ورشکستگی پیش رفت.

امروزه این شرکت تنها با تولید نئوپان و نیروهای حداقلی در حال فعالیت است که همچنان با بدهی زیادی از جمله بدیهی به بازنشستگاه شرکت روبرو است اما با این وجود همچنان بیش از 700 نفر در این شرکت به صورت مستقیم در حال فعالیت هستند.

این روزها ظاهرا بانک ملی ایران و صاحب این شرکت اقدام به فروش شرکت به سرمایه گذاران ترکیه ای کرده است و اگر این سرمایه گذاران که تا به حال 20 درصد قرارداد را پرداخت کردند ظرف مدت کمتر از دو ماه دیگر مابقی پول را پرداخت کنند صاحبان جدید این شرکت خواهند شد.

بنا به اطلاعات موجود این سرمایه گذاران قرار است واحدهایی مانند MDF را در این شرکت راه‌اندازی کنند و برای این منظور چوب های مورد نیاز خود را از کشور روسیه وارد کنند.

اگر این اطلاعات درست باشد هنوز معلوم نیست وضعیت کارگرانی که در جنگل ها مشغول به کار هستند چه خواهد بود و دیگر چه کسی از آنها حمایت خواهد کرد.

فرماندار میاندورود اظهار امیدواری کرده بود با واگذاری شرکت نکاچوب، علاوه بر کارگران فعلی، نزدیک به 900 نفر در این شرکت به کار گرفته خواهند شد.

اما اگر بعد مدتی این شرکت تعطیل شود با بیش از 1500 کارگر بیکار شده و فرصت تولید و اشتغال از بین رفته چه باید کرد.

همچنین باید توجه داشت که میاندورود از واگذاری شرکت های خود به سرمایه‌گذاران خارجی تجربه بدی داشته است که نمونه آن را می‌توان تخته سه‌لا شهید رجایی در روستای انجیل‌نسام دانست که بعد از واگذاری آن به سرمایه‌گذاران خارجی و اینکه آنها هم سعی در وارد کردن مواد اولیه خود از خارج کشور را داشتند به تعطیلی کشیده شد و کارگران آن بیکار شدند.

امروز این نگرانی وجود دارد که شرکت نکاچوب بعد از واگذرای به سرنوشت شرکت تخته سه لا شهید رجایی دچار شود.

مسئولان شهرستانی و استانی برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی و از بین نرفتن فرصت‌های شغلی اقدامات لازم و مربوطه برای ادامه فعالیت شرکت به صورت هر چه بهتر را انجام دهند تا بعد از بروز حادثه تقصیر را به گردن این و آن نیندازند.مطالب مرتبط با : آیا تعطیلی این‌بار سراغ نکاچوب خواهد آمد؟
دیدگاه شما در مورد : آیا تعطیلی این‌بار سراغ نکاچوب خواهد آمد؟

آیا تعطیلی این‌بار سراغ نکاچوب خواهد آمد؟ تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ