• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 17152 - تاریخ انتشار : شنبه 28 آذر 1394 - ساعت: 22:41

چاپ
1097 کیلومتر جاده ایجاد کردیم/ 313 نفر کار حفاظت از جنگل را برعهده دارند/ 25 هزار هکتار جنگل‌کاری کردیم

مدیرعامل شرکت نکاچوب:

1097 کیلومتر جاده ایجاد کردیم/ 313 نفر کار حفاظت از جنگل را برعهده دارند/ 25 هزار هکتار جنگل‌کاری کردیم


مدیرعامل شرکت نکاچوب گفت: 313 نفر از نیروهای شرکت صرفا در امر حفاظت شامل نگهبانی، غرق‌بان و سیم‌بان به‌صورت شبانه‌روز انجام وظیفه می‌کنند.

به گزارش میانخبر، رمضان‌علی اصغری در گفت‌وگو با خبرنگار میانخبر اظهار کرد: شرکت نکاچوب از سال 1348 با شرکت رومانیایی کار تهیه طرح جامع جنگل‌داری را شروع و از سال 53 عملا شروع به کار کرد.

وی افزود: از بدو تاسیس طرح اجرای جنگل‌داری شروع شد و پروژه‌های راه‌سازی را طوری طراحی کردند که دو منظوره باشد که هم دسترسی روستاییان و هم در احیا و بهربرداری و جلوگیری از آتش‌سوزی در طول دوره بهره‌برداری ایفای نقش کند.

مدیرعامل شرکت نکاچوب با بیان اینکه شرکت جمعا یک هزار و 97 کیلومتر جاده ساخته است، خاطرنشان کرد: از این میزان 235 کیلومتر آسفالت شده است و هرساله خدمات‌رسانی به این جاده‌ها شامل ریزش‌برداری، مرمت و برف‌روبی هم برای شرکت و هم برای روستاییان انجام می‌شود.

اصغری با اشاره به اینکه شرکت دارای 211 هزار 954 هکتار جنگل غرق شده است، تصریح کرد: از این میزان تنها 84 هزار هکتار زیر پوشش بهره‌برداری است و در بقیه جنگل عملیات احیا و اصلاح انجام می‌شود.

وی حجم برداشت سالیانه در ابتدای شروع به کار از سال 53 را حدود 320 هزار متر مکعب عنوان کرد و گفت: به‌دلیل تغییر رویه بهره‌برداری، پایداری، استمرا و فعالیت جنگلی و حفظ محیط زیست با مطالعالتی که سازمان جنگل‌ها نسبت به توان اکولوژی اعمال کردند اکنون به 90 هزار متر مکعب تقلیل پیدا کرد که عملا چیزی حدود 60 هزار متر مکعب برداشت می‌شود.

اصغری ادامه داد: شرکت نکاچوب در حال حاضر حدود 700 نفر نیروی کار دائم دارد و حدود 2 هزار نفر به‌صورت پیمانکار و ترانسفورت چوب غیرمستقیم با شرکت کار می‌کنند.

وی افزود: از نیروهای موجود 313 نفر صرفا در امر حفاظت، شامل نگهبانی، غرق‌بان و سیم‌بان به‌صورت شبانه‌روز انجام وظیفه می‌کنند.

به‌طور متوسط در سال  700 هکتار جنگل‌کاری انجام می‌دهیم

این عضو هیئت مدیره شرکت نکاچوب با بیان اینکه در هر سال حدود 700 هکتار به‌طور متوسط جنگل‌کاری انجام می‌دهیم، خاطرنشان کرد: نهال‌های موجود از سه واحد نهالستان که در اختیار داریم با تولید 1.5 میلیون اصله نهال از جنس‌های مختلف در ارتباط با احیای جنگل فعالیت می‌کند.

اصغری با تاکید بر اینکه سرلوحه کار شرکت و سازمان جنگل‌داری احیا جنگل است، اظهار کرد: بهره‌برداری منوط به احیای جنگل است.

وی مقدار جنگل‌کاری انجام شده از سوی شرکت را تا به امروز 25 هزار هکتار بیان کرد و گفت: در سه حوزه مدیریتی شامل حوزه‌های 1 تا 3، احیا، بهره‌برداری و حفاظت انجام وظیفه می‌کنیم و همه این کارها زیر نظر مستقیم مقیم سازمان جنگل‌ها به‌صورت ادواری، بازبینی و بررسی انجام می‌شود.

اصغری یادآور شد: در صورتی که به تعهدات مصوب در کتابچه طرح‌های جنگل‌داری عمل کنیم، سازمان جنگل‌ها نسبت به نشانه‌گذاری درختان که به طریق کتابچه تعریف شده است نسبت به توان و شرایط اکولوژی جنگل که توسط کارشناسان مجرب سه نفره انتخاب شده از سوی اداره کل منابع طبیعی انجام می‌شود و متعاقبا بعد از قطع و اندازه‌گیری مجدد از سوی کارشناسان سه نفره، بهره و عوارض دولتی پرداخت و در صورتی که مجوز خروج به ما داده شده باشد عملیات بهره‌برداری شروع می‌شود.

وی بیان کرد: تولیدات شرکت شامل گردبینه، کاتین و هیزم است که گردبینه جهت مصارف کارخانه‌های موجود در منطقه پس از استهصال و عمل‌آوری به فروش می‌رسد و همچنین کاتین و هیزم جهت تامین مواد اولیه کارخانه نئوپان موجود در شرکت که روزانه با تولید اسمی 94 متر مکعب تولید می‌کند استفاده می‌شود.

مدیرعامل شرکت نکاچوب در پایان، گفت: شرکت در بدو تاسیس 2 هزار و 500 نفر نیرو داشت و واحدهای تخته لایی، مبل سازی، نئوپان، روکش‌زنی، چندلایه، جعبه‌سازی، خط کش، چوب‌بری در شرکت فعال بود که در گذر زمان فقط نئوپان و اخیرا هم روکش‌زنی را احیا کردیم.دیدگاه شما در مورد : 1097 کیلومتر جاده ایجاد کردیم/ 313 نفر کار حفاظت از جنگل را برعهده دارند/ 25 هزار هکتار جنگل‌کاری کردیم

1097 کیلومتر جاده ایجاد کردیم/ 313 نفر کار حفاظت از جنگل را برعهده دارند/ 25 هزار هکتار جنگل‌کاری کردیم تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ