• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 17410 - تاریخ انتشار : سه شنبه 15 دی 1394 - ساعت: 12:20

چاپ
آموزشیاران جلوی تولید بی‌سوادی را سد کرده بودند/ نهاد مقدس سوادآموزی حق بزرگی بر گردن جامعه اسلامی دارد

مدیرکل سابق نهضت سوادآموزی استان گیلان:

آموزشیاران جلوی تولید بی‌سوادی را سد کرده بودند/ نهاد مقدس سوادآموزی حق بزرگی بر گردن جامعه اسلامی دارد


مدیرکل سابق نهضت سوادآموزی استان گیلان گفت: نهاد مقدس سوادآموزی حق بزرگی بر گردن جامعه اسلامی دارد و امیدواریم خداوند همه این تلاش‌ها را قبول کند.

به گزارش میانخبر، در هفتم دی ماه سال 1358 سازمان نهضت سوادآموزی با هدف با سواد كردن خيل عظيم بی‌سوادان كشور تشكيل شد.

رهبر کبیر انقلاب اسلامی طی پیامی به ملت شریف ایران، اقشار مردم را به مبارزه ی فراگیر با نقیصه بی سوادی فرا خواندند و از مسئولان خواست تا آموزش و پرورش با تمام امکانات بپا خیزد و ریشه بی‌سوادی را از بن برکنند. بر همین اساس سازمان نهضت سوادآموزی به‌عنوان یک نهاد انقلابی تأسیس شد.

به همین دلیل حجت الاسلام سیدجعفر علوی امام جمعه موقت میاندورود که سابقه حضور در نهضت سوادآموزی را دارد در گفتوگویی به سوالات خبرنگار میانخبر پاسخ گفت:

سوابق خودتان را در نهاد مقدس نهضت سوادآموزی بیان کنید؟

با گرامی‌داشت یاد و خاطره امام عظیم الشان و بنیان‌گذار نظام مقدس جمهوری اسلامی؛ نهاد مقدس نهضت سوادآموزی به‌عنوان یکی از اثرات زیبای انقلاب اسلامی در سال58 به فرمان مستقیم رهبر فقیه انقلاب حضرت امام خمینی(ره) تاسیس و پایه‌گذاری شد.

اینجانب از سال 1360 وارد این نهاد شدم و اولین مسولیت من نیز مدیریت شهرستان ساری بود و تا سال 62 با نماینده حضرت امام(ره) در نهضت سوادآموزی حاج آقای قرائتی به استان کرمانشاه منتقل شدم و چهار سال در دوران دفاع مقدس در استان کرمانشاهمشغول خدمت بودم که از توفیقات عمر ناقابلم همین چهار سال که در خدمت رزمندگان اسلام در جبهه‌های جنگ و مردم شریف کرمانشاه بوده‌ام و مجددا به ساری برگشتم.

از سال 66 تا سال 70 بازهم به‌عنوان مدیر نهضت سواد‌آموزی شهرستان ساری مشغول به خدمت شدم و مجددا به فرمان حاج آقا قرائتی از سال 70 به‌عنوان مدیر کل به گیلان رفتم و تا سال 84 به‌عنوان مدیر کل نهضت سوادآموزی در استان گیلان خدمت کردم.

این 24 سال از بهترین دوره عمرم به حساب می‌آید چرا که در نهادی خدمت کردم که خالص‌ترین نیروها در آن به خدمت مشغول بودند.

نهضت سوادآموزی چه تاثیری در کسب علم و دانش و مناسبات اجتماعی داشت؟

متاسفانه رژیم منحط شاهنشاهی ماندگاری خود را در بی‌سوادی وعدم آگاهی مردم می‌دانست که اکثریت جامعه ما به‌خصوص مناطق روستایی و توسعه نیافته در بی‌سوادی به سر می‌برند، خصوصا قشر اثرگذار بانوان جامعه و نهضت سوادآموزی که مسول آموزش حداقل سواد بود، علاوه بر سوادآموزی، مباحث اخلاقی، خانوادگی و ارزش‌های اسلام و نظام را نیز به قشر بی‌سواد جامعه می‌آموختند که با این کار توانستند اثرگذاری خوبی در میان جامعه به‌خصوص روستاییان وعشایر داشته باشند.

کسانی که به‌عنوان معلم در این نهاد حضور داشتند و به مردم آموزش می‌دادند چه ویژگی‌هایی را دارا بودند؟

کسانی که در این نهاد مقدس به‌عنوان معلم مشغول خدمت بودند که آنها را به نام آموزشیار می‌شناختیم جزء بهترین و با اخلاق‌ترین نیروهای جامعه بودند چه برادران وچه خواهران.

اگرچه شهدای گران‌قدر در انقلاب و نظام از برترین‌های جامعه هستند ولی آموزشیاران گران‌قدر نیز بهترین اقشار جامعه اسلامی بودند که هم درس الفبا می‌دادند وهم درس دینداری، آموزش احکام و نماز، سلامت خانواده، این‌ها با کمترین امتیاز مادی در دورترین نقاط این کشور، مقدس‌ترین کارها را انجام می‌دادند که البته درهیچ دوره‌ای از این‌ها قدرشناسی شایسته انجام نگرفت.

آنها که جلوی تولید بی‌سواد را در جامعه سد کرده بودند، کلاس‌های لازم التعلیم که برای پوشش دادن افراد کم سن و سال که باید به مدرسه می‌رفتند اما امکانات فراهم نبود اینها حتی با یک دانش‌آموز هم در یک روستای دوردست در دوره‌های مختلف توانستند جلوی تولید بی‌سوادی را بگیرند که متاسفانه امروز باز هم این مشکل دامنگیر کشور است.

آیا همچنان برای برون رفت از بی‌سوادی مردم نیاز به این نهاد است؟

البته امروزه متاسفانه چیزی به نام نهضت سوادآموزی خیلی بروز ندارد چون از روزی که این نهاد و نیروهای مخلصش را با بی‌مهری با آموزش و پرورش تجمیع کردند دیگر نهاد مقدس نهضت سوادآموزی از نقش افتاد و مانند یک چراغ بی نفت در حال خاموش شدن است.

چه قشری بیشترین استفاده را از آموزش‌های نهضت برده است؟

به نظرم همه اقشار و اصناف از برکات این نهاد بهره‌مند شدند اما بیشترین بهره و استفاده را روستاییان وعشایر و حاشیه نشینان شهرهای بزرگ بردند و یکی از برکاتش در کلاس‌ها درون جبهه‌ها مراکز آموزشی سربازان در نیروهای مسلح بود که تحت عنوان سوادآموزی نیروهای مسلح عمل می‌کرد.

همچنین کارگران اقدام به آموزش بی‌سوادان در مراکز کارگری می‌کردند و واقعا نهاد مقدس سوادآموزی حق بزرگی بر گردن جامعه اسلامی دارد و امیدواریم خداوند همه این تلاش‌ها را قبول کند.مطالب مرتبط با : آموزشیاران جلوی تولید بی‌سوادی را سد کرده بودند/ نهاد مقدس سوادآموزی حق بزرگی بر گردن جامعه اسلامی دارد
دیدگاه شما در مورد : آموزشیاران جلوی تولید بی‌سوادی را سد کرده بودند/ نهاد مقدس سوادآموزی حق بزرگی بر گردن جامعه اسلامی دارد

آموزشیاران جلوی تولید بی‌سوادی را سد کرده بودند/ نهاد مقدس سوادآموزی حق بزرگی بر گردن جامعه اسلامی دارد تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ