• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 18134 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 21 بهمن 1394 - ساعت: 22:56

چاپ
اهمیت نقش والدین در برقراری محیط امن در خانواده

کارشناس ارشد روانشناسی:

اهمیت نقش والدین در برقراری محیط امن در خانواده


کارشناس ارشد روانشناسی گفت: روابط والدین و فرزندان به حدی حائز اهمیت است که همه امور را تحت تأثیر قرار می‌دهد، هرچه روابط در خانواده گرم و صمیمی باشد در نهایت اجتماع امن نیز شکل می‌گیرد.

به گزارش میانخبر ، جلسه مشاوره ارتباط موفق با فرزندان به مناسبت دهه مبارک فجر با همکاری کمیته بانوان بخشداری گهرباران و بهزیستی میاندورود در روستای عزت الدین برگزار شد.

کانون خانواده باید به یک مکان امن و با نشاط تبدیل شود تا افراد در آن از امنیت روحی برخودار باشند، با توجه به اینکه بسیاری از والدين در ايجاد و حفظ رابطه مطلوب از هيچ تلاشی دريغ نمی‌کنند و هميشه در انديشه ايجاد و گسترش بهترين و مناسب‌ترين شرايط هستند، اما گاهی اختلالاتی موجب بروز مشکلاتی در حریم خانواده می‌شود.

رجا محمودزاده نقش خانواده در جامعه را مهم دانست و اظهار کرد: خانواده به‌عنوان عضو مهم از جامعه به‌شمار می‌رود، اگر این نهاد دچار اختلال شود به جامعه نیز منتقل شده و باعث بروز ناهنجاری‌های اجتماعی می‌شود.

وی افزود: روابط والدین و فرزندان به حدی حائز اهمیت است که همه امور را تحت تأثیر قرار می‌دهد، هرچه روابط در خانواده گرم و صمیمی باشد در نهایت اجتماع امن نیز شکل می‌گیرد.

کارشناس ارشد روانشناسی ارتباط در نهاد خانواده را به‌عنوان رابطه دوجانبه عنوان کرد و ادامه داد: در مطالعات و تحقیقات فراوانی به اثرگذاری روابط والدین و فرزندان به‌عنوان یک رابطه دو جانبه یاد شده است که ارتباطات موثر و مطلوب از مهمترین مسائل حریم خانواده محسوب می‌شود.

محمودزاده با بیان اینکه آگاهی و شناخت کافی در تشخیص خلقیات و شخصیت فرزندان نقش مهمی دارد، بیان کرد: استفاده از روش‌های موثر در چگونگی نحوه ارتباط والدین با فرزندان، به‌نوعی در حفظ کانون گرم خانواده نقش مهمی ایفا می‌کند.

وی تأکید کرد: پدر و مادر مهم‌ترین نقش‌ها و وظایف را در رشد و تربیت کودک بر عهده دارند، در دین مبین اسلام به تربیت فرزندان بسیار اشاره شد و اسلام دوره کودکی و نوجوانی را از مهم‌ترین دوران رشد و تربیت کودکان می‌داند.

کارشناس ارشد روانشناسی خاطرنشان کرد: اسلام برای رشد و تربیت صحیح و مطلوب فرزندان راه عاقلانه و حکیمانه‌ای را توصیه می‌کند و معتقد است که از این طریق سعادت و خوشبختی انسان فراهم می‌شود.

محمودزاده یکی از برنامه‌ها در تربیت فرزندان را استفاده از عامل تشویق و تنبیه دانست و اضافه کرد: رشد و تربیت کودکان و نوجوانان نیازمند برنامه‌های ویژه‌ای است و باید به این موضوع توجه کرد که رفتار با کودکان با برخورد نسبت به بزرگسالان متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه باید به زمان و شرایط محیط در تربیت فرزندان توجه کرد، افزود: پدران و مادران موظف هستند که در تربیت فرزندان شرایط و محیط را در نظر بگیرند و آداب و رسوم زمان خردسالی خود را به فرزندان تحمیل نکنند.

محمود زاده در پایان با تأکید بر اینکه برای حفظ تداوم ارتباطات موثر در خانواده نیازمند آگاهی از شرایط و خصوصیات یکدیگر هستیم، خاطرنشان کرد: هنگامی كه فرزند احساس كند والدين او را درک می كنند احتمال بيشتری دارد كه از توصيه‌های والدين خود پیروی کنند و باید به طور حتم در زمان خردسالی به رفتارها و احساسات فرزندان توجه ویژه شود تا در آینده با مدیریت بهتری رفتارهای منفی اصلاح شوند.

نویسنده : سمیه اکبری

مطالب مرتبط با : اهمیت نقش والدین در برقراری محیط امن در خانواده
دیدگاه شما در مورد : اهمیت نقش والدین در برقراری محیط امن در خانواده

اهمیت نقش والدین در برقراری محیط امن در خانواده تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ