• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 18481 - تاریخ انتشار : شنبه 15 اسفند 1394 - ساعت: 21:14

چاپ
چیدن گیاه دارویی ونوشه کار زنان روستایی در میاندورود

چیدن گیاه دارویی ونوشه کار زنان روستایی در میاندورود


ونوشه یا بنفشه یکی از گیاهان دارویی خودرو است که در جنگل‌های مازندران می‌روید و هر ساله از اواسط زمستان به مدت یک ماه و نیم قابل برداشت است که معمولا زنان روستایی از صبح زود به جنگل رفته و اقدام به کندن این گیاه می‌کنند.

به گزارش میانخبر، ونوشه یا بنفشه یکی از گیاهان دارویی خودرو است که در جنگل‌های مازندران می‌روید و هر ساله از اواسط زمستان به مدت یک ماه و نیم قابل برداشت است که معمولا زنان روستایی از صبح زود به جنگل رفته و اقدام به کندن این گیاه می‌کنند.

بَنَفشه نام نوعی گل است از تیره بنفشگان (Violaceae) که بیشتر در نواحی معتدل جهان یافت می‌شود.

گلی است با ساقه‌ای کوتاه و رنگ آن بنفش یا زرد و بنفش است، در جنگل‌های مازندران نوع خودروی بنفشه در کف جنگل‌های دارای نور کافی و حاشیه جاده‌ها و شیب‌های تند حاشیه جاده‌های جنگلی و زیر بوته‌زار و حاشیه مزارع رشد می‌کند و در اسفند تا اوایل بهار با گل‌های معطر و زیبای خود، جلوه‌ایی باشکوه به مناطق جنگلی می‌دهد.

رنگ آن بنفش تا آبی است و وقتی گل رو به پیری می‌رود یا زمانی که هوا آفتاب سوزان شود گلش سفید می‌شود که دیگر بویی نخواهد داشت.

گل بنفشه خیلى کوچک و خوش‌بو است و بعضى قسمت‌های گل آن مایل به سفیدى است.

بنفشه در اغلب مناطق مانند: هندوستان، ایران، افغانستان، عربستان و مصر به طور خودرو و طبیعى در باغ و جنگل و کوهستان می‌‏روید و نوع بیابانى و وحشى بنفشه از کوهستانى آن‏ بهتر و معطرتر است.

بنفشه از نظر ریخت شناسی، گیاهی است علفی و پایا چندساله، فاقد ساقه‌های مشخص است و بلندی آن به ۳ تا ۱۲ سانتی متر می‌رسد؛ ساقه‌های آن خزنده سطحی است که در انتها ایجاد ریشه می‌کند گاهی به ارتفاع ۱۰ الى ۲۰ سانتی‏متر روییده و دارای برگ‌هایی که از محل مشترکی در ناحیه ساقه خارج می‌شوند.

گل‌های آن منفرد، زیبا و به رنگ بنفش، به ندرت سفید یا گلی و معطر است. دمگل‌های دراز گل که از بین دمبرگ‌ها منشاء می‌گیرند، قبل از منتهی شدن به گل، حالت خمیده شبیه عصا پیدا می‌کنند، میوه‌های بنفشه پوشینه، کروی، پوشیده از کرک و محتوی دانه‌هایی به رنگ زرد با لکه‌ای سفید هستند.

گل‌های زیبا ومعطر بنفشه دراواخر زمستان تا اوایل بهار ظاهر می‌شود، درتابستان گل‌هایی عاری از گلبرگ در بین دمبرگ‌های آن ظاهر می‌شود که همیشه به حالت مخفی درآن باقی می‌ماند.

گل بنفشه معطر را باید صبح زود یا نزدیک غروب، گل‌ها را چیده در کیسه پلاستیکى محفوظ نگه داشت تا خشک شود و عطر آن در جسم گل متراکم شود، اگر در فضاى آزاد و زیر آفتاب بگسترانند، بوى عطر آن که عامل موثر در درمان بعضى بیماری‌ها است، فرار کرده (پریده) و خاصیت بنفشه کم می‌شود.

برای همین از صبح زود، زنان و دختران برای چیدن گل بنفشه به جنگل می‌رفتند و تا نزدیک غروب نفری بیش از ده کیلو فقط گل تر برداشت کرده و در پشت بام پهن می‌کردند تا به ملایمت خشک شود و خاصیت دارویی و بوی آن باقی بماند و معمولا هر ده کیلو گل تَر بعد از خشک شدن حدود دو کیلو گل خشک می‌دهد.

بنفشه به طور طبیعی و خودرو درشمال ایران می‌روید، ولی با توجه به این که امروزه به‌عنوان یک گل زینتی درباغچه‌ها کاشته می‌شود، می‌توان آن را دراکثر نقاط ایران مشاهده کرد، باید در نظر داشت که گل زینتی آن دیگر دارویی نیست.

قیمت ونوشه به طور میانگین در سال جاری کیلویی 130 هزار تومان بوده است و همچنین برگ این گیاه بعد از خشک شدن کیلویی 20 تا 30 هزار تومان به فروش می‌رسد.

علاوه بر گل و برگ، ریشه این گیاه نیز دارویی است اما برای گل ونوشه رقبت بیشتری وجود دارد.

بارندگی و هوای ابری برای آن بسیار مفید است و هوای آفتابی باعث سفید شدن آن و پایین آمدن کیفیت گل ونوشه می شود.

در شهرستان میاندورود فقط در دو روستای سنه کوه و وارمی بیش از 300 کیلوگرم ونوشه خشک جمع آوری شد که نزدیک به 40 میلیون تومان ارزش داشته است و با این احتساب می‌توان دریافت که چه سودآوری و بازدهی دارد.

با توجه به اینکه جنگل‌های میاندورود دارای شیب ملایم و جاده ارتباطی متعددی است مردم مناطق مختلف و به خصوص روستاهای شهرستان‌های نکا و ساری به این مناطق می‌آیند و اقدام به کندن ونوشه یا بنفشه می‌کنند.

وجود چنین منابع خدادادی باعث رونق در کسب و کار روستاییانی می‌شود که در دل جنگل ساده زندگی می‌کنند و از زندگی شهری دور هستند می‌طلبد از سوی مسئولان حمایت بیشتری شوند تا همچنان رقبت به حضور در این مناطق داشته باشند.مطالب مرتبط با : چیدن گیاه دارویی ونوشه کار زنان روستایی در میاندورود
دیدگاه شما در مورد : چیدن گیاه دارویی ونوشه کار زنان روستایی در میاندورود

چیدن گیاه دارویی ونوشه کار زنان روستایی در میاندورود تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ