• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
پچ پچ

کد خبر : 2062 - تاریخ انتشار : شنبه 14 بهمن 1391 - ساعت: 09:35

چاپ

بزرگ ترین میدان خاورمیانه


میاندرود : این برج در زمینی به وسعت 15 هزار متر مربع و با زیر بنای 78 هزار متر مربع ساخته شده است ومعماری آن نیز تلفیقی از معماری دوران هخامنشی،ساسانی ودوره اسلامی است. این برج در وسط میدان آزادی ساخته شده که بزرگترین میدان در خاورمیانه محسوب می شود.

سنگ کره ماه در میدان آزادی
کتاب‌خانه مجموعه، با مساحتی حدود 2715 مترمربع و بیش از 50000 جلد کتاب‌، بسیار مجهز است و کتاب‌خانه محققان و مؤلفان نیز، با مساحت 243 مترمربع، مکانی است که از طریق 30 دستگاه کامپیوتر به شبکه‌های اطلاع‌رسانی داخلی و خارجی متصل است‌.یکی از ویژگی‌های موزه این بنا وجود تکه سنگی از کره ماه است که ریچارد نیکسون‌، رئیس جمهور سابق امریکا، در سفر به ایران به این موزه اهدا کرده است‌.
یک مجموعه فرهنگی
مجموعه فرهنگی آزادی، متشکل از چند بخش در طبقه تحتانی برج آزادی قرار دارد و شامل موزه‌، کتاب‌خانه‌، واحد سمعی و بصری‌، سالن نمایشگاه‌، سالن اجتماعات ،سالن برگزاری کنسرت و کنفرانس است‌. مجموعه فرهنگی با 5000 مترمربع در بر گیرنده برج اصلی نیز هست‌.
تیرشاه به سنگ خورد
هدف رژیم شاه از ساخت برج این بود که نوع معماری ایران از 2500 سال پیش در یک بنا متجلی سازد و مدعی شود که نمادی برای تاریخ شاهنشناهی از آن زمان تا دوران تا پهلوی ایجاد کرده است که با وقوع انقلاب اسلامی و بدل شدن برج و میدان به محلی برای تجمعات دوران انقلاب ، این برج هویتی تازه به عنوان نمادی از انقلاب دربرابر شاهان ستمکار و رسیدن به بهار آزادی کسب کرد.
تحت تاثیر ایفل
این برج درکلیتش نه در معماری،از برج ایفل در فرانسه الگو گرفته است و اگر شما تصویراین دو سازه را کنارهم قراردهید شباهتی در آنها می بینید با این ویژگی که شیب" آزادی" درمقایسه با"ایفل" خیلی ملایم تر است . البته در برج ایفل عناصرمعماری بکار نرفته ولی در سازه آزادی ازعناصر معماری ایرانی استفاده شده است.
نماد تهران
برج آزادی به عنوان یک نماد بین المللی شناخته شده برای تهران به عنوان پایتخت و ایران به صورت کلی در سطح جهان شناخته شده است.قرارگرفتن آن در فاصلۀ نزدیک به خروجی فرودگاه بین المللی مهرآباد که باعث می شوداغلب خارجی ها نخستین تصویری که از ایران می بینند این برج سفید باشد، در کسب این موقعیت برای برج موثر بوده است./قدس آنلاین
 دیدگاه شما در مورد : بزرگ ترین میدان خاورمیانه

بزرگ ترین میدان خاورمیانه تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ