• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
گزارش و گفتگو

کد خبر : 2102 - تاریخ انتشار : یکشنبه 05 بهمن 1399 - ساعت: 03:57

چاپ

میاندرود را به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل می کنیم


 به گزارش میانخبر ، نصرت الله نادری پلنگی عضو خانه صنعت شهرستان میاندرود و مدیریت شرکت سرمایه گذاری کار آفرینان گهرباران به گفتگو با نشست و مسائلی را پیرامون توسعه و رونق میاندرود مطرح کرد .


میاندرود را به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل می کنیم 


شهرستان میاندرود با داشتن پتانسیل های فراوان اقتصادی و گردشگری و با داشتن منابع طبیعی خدادادی از جمله جنگل ، دریا ، دشت وسیع و همچنین استعدادهای فراوان و مردمان فهیم و خون گرم یکی از مناطق زیبای مازندران می باشد که میتوان آن را به یک منطقه صنعتی و گردشگری تبدیل کرد . 


اینک که خداوند منان به ما لیاقت خدمت گزاری بیشتر به مردم شریف این دیار سرسبز را عطا فرموده از صمیم قلب او را شاکریم که افکاری در ذهنمان به وجود آمده که چطور می توان با هموطنانمان از نظر اقتصادی ، فرهنگی ، ورزشی و ... در یک سطح قابل قبول قرار بگیریم.


دغدغه ی اینکه چرا این منطقه نباید به یک منطقه ویژه صنعتی و گردشگری تبدیل شود ، موجب شد تا اقدام به تأسیس یک شرکت سرمایه گذرای نماییم . 

شرکت سرمایه گذاری کار آفرینان گهرباران با هدف جذب مشارکت عمومی جهت پیشرفت و توسعه در بخش های مختلف تأسیس شد که امیدواریم مردم عزیز که پشتوانه اصلی این حرکت بزرگ هستند ما را در تمامی مراحل یاری رسانند.

به عقیده بنده میاندرود یک منطقه وابسته بوده و مستقل شدن ، برای این شهرستان یک اثر مثبت تلقی می شود .

طبق آمار های منتشر شده این شهرستان تقریباً 495 کیلومتر مربع وسعت و بالغ بر 60 هزار نفر جمعیت دارد که بطور میانگین بری هر نفر 8 هزار متر مربع سرانه زمین وجود دارد که اگر یک خانواده پنج نفره را در نظر بگیریم ، هر چند بخشی از آن دولتی یا جنگلی بوده ، سرانه زمین انها حدود 4 هکتار می شود .


دارا بودن ساحلی به طول 9 کیلومتر و فرود گاه بین المللی در کنار مردمانی فهیم و جوانانی مستعد، این شهرستان را از پتانسیل و ظرفیت های بالایی برخوردار ساخته است .


با وجود تمامی مواهب طبیعی مانند جنگل ، ساحل و دریا که خداوند به این منطقه ارزانی داشته ، متأسفانه نه تنها استفاده بهینه ای از این نعمت ها نمی شود ، بلکه با مدیریت غیرکارشناسانه در حال تخریب آن می باشیم .


دریا ، ساحل و جنگل را رها کرده ایم و با کشاورزی غیر اصولی و بدون برنامه و نداشتن صنایع تبدیلی در جا زده ایم در صورتی که در خارج از کشور ، به دلیل نداشتن جایگاه خاص و موقعیت برای تک تک این موارد سرمایه گذاری های هنگفتی را متحمل می شوند . 


من حتی در جلسه فرمانداری هم مطرح کردم که باید برای شهرستان میاندرود استراتژی تعیین نمائیم ، نقاط ضعف را برطرف و نقاط قوت را تقویت نمائیم .

از آنجائیکه اقتصاد منطقه بر پایه کشاورزی استوار است ، باید با برنامه اصولی و کارشناسی شده، کشاورزان زحمتکش را هدایت و حمایت کنیم تا دیگر شاهد ضرر و هدر رفت سرمایه های این قشر زحمتکش نباشیم .


چه برناه هایی در جهت رفع این موانع پیشنهاد می کنید ؟ 

با توجه به وجود فرودگاه های بین المللی در این شهرستان ، می توانیم علاوه بر بخش مسافربری در بخش صادرات هم فعال شویم و با توجه به قابلیت هایی که داریم مخصوصاً در بخش گردشگری ، می توانیم پارک گردشگری یا روستای گردشگری با معماری سنتی مازندرانی در جنگل هایمان طراحی کنیم تا باعث جذب توریست و گردشگر گردد .


در بخش دریا هم همینطور باید عمل نماییم 


فرودگاه و دریا و راه هایی که در این منطقه وجود دارد برای ما از نظر اقتصادی بهترین مزیت است و منبع درآمد می باشد و ما اگر در جنگل و سواحل دریا ؛ روستاهای گردشگری و اسکله و سواحل مدیریت شده داشته باشیم ، می توانیم گردشگر داخلی و خارجی فراوانی به این منطقه جذب نماییم.


سیاستمدارانی نظیر دولت و مجلس و مسئولین بلند مرتبه تصمیم گیرندگان نهایی در این عرصه هستند ، اما متأسفانه نگاه آن ها اینگونه نیست !


راه محور توسعه می باشد ولی هنوز کسی به این باور نرسیده است ! چون اگر به این درک و باور می رسیدند تا کنون مسیر 20 کیلومتری و ترانزیتی جاده گهرباران را اصلاح می کردند .


با این وجود من ضعف را استانی و داخلی می دانم اگر بودجه نیست چرا در استان های دیگر اتوبان های 100 ها کیلومتری افتتاح می کنند ولی این جاده ای که بیش از 60 هزار نفر در آن تردد می کنند و با توجه به اتصال به بندر امیر آباد و حجم کامیون های سنگینی که از آن استفاده می نمایند هنوز درست نشده است . 


به اعتقاد بنده در صورتی این معضل برطرف می شود که مسئولینی متخصص و با درایت ، با نگاهی ریشه ای و عمقی و نه سطحی به روی کار بیایند و با ثبات مدیریتی استراتژی کلانی را برنامه ریز نمایند تا بتوانیم شاهد رشد و توسعه روز افزون این شهرستان باشیم . 

چالش های میاندرود را در کجا می دانید ؟ 

 

متأسفانه از زمین هایی که در کنار دریاست و برای کشاورزی مناسب نیست را به وسعت 60 هکتار برای مونتاژ خودرو به شرکت سایپا واگذار می کنیم ! آیا صنعت خوروسازی را نمی شود در مناطق دیگری برپا نمود ؟! آیا این عمل غیراصولی ظلم به طبیعت و ساکنان فهیم این منطقه نیست ؟! آیا نمی شود از این زمین ها در بخش گردشگری استفاده بهینه نمود ؟ !

موضوع دیگر احداث مجتمع آب شیرین کن و انتقال آب به سمنان و ..... می باشد . سوال من از مسئولان این است : آیا بهتر نبود با وجو میلیون ها لیتر آبی که هر ساله از کوهستان جاری می شود با احداث سد آب شیرین را به مناطق کویری انتقال داد و از طرحی که 20 درصد هم توجیه عملی و اقتصادی ندارد و چیزی جز اصراف منابع و آلودگی زیست محیطی به همراه دارد ؛ صرف نظر کرد ؟!!!

با بررسی کارشناسانه مشخص شد که اگر آب از اینجا به سمنان پمپاژ شود و با این آب کشاورزی شود هر کیلو محصول خیار آن 15 هزارتومان می شود !!!که این طرح توجیه ندارد پس بهتر است در این رابطه اقدامی اصولی صورت گیرد .

 مطالب مرتبط با : میاندرود را به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل می کنیم
دیدگاه شما در مورد : میاندرود را به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل می کنیم

میاندرود را به منطقه ویژه اقتصادی تبدیل می کنیم تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ