• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 21087 - تاریخ انتشار : سه شنبه 08 تیر 1395 - ساعت: 05:36

چاپ
ورود بیش از 12 هزار پرونده به حوزه قضایی میاندورود در سال 94/ تشکیل هزار پرونده بابت صندوق‌های قلکی

دادستان عمومی و انقلاب میاندورود در گفت‌وگو با میانخبر:

ورود بیش از 12 هزار پرونده به حوزه قضایی میاندورود در سال 94/ تشکیل هزار پرونده بابت صندوق‌های قلکی


دادستان عمومی و انقلاب میاندورود گفت: پرونده‌های ورودی به کل حوزه قضایی میاندورود متشکل از دادگستری و دادسرا در سال گذشته 12 هزار و 487 پرونده بوده که از آن 11 هزار و 769 پرونده مختومه شد.

به گزارش میانخبر، حجت الاسلام اسماعیل ملاکریمی در گفت‌وگو اختصاصی با خبرنگار میانخبر، با اشاره به برکات ماه مبارک رمضان ابراز امیدواری کرد خداوند توفیق بندگی اعطا کند تا بتوانیم سال‌های زیادی از فروضات این ماه بهره‌مند شویم.

وی با تبریک هفته قوه قضاییه و تسلیت سالروز شهادت شهید بهشتی و یارانش، بیان کرد: در آن زمان جایگاه و مدیریت شهید بهشتی و هویتش شناخته نشد و بعد از شهادتش مردم فهمیدند که بهشتی چه شخصیتی بوده است.

دادستان عمومی و انقلاب میاندورود با بیان اینکه در راس قوه قضاییه شخصی حضور دارد که در اجتهاد است، اضافه کرد: آیت الله لاریجانی هم اشراف به مسائل فقهی و هم به مسائل قانونی دارد و مباحث علمی را در امور مختلف مطرح می‌کند که عالمان دینی و فقهی آن را درک می‌کنند که ایشان در چه درجه‌ای هستند.

ملاکریمی افزود: در استان مازندران حجت الاسلام تقوی به‌عنوان رئیس دادگستری به موضوعات کل استان اشراف کامل دارند.

قوه قضاییه به تغییر کاربری اراضی کشاورزی حساس است

وی به حساسیت دادگستری مازندران به تغییر کاربری اراضی کشاورزی اشاره کرد و گفت: رئیس دادگستری مازندران در بحث تغییر اراضی کشاورزی سعی می‌کند شخصا به مسائل ورود و ادارت متولی و سایر ادارت که با این موضوع مرتبط هستند را درگیر کند.

ملاکریمی به وجود این حساسیت‌ها در شهرستان میاندورود اشاره کرد و افزود: با افرادی که بخواهند تغییر کاربری دهند و ساخت و ساز غیرمجاز داشته و به شوارع و جاده‌های عمومی تعدی کنند به شدت برخورد می‌شود.

این مسئول قضایی سیاست قوه قضاییه را پیشگیری دانست و خاطرنشان کرد: به اداره جهاد کشاورزی تکلیف کردیم که منتظر نباشند که مردم تغییر کاربری غیر مجاز داشته و بعد از اینکه ساخت و ساز انجام دادند اطلاع رسانی کنیم.

ملاکریمی تصریح کرد: هیچ مسئول قضایی رازی نیست که منزل و یا شرکتی را که ایجاد اشتغال کرده تخریب کند اما قانون گذار این اجازه را به ما داده که با ساخت و ساز غیرمجاز برخورد کنیم.

وی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته برای جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز از سوی دستگاه قضا، اضافه کرد: بنا به گزارشی که دستگاه قضایی استان داده ساخت و ساز غیرمجاز از سال 93 به صفر رسیده است و این کار به همت و تلاش مسئولان قضایی، اداره جهاد کشاورزی و مسئولان متولی انجام شده است.

ملاکریمی به آغاز فصل تابستان و ورود گردشگران به میاندورود اشاره و با تاکید بر اینکه ایجاد امنیت شهروندان تکلیف ما است، اظهار کرد: با تاکید به نیروی انتظامی و بخشداری و با ایجاد گشت‌های تلفیقی و مستقل سعی خواهد شد برای گردشگرانی که قصد حضور در شهرستان و استفاده از مناظر طبیعی و گردشگری را دارند امنیت به صورت کامل برقرار شود.

وی با اشاره به تشکیل دادستانی در سال 93 در شهرستان میاندورود، بیان کرد: دادستانی سعی کرده با همکاری و همت رئیس دادگستری در این شهرستان یک امنیت نسبی برای مردم ایجاد کند.

دادستان عمومی و انقلاب میاندورود برخود جدی با جرائم خشن مانند آدم ربایی، چاقوکشی و سرقت‌های مسلحانه را از اولویت‌های دستگاه قضا بیان کرد و افرود: متهمی که در میاندورود 5 فقره پرونده داشته و با اربده کشی و چاقوکشی باعث اخلال در امنیت مردم می‌شد با یک ترفند خاص قضایی توسط دادستانی دستگیر و الان در زندان است.

ملاکریمی یادآور شد: فردی که در چهارراه آزادگان برای رانندگان با قلدری و کشیدن قمه ایجاد مزاحمت می‌کرد دستگیر شد و در همان منطقه در رویت مردم قرار گرفت تا باعث جلوگیری از اقدامات بعدی از سوی این افراد شود.

ورود بیش از 12 هزار پرونده به حوزه قضایی میاندورود در سال 94

وی از بررسی حدود 4 هزار و 132 فقره پرونده از سوی همکاران قضایی و جزایی میاندورود در سال گذشته خبر داد و گفت: حدود 4 هزار و 162 فقره پرونده در سال گذشته مختومه شد.
ملاکریمی تعداد پرونده‌های ورودی به دادسرا در سال 94 را 8 هزار و 757 فقره بیان کرد و افزود: از این تعداد 7 هزار 298 پروند مختومه شد.

وی تصریح کرد: پرونده‌های ورودی به کل حوزه قضایی میاندورود متشکل از دادگستری و دادسرا 12 هزار و 487 پرونده بوده که از آن 11 هزار و 769 پرونده مختومه شد که با تلاش و کوشش همکاران و سایر ارگان‌ها این پرونده‌ها سروسامان پیدا کرد.

ملاکریمی تعداد پرونده‌های ورودی به کل حوزه قضایی میاندورود در سه ماهه نخست سال جاری را 3 هزار و 321 پرونده عنوان کرد که 3 هزار و 578 فقره از آن مختومه شد، تصریح کرد: 998 پرونده ورودی دادگستری و 2 هزار و 229 پرونده ورودی دادسرا بوده است.

وی یادآور شد: در سال جاری یک هزار و 115 فقره پرونده در دادگستری و 2 هزار و 339 پرونده در دادسرا مختومه شد که تعدادی از آن برای سال‌های گذشته بوده است.

این مسئول قضایی اظهار کرد: با اقداماتی که از سوی دادستانی انجام شد تعداد پرونده‌های قبل از سال 92 در شعب بازپرسی و دادیاری به صفر رسیده است.

ضرب و جرح مهمترین جرائم میاندورود

ملاکریمی مهمترین جرائم شهرستان را ضرب و جرح بیان کرد و گفت: فحاشی، توهین، سرقت و تخریب به ترتیب بیشترین ورودی پرونده‌ها به دادسراها بوده است.

وی با ابراز تشکر از زحمات نیروی انتظامی، خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی با همکاری ضابطان قضایی و عام کارگروه‌های ویژه تشکیل دهند و به صورت فصلی علت اینکه در بعضی از فصل‌ها سرقت‌های ما بیشتر می‌شود را بررسی کنند.

ملاکریمی با تاکید بر اینکه دغدغه‌های کشاورزان از به سرقت رفتن ادوات کشاورزی را بجا می‌داند، گفت: مردم با این وضعیت اقتصادی برای خود تجهیزات کشاورزی فراهم می‌کنند و به سرقت رفتن آنها واقعا درد دارد و لذا ما تکلیف داریم برای مردم ایجاد امنیت کنیم.

وی توصیه کرد نیروی انتظامی شهرستان با کمک ضابطان عام و خاص، سپاه میاندورود و استفاده از ظرفیت بسیج با تعاملات سازنده و ایجاد کشت‌های تلفیقی از بروز چنین اتفاقاتی پیشگیری کنند.

دستگیری باند سرقت از شالیکوبی در شرق استان

ملاکریمی به سرقت از کارخانه شالیکوبی در روستای بادله اشاره کرد و ادامه داد: سارقان این باند بزرگ از گلوگاه تا قائم شهر کارشان سرقت شالکوبی بوده که دستگیر و با آنها برخورد شده و هنوز هم تعدادی از متهمین آن در بازداشت موقت به سر می‌برند و به زودی پرونده به دادگاه می‌رود تا این سارقین و هم‌دستان آنها به مجازات برسند.

وی با تاکید بر اینکه بخشی از پرونده‌های ورودی ما فروش مال غیر و جعل و استفاده از سند مجهول است، خاطرنشان کرد: دادستان به‌عنوان دبیر حفظ بیت المال جلساتی را با تمام بنگاه داران اعم از ملکی، مسکن، خودرو، هتل داران داشتیم و تاکید کردیم که باید هویت فروشنده مشخص باشد.

با متعدیان به بیت‌المال برخورد می‌شود

این مسئول قضایی میاندورود اظهار کرد: دستگاه قضا با افرادی که بخواهند به حقوق بیت المال تعدی و یا اقدام به زمین خواری در حوزه منابع طبیعی و ساحل کنند و یا تغییر کاربری غیر مجاز در حوزه ساحل داشته باشند به شدت برخورد خواهد کرد.

ملاکریمی با بیان اینکه شخصا از سواحل میاندورود بازدید داشته است، تصریح کرد: متاسفانه عده‌ای به حریم دریا تجاوز کردند و تعدادی ساخت و ساز بدون مجوز وجود داشتند که جلوی این کار گرفته شد و به بخشداری هم تذکر دادیم چون جلوگیری از این ساخت و سازها وظیفه بخشداری است.

وی تاکید بر اینکه دادستان به‌عنوان دبیرخانه حفظ حقوق بیت المال در حوزه پیشگیری اقداماتی را در شهرستان داشته است، بیان کرد: زمین‌هایی که بعضی از نهادها و ارگان‌ها با دستور وزیر وقت و رئیس جمهور در دولت‌های قبل و قبلی برای ایجاد اشتغال در اختیار عده‌ای گذاشته بودند اما اقدامی انجام نشد، چند هزار متر از این اراضی کارهای اجرایی و رای به برگشتش در حوزه حقوقی ما صادر شده است و بیشتر این زمین‌ها برگشت کرده و بخشی از آن مانده و باید به بیت المال برگشت کند.

ملاکریمی ادامه داد: متاسفانه بعضی از این اراضی‌ها به‌دلیل اینکه محصور نیستند عده‌ای سودجو اقدام به دیوارکشی و در مرحله بعدی اقدام به تصرف و سپس ساخت و ساز می‌کنند.

وی از همه مسئولین متولی و منابع طبیعی خواست اراضی که وظیفه حراستش مربوط به آنها است به صورت جدی پیگیری کنند و به ادارات دیگر پاس ندهند و هر کسی در جایگاه خود وظیفه‌اش را بداند.

از ورود سرمایه‌گذاران حمایت قضایی می‌کنیم

ملاکریمی با تاکید بر اینکه دادستانی از سرمایه گذاران برای ورود به شهرستان حمایت می‌کند، اضافه کرد: دستگاه قضایی و دادستان به‌عنوان دبیر حمایت از سرمایه گذار از همه کسانی که می‌خواهند در شهرستان سرمایه گذاری کنند حمایت قضایی می کند و اگر بعضی ادارت بخواهند بروکراسی اداری را برای سرمایه گذار زیاد و خسته‌اش کنند تا از مسیر باز بماند به او کمک می‌کند.

دادستان عمومی و انقلاب میاندورود گفت: در این شهرستان سعی کردیم از شرکت‌هایی که ورشکسته شدند حمایت قضایی کنیم تا سرپا بماند و ایجاد اشتغال کند.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات در سال گذشته، یادآور شد: دادستان به‌عنوان یکی از اعضای هیئت اجرایی مجلس خبرگان سعی کردیم آنچه که وظیفه قانونی ما است با تعامل با فرمانداری و با همت و تلاش همه مسئولین این انتخابات به شکل احسن و بدون مشکل برگزار شود.

ملاکریمی به اجرای حکم اعدام قاتل خانم رمضانی در ملاعام اشاره کرد و گفت: با پیگیری‌هایی که برای قتل خانوم رمضانی از سوی این دادستانی و دادستانی ساری و نکا انجام گرفت کمتر از 9 ماه این حکم صادر و در ملاعام اجرا شده و این نبود جز حاصل زحمات همه دوستان و کسانی که به دستگاه قضایی در اجرای این حکم کمک کردند.

وی با بیان اینکه صدور گواهی سوء پیشینه از جمله امکانات قضایی است که به مردم ارائه می‌شود، اظهار کرد: تا به امروز حدود 850 فقره گواهی عدم سوء پیشینه کیفری برای شهروندان صادر شده است.

کشف 77 قبضه سلاح غیرمجاز

ملاکریمی با تشکر از تلاش و رصد سربازان گمنام در میاندورود، بیان کرد: حدود 77 قبضه سلاح غیرمجاز و 14 عدد افشانه اشک‌آور در این شهرستان در دو مرحله کشف شد که برای این شهرستان بسیار زیاد است و این بیانگر رصد اطلاعاتی خوب آنها است.

وی به پرونده قاچاق چوب آلات جنگلی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در رسیدگی به پرونده‌های مهم چوب آلات جنگلی دادستانی شخصا ورود پیدا کرد و عده‌ای هم بازداشت شدند و پرونده در حال صدور رای نهایی است.

ملاکریمی به کسانی که به‌دنبال قاچاق چوب آلات جنگلی هستند تذکر داد و خطاب به مسئولان اظهار کرد: مسئولان رصدشان را بیشتر کنند تا یک فقره تشکیل پرونده درباره قاچاق چوب آلات جنگلی نداشته باشیم.

تشکیل هزار پرونده بابت صندوق‌های قلکی

وی با تاکید بر اینکه همه ما در امر پیشگیری وظیفه داریم، افزود: متاسفانه در این شهرستان نظارت ما مسئولان برای صدور مجور برای صندوق‌ها ضعیف بوده است که امروز سه صندوق حالت ورشکستگی پیدا کردند تا تعداد زیادی از مردم به حوزه قضایی مراجعه کنند.

دادستان میاندورود خاطرنشان کرد: امروز بابت این صندوق‌ها نزدیک به هزار پرونده در شهرستان تشکیل شده است.

ملاکریمی به مردم توصیه کرد وارد صندوق‌های قلکی نشوند و ادامه داد: این‌هایی که به نام صندوق‌های قلکی و شرکت‌های همیاری مطرح می‌شوند قطعا چالش دارند و عاقبت آن منتهی به ورشکستگی و تشکیل پرونده قضایی است.

وی با بیان اینکه بعضی از صندوق‌های قرض الحسنه که به نام ائمه هستند نیز ورشکسته شدند، تاکید کرد: باید نظارت خود را بر این صندوق‌ها بیشتر کنیم تا نتایج زیان باری که برای صندوق‌های دیگر به‌وجود آمد برای آنها به‌وجود نیاید.

ملاکریمی بیان کرد: به لحاظ اینکه این شهرستان جاده مواصلاتی دارد مسافرین زنی که بخواهند با در آوردن حجاب خود در خودرو کشف حجاب کنند به پلیس راه، ضابطان عام و خاص اعلام کردیم خودرویشان توقیف و پرونده قضایی تشکیل شود که چندین فقره از این پرونده‌ها در سال 94 داشتیم.

وی با بیان اینکه با حضور این امام جمعه ستاد امر به معروف احیا شده و قانون حمایت از آمران معروف تصویب و اجرایی شده است، اضافه کرد: این شهرستان یکی از شهرستان‌هایی بوده که در بازه زمانی کوتاه این ستاد احیا شده است.

ملاکریمی اظهار کرد: هر ماه از نزدیک با زندانیان ملاقات داریم و مشکلات آنها را گوش کرده و سعی می‌کنیم همکاران قضایی را به زندان ببریم تا از نزدیک مشکلات آنها را بشنوند.

دادستان عمومی و انقلاب میاندورود در پایان خاطرنشان کرد: دادستانی و دستگاه قضایی هر هفته سه شنبه ملاقات مردمی دارد و همه کسانی که مشکلی در زمینه قضایی، ناامنی و ... دارند می‌توانند به صورت محرمانه مشکلات خود را با ما در میان بگذارند.مطالب مرتبط با : ورود بیش از 12 هزار پرونده به حوزه قضایی میاندورود در سال 94/ تشکیل هزار پرونده بابت صندوق‌های قلکی
دیدگاه شما در مورد : ورود بیش از 12 هزار پرونده به حوزه قضایی میاندورود در سال 94/ تشکیل هزار پرونده بابت صندوق‌های قلکی

ورود بیش از 12 هزار پرونده به حوزه قضایی میاندورود در سال 94/ تشکیل هزار پرونده بابت صندوق‌های قلکی تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ