• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 21807 - تاریخ انتشار : دوشنبه 01 شهریور 1395 - ساعت: 23:14

چاپ
اختلالات سازشی و تعارضات خانوادگی مهمترین عامل خودکشی/ درمان افسردگی مانع خودکشی می‌شود

بررسی دلایل خودکشی در گفت‌وگو با محمد آرامش؛

اختلالات سازشی و تعارضات خانوادگی مهمترین عامل خودکشی/ درمان افسردگی مانع خودکشی می‌شود


محمد آرامش، روانشناس و مشاور خانواده، گفت: مهمترین عامل در رفتارهای خودکشی برای افراد زیر 30 سال اختلالات سازشی و تعارضات خانوادگی است.

به گزارش میانخبر، یکی از پدیده‌هایی که امروزه با توجه به شرایط موجود در زمینه مسائل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به‌وجود آمده و باعث نگرانی مردم جامعه شده موضوع خودکشی است؛ پدیده‌ای که در شهرستان میاندورود نیز شاهد آن بودیم.

محمد آرامش، روانشناس و مشاور خانواده در گفت‌وگو با "میانخبر" درباره این موضوع، اظهار کرد: امروزه خودكشی نوجوانان و جوانان از جمله بحرانی‌ترین مشكلات جوامع صنعتی به‌شمار می‌آید و هر خانواده‌ای باید از علل دست‌زدن جوانان به این عمل آگاه بوده و زمینه‌های بروز آن را بشناسد تا بتواند در كاهش احتمال بروز این بحران در میان نسل جوان بكاهد.

اقدام به خودكشی

وی افزود: اقدام به خودكشی عملی عمدی محسوب و به‌منظور خاتمه بخشيدن به زندگی خود تعريف می‌شود كه منجر به مرگ نشده است؛ اين اصطلاح زمانی به‌کار برده می‌شود كه اقدام به خودكشی انجام می‌گيرد، اما منجر به مرگ نمی‌شود و معمولاً توصيف كننده‌ كسانی است كه در كشتن خود مطمئن نبوده و نسبت به آن ترديد دارند؛ اقدام به خودكشی بيشتر به‌منظور رسيدن به هدفی خاص انجام می‌شود. بنابراين ممكن است اين افراد زمينه را به گونه‌ای فراهم سازند كه نجات يابند، هرچند در برخی موارد ممكن است فرياد رسی وجود نداشته باشد.

خودكشی

این روانشناس ادامه داد: خودكشی مرگی است كه به‌دست خود شخص انجام می‏‌گیرد. به گفته اشنایدمن ”خودكشی عمل آگاهانه آسیب رساندن به خود است كه می‌‏توان آن را یك ناراحتی چند بعدی در انسان نیازمندی دانست كه برای مسئله تعیین شده او این عمل بهترین راه حل تصور می‏‌شود.

علل خودكشی

آرامش مهمترین عامل در رفتارهای خودکشی برای افراد زیر 30 سال را اختلالات سازشی و تعارضات خانوادگی دانست و گفت: در زمینه علل خودكشی طبقه بندی‌های متعددی وجود دارد، که یکی از این طبقه بندی‌ها عبارت است از (علل آسیب شناختی- روانی شامل بیماری‌های جسمی و روانی هم‌چون افسردگی)، (علل اقتصادی شامل بیكاری، مشكلات اقتصادی، اخراج شدن از كار، ورشكست شدن و از دست رفتن پایگاه‌های اجتماعی)، (علل عاطفی شامل شكست در عشق، ازدواج‌های اجباری، از دست رفتن شخص مورد علاقه، مرگ یا بیماری خطرناك یكی از نزدیكان، درگیری‌ها و اختلالات خانوادگی)

وی تصریح کرد: افسردگی سبب می‌شود كه افراد به ناكامی‌های خود، مسائل ناامید كننده و نقاط منفی موقعیت‌هایی كه در آن قرار گرفته‌اند تمركز كنند و توانایی‌های خود برای حل مشكلات را بسیار كوچك بشمارند.

آرامش با بیان اینکه فردی كه افسردگی شدید دارد قادر به دیدن نكات مثبت زندگی خود نیست و به خود باورانده كه او هرگز نمی‌تواند و قادر نیست كه رنگ خوشبختی و سعادت را ببیند، اضافه کرد: فرد افسرده راهی برای رفع مشكلات خود نمی‌بیند و در این حالت است كه افسردگی مانند یك فیلتر بر افكار عمل كرده و انسان را از مسیر زندگی منحرف می‌كند.

وی بیان کرد: بسیاری از این افراد از افسردگی خود آگاهی ندارند و این افسردگی آنان مانع پیدا كردن راه حل برای مقابله با مشكلاتشان می‌شود نه موقعیتی كه در آن قرار گرفته‌اند.

مسئول مرکز مشاوره آرامش روان سورک، خاطرنشان کرد: زمانی كه فرد افسرده تحت معالجات درست و مؤثر قرار بگیرد از افكار منفی رها شده و می‌توانند امید و انرژی و شادمانی خود را دوباره باز یابد، اما در هنگام افسردگی فكر به پایان دادن به زندگی تنها گزینه این فرد است.

علائم هشدار دهنده خودکشی

آرامش در ادامه تاکید کرد: در اغلب موارد علامات و نشانه‌هایی وجود دارند که مشخص می‌کند فرد قصد خودکشی دارد که صحبت از خودکشی و یا مرگ در حضور دیگران، صحبت از فرار، بخشیدن وسائل و متعلقات خود به دیگران، صحبت از ناامیدی و احساس گناه کردن، علاقه نداشتن به شرکت در فعالیت‌های مورد علاقه‌شان، مشکل داشتن در تمرکز در فعالیت‌های روزانه، تغییرات در عادات غذائی و خواب از جمله این موارد است.

وی بیان کرد: روانشناسان معتقدند که خودکشی در حقیقت یک روش کاهش درد و نگرانی است و اگر اطرافیان خطر را احساس کنند و به موقع اقدام کنند می‌توان با کاهش این درد، جلوی خودکشی را گرفت.

راه‌های پیشگیری از خودکشی

آرامش یکی از مهمترین روش‌های پیشگیری از خودکشی را درمان افسردگی دانست و گفت: افسردگی از مسائلی است که باعث ایجاد افکار خودکشی در شخص می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: آموزش مهارت‌های زندگی مثل کنترل خشم، کنترل احساسات و مهارت حل از طرف والدین یا دیگران می‌تواند در کاهش اینگونه معضلات اجتماعی کمک کند.

مسئول هسته مشاوره آموزش و پرورش میاندورود در پایان تاکید کرد: یکی از اقدامات پیشگیرانه، عدم انتشار اخبار خودکشی در مطبوعات است که از نظر سازمان بهداشتی جهانی بهترین اقدام است.مطالب مرتبط با : اختلالات سازشی و تعارضات خانوادگی مهمترین عامل خودکشی/ درمان افسردگی مانع خودکشی می‌شود
دیدگاه شما در مورد : اختلالات سازشی و تعارضات خانوادگی مهمترین عامل خودکشی/ درمان افسردگی مانع خودکشی می‌شود

اختلالات سازشی و تعارضات خانوادگی مهمترین عامل خودکشی/ درمان افسردگی مانع خودکشی می‌شود تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ