• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 21985 - تاریخ انتشار : شنبه 13 شهریور 1395 - ساعت: 17:10

چاپ
برخی به جای تخریب خدمات اجتماعی به فکر حل مشکلات باشند

رئیس بهزیستی میاندورود:

برخی به جای تخریب خدمات اجتماعی به فکر حل مشکلات باشند


رئیس بهزیستی میاندورود با اشاره به اینکه از پیشگیری تا درمان برنامه‌ریزی داریم، گفت: برخی به جای تخریب خدمات اجتماعی به فکر حل مشکلات باشند.

به گزارش میانخبر، سید مرتضی موسوی در گردهمایی که با همکاری برخی مهدهای کودک و با مشارکت بهزیستی میاندورود و شورای اسلامی و دهیاری اسرم در مسجد امام حسین(ع) برگزار شد، با بیان اینکه کودکان به تجربه‌های اجتماعی نیاز دارند، اظهار کرد: ارتباط با همسالان و آموختن بسیاری از مفاهیم را می‌توان از طریق اجتماع برای فرزندان مهیا کرد که یکی از این موارد حائز اهمیت حضور آنها در مهدهای کودک است.

وی با بیان اینکه کودکان در مهدهای کودک مهارت‌های زندگی و نکات آموزشی را با شیوه‌های خاص کودکانه فرا می‌گیرند، افزود: سال‌های ابتدایی تا هفت سال زندگی کودک زیربنای شخصیت وی است و هر چقدر آموزش و کسب مهارت‌های زندگی در این سنین با دقت به ثمر برسد در آینده اعتماد به نفس بالایی داشته و خیلی بهتر می‌توانند در جامعه از حق خود دفاع کنند.

رئیس بهزیستی میاندورود خاطرنشان کرد: مهدهای کودک تحت نظارت بهزیستی برای مهارت‌های زندگی، جامعه‌پذیر کردن کودکان، ارتقای توانمندسازی، رشد همه‌جانبه کودکان و ارائه انواع خدمات متنوع پیشگیرانه، حمایتی و غربالگری‌های مختلف است.

*لزوم توجه به آموزش مهارت‌های زندگی در کودکان

این مسؤول با اعلام اینکه تمام فعالیت‌های این نهاد براساس رویکردهای تربیتی و مهارت‌آموزی غیرمستقیم به کودکان طراحی و برنامه‌ریزی شده است، تصریح کرد: برنامه‌های پیش‌بینی شده برای مهدهای کودک جنبه‌های رشد و تکامل کودکان در ابعاد مختلف است.

موسوی با تأکید بر اینکه مهدهای کودک مکان پرورش و شناسایی استعداد کودکان است، یادآور شد: افراد زمانی که مشکلی ایجاد شد به‌دنبال درمان می‌روند اما مهم‌ترین زمان پیشگیری در دوره کودکی است که باید با آموزش مهارت‌های زندگی این امر در کودکان تقویت شود زیرا حضور در این مکان استقلال را در نونهالان و کودکان ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه از پیشگیری تا درمان برنامه‌ریزی داریم، ادامه داد: باید کودکان را از سنین پایین توانمند کنیم زیرا هر چه این توانمندی‌ها و آموزش مهارت‌های زندگی بیشتر باشد در نتیجه آسیب‌پذیری هم کمتر می‌شود.

*مهدهای کودک نقش مهمی در توسعه انسانی دارد

مشاور فرماندار در امور اجتماعی و فرهنگی با بیان اینکه مهدهای کودک نقش بسیار زیادی در توسعه انسانی دارد، تصریح کرد: آسیب‌های اجتماعی متعددی داریم که به جامعه آسیب می‌زند و آسیب‌پذیرترین آن کودکان هستند، والدین باید این آمادگی را پیدا کنند که فرزندشان به محیط دیگری که همان مهدکودک است، برود.

این مسؤول اضافه کرد: این نهاد با یک نگاه علمی و تخصصی فعالیت می‌کند و سبب قرار گرفتن کودک در مسیر زندگی سالم و تضمین‌کننده آینده می‌شود.

موسوی با انتقاد از افرادی که کارآیی و قابلیت مهدهای کودک را زیر سؤال می‌برند، اظهار کرد: این افراد به جای اینکه خدمات اجتماعی را تخریب و والدین را از این نهاد دلسرد کنند، اگر می‌توانند مشکلات اجتماعی موجود در جامعه را حل و فصل کنند.

وی با اشاره به اینکه هر چقدر در یک شهر یا شهرستان مهدکودک بیشتر باشد در نتیجه پیشرفت و توسعه نیز بیشتر می‌شود، گفت: کودکان امروز، آینده‌سازان فردای کشور هستند و در این مقطع سنی بیش از هر زمان دیگر آماده پذیرش آداب و رفتارهای مطلوب بوده که باید با جدیدت به آنها توجه کرد.

*آموزش غیر اصولی خانواده‌ها نتیجه بروز اثرات منفی در کودکان

مهدی علیزاده جامعه‌شناس نیز با بیان اینکه انسان‌ در سنین مختلف حسرت‌هایی در زندگی دارد، اظهار کرد: آن چیزی که از مقایسه به‌دست می‌آید حسرت است زیرا در مقابل کمتر به داشته‌های خود فکر می‌کنند.

این جامعه‌شناس با اشاره به اینکه یادگیری از بدو تولد آغاز می‌شود، افزود: آموزش غیر اصولی و نامناسب برخی خانواده‌ها اثرات منفی بسیاری بر روی کودک دارد.

وی با تأکید بر اینکه کسب مهارت‌های اجتماعی شرط ورود به آموزش رسمی است، ادامه داد: مشکلات کودکان به این دلیل است که نمی‌دانند در موقعیت‌های اجتماعی چکار کنند و باید آنها را برای غلبه بر این مشکلات آموزش داد.

علیزاده مهارت زندگی را از اساسی‌ترین آموزه‌های زندگی دانست و خاطرنشان کرد: افرادی که مهارت‌های زندگی را کسب می‌کنند در مقابل از تنش‌های اجتماعی به‌دور هستند، با یادگیری مهارت‌ها می‌توان مثبت عمل کرد و سطح بهداشت روانی خود و جامعه را ارتقا دهیم.

وی گفت: عواملی همچون نادانی، نخواستن، ناتوانی و نگرانی باعث عدم پیشرفت فردی و خانوادگی می‌شود.

*استعداد در کودکان باید به موقع شکوفا شود

یک کارشناس مسائل اجتماعی نیز با بیان اینکه شخصیت کودک به‌طور مستقیم تحت تأثیر رفتارهای والدین است، یادآور شد: پایه‌های اصلی شخصیت کودکان در محیط خانواده و متأثر از عملکرد والدین بنا نهاده می‌شود.

محمد آرامش بیان کرد: توجه به عوامل شخصیت‌ساز و آگاهی نسبت به آنچه که باید برای فرزندان خود فراهم و آنچه که به آنها آموزش داده شود از نکات مهمی است که باید بیش از پیش به آن توجه کرد.

وی با تأکید بر اینکه همه افراد از بدو تولد استعدادهایی دارند، افزود: این عوامل باید به‌موقع و در شرایط موردنظر شکوفا شود.

*شخصیت کودکان نشان‌دهنده رفتار والدین است

این کارشناس مسائل اجتماعی خاطرنشان کرد: برخی از والدین عقده‌هایی داشته که آنها را در فرزندان خود محقق می‌کنند و بیشتر این رفتارها به دلیل اثبات و برتری خود به دیگران است.

آرامش با بیان اینکه رفتارهای فرزندان نشان‌دهنده رفتار والدین است، تصریح کرد: والدین به‌جای تنبیه آموزش را سرلوحه تربیت قرار دهند و محبت به کودکان را جدی بگیرند.

وی با اشاره به جایگاه مهم خانواده در جامعه اسلامی، گفت: نهاد خانواده به‌عنوان محل امن و آسایش جسم و روان هر فرد محسوب می‌شود که اگر بحرانی آن را فرا گیرد به‌راحتی به جامعه سرایت کرده و نظام اجتماعی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به گزارش میانخبر، هدف از برگزاری این مراسم اهمیت تربیت کودک و نقش مسائل اجتماعی در توسعه انسانی برای پیشرفت و شکوفایی بود که در پایان برنامه سؤالاتی به‌صورت پرسش و پاسخ مطرح و به چند نفر جوایزی اهدا شد.دیدگاه شما در مورد : برخی به جای تخریب خدمات اجتماعی به فکر حل مشکلات باشند

برخی به جای تخریب خدمات اجتماعی به فکر حل مشکلات باشند تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ