• آخرین اخبار
 • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 22030 - تاریخ انتشار : سه شنبه 16 شهریور 1395 - ساعت: 15:52

چاپ
پرورش بز اصلاح نژاد شده و ایجاد نسل جدید/ فرق افراد در کار و تلاش است نه مدرک تحصیلی

اقتصاد مقاومتی از شعار تا واقعیت توسط جوان میاندورودی

پرورش بز اصلاح نژاد شده و ایجاد نسل جدید/ فرق افراد در کار و تلاش است نه مدرک تحصیلی


جوان میاندورودی با وام اقتصاد مقاومتی از سوی بسیج سازندگی توانست علاوه بر کسب درآمد و تامین نیاز زندگی خود، نسل جدیدی از بزهای اصلاح نژاد شده را به مردم معرفی کند.

به گزارش میانخبر، مقام معظم رهبری سال 95 را به اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامگذاری کردند و در چند سال گذشته به مسئله اقتصاد و به‌خصوص اقتصاد مقاومتی تاکید زیادی داشتند.

استان مازندران به‌دلیل آب و هوایی معتدل و دارا بودن از جنگل و دشت و دریا، و بارش مناسب باران در طول سال، مردم آن در بخش کشاورزی، پرورش دام و آبزیان و ... فعال بوده و در بسیاری از این بخش‌ها در رده نخست تولیدات کشور قرار دارند.

مازندران در زمینه تولید محصولات کشاورزی و دامی از توانمندی بالایی برخوردار است و می‌طلبد مسئولان با فراهم ساختن زمینه سرمایه‌گذاری و ورود جوانان و سرمایه گذاران به بخش تولید، سبب تحقق اقتصاد مقاومتی و ایمن شدن کشور در مقابل تهدیدها و تحریم‌ها شوند.

یکی از اقداماتی که در راستای تحقق این شعار در حال اجرا است وام‌های اقتصاد مقاومتی از سوی بسیج سازندگی به کسانی است که قصد تولید و ایجاد اشتغال در مشاغل کوچک را دارند.

جوانان زیادی در استان در چند سال گذشته با استفاده از همین تسهیلات توانسته‌اند علاوه بر تولید محصولات کشاورزی و دامی و کمک به اقتصاد کشور، هزینه زندگی خود را تامین و حتی برای چندین نفر ایجاد شغل کنند.

حمید بابایی یکی از این جوانان است که در روستای زیدعلیا شهرستان میاندورود و با استفاده از تسهیلات بسیج سازندگی توانسته برای خود زمینه درآمدی ایجاد و در رونق اقتصاد کشور نقش ایفا کند.

بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره سرمایه‌گذاری خود گفت: با 20 میلیون وامی که از بسیج سازندگی میاندورود گرفتم بز اصلاح نژاد شده را خریداری و وارد کشور کردم و امروز در حال پرورش و تکثیر آنها هستم.

وی بیان کرد: این بز از نژاد سانن و اصلاح نژاد شده بز کوه‌های آلپ در کشور سوئیس هستند و نسبت به بزهای معمول در کشور ما بازدهی بیشتری دارند.


این جوان پرورش دهنده بز، اظهار کرد: بزهای معمولی در استان روزانه از 50 تا 100 گرم شیر می‌دهند اما این بز روزانه از چهار تا پنج کیلو شیر می‌دهد.

بابایی افزود: این بز علاوه بر شیردهی، در چند قلوزایی نیز به مراتب بهتر از بزهای معمولی است و در هر دوره چهار بز به دنیا می‌آورد و زود رشد می‌کند.

این جوان بسیجی با تاکید بر اینکه در انجام کار و ایجاد درآمد برای خود از کسی طلب‌کار نبودم، اضافه کرد: با تلاش خود در یک فضای ساده کار را شروع کردم و امید دارم در سال‌های آینده این نژاد را زیاد و صنایع تبدیلی آن را بیشتر وارد استان کنم.


بابایی افزود: چند سال دام‌دار سنتی بودم که توجیه اقتصادی چندانی نداشت و با مطالعاتی که داشتیم دو جفت از این مدل را وارد کردم.

وی ادامه داد: از این بز می‌توانیم برای توانمندسازی بزهای بومی منطقه و اصلاح آنها کمک بگیریم و به کسانی که قصد شروع دامداری را دارند استفاده از این نژاد را توصیه می‌کنم.

بابایی مدرک تحصیلی خود را دیپلم عنوان کرد و گفت: اگر انسان به‌دنبال این باشد که روزی از آسمان بیاید، نمی‌شود به همین دلیل فرق افراد در کار و تلاش است و نه مدرک تحصیلی.

وی از ادغام این بز با بز محلی و تولد بزهایی با خلوص بین 40 تا 70 درصدی خبر داد و افزود: بزهایی با خلوص بالای 60 درصد به همان اندازه شیر می‌دهند و فرقشان تنها در رنگ، پشم و زایش است و تا امروز توانستم 11 بزغاله بفروشم.


این تولیدکننده موفق میاندورودی درباره قیمت این بز اظهار کرد: بره این بز 1.5 میلیون تومان قیمت دارد و همچنین قیمت بز نر 6 میلیون و ماده 3.5 میلیون تومان است.

بابایی تاکید کرد: در آینده با افزایش این نژاد، ایجاد صنایع تبدیلی و آموزش به علاقه‌مندان را در برنامه‌های خود دارم.

وی شیر این بزها را متفاوت دانست و گفت: شیر این بز را در کشورهای اروپایی خشک می‌کنند و هر 25 کیلو شیر تبدیل به یک کیلو شیر خشک می‌شود که هر کیلو از آن 210 دلار در بازارهای اروپا به فروش می‌رسد.

بابایی تصریح کرد: یک کپسول یک یا دو گرمی شیر این بز بین دو تا سه دلار قیمت دارد.

وی درباره فروش شیر این بزها بیان کرد: شیر این بز را مراکز خرید و بیشتر از آمل می‌آیند از ما کیلویی چهار هزار تومان می‌خرند.

بابایی با اشاره به اینکه در استان مازندران نژاد خالص این بز وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در ایران موسسه آستان قدس اسفراین، شرکت آنتی نگر مهر، اردکان، شاهسون و البرز بز اصلاح شده دارند که خلوص آنها 70 دردصد است.

وی یادآور شد: این بز نسبت به بزهای معمولی غذای کمتری مصرف می‌کند و به راحتی می‌توان به شکل صنعتی آن را پرورش داد و همچنین در برابر بیماری‌ها از ایمنی بیشتری برخوردار هستند.

بابایی در پایان بیان کرد: با تلفیق بز سانن و بز محلی مازندران یک نسل جدیدی با نام زیدا به‌وجود آوردم که در شیردهی به سه کیلو در روز و در چند قلوزایی به سه قلوزایی در هر دوره رسیده است که مرکز خصوصی ژنتیک بهشهر این نژاد را مورد تایید قرار داده و اگر مرکز ژنتیک امیرکبیر تهران آن را تایید کند به‌عنوان یک نژاد مورد تایید شده به مردم استان مازندران و کشور معرفی می‌شود.برای این پست 2 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • سه شنبه 16 شهریور 1395 - 18:31 فرهنگي

  خسته نباشيد برادر من نمي دانم اين مملكت چرا موازي كاري دارد اين حمايت بايستي از سمت جهاد كشاورزي شود نه نهاد نظامي سپاه وظيفه ديگري دارد وظيفه اش حفظ انقلاب و دفاع از مرز و بوم ايران است نه وام دادن و شركت در كارهاي اقتصادي

  پاسخ به نظر
  + 0 - 1
  سه شنبه 16 شهریور 1395 - 22:14 مجید

  لطفا مغلطه نفرمایید شما اگر تونستید چنین وامی از جهاد کشاورزی به راحتی دریافت کنید حرفتون درست ولی بسیج یه بخشی داره بنام بسیج سازندگی .بده بی دغدغه به این جوون وام دادن که به این افتخار رسیده

  پاسخ به نظر
  + 0 - 0
 • سه شنبه 16 شهریور 1395 - 23:23 سیاسی

  سپاه یک نهاد نظامی نیست و اگر دقت نمایید در قانون اساسی کشور در می یابید که وظیفه سپاه حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و امروز این دستاورد زمانی محقق می شود وقتی که دشمن در برابر ما قد علم کرد و اقتصاد مارو نشونه گرفت باید با کمک کردن و توانمند سازی جوانان مملکت در زمینه اقتصادشون گام برداشت تا جوان درامد و اعتبار داشته باشد تا فردا روزبتواند در برابر هجمه ها بایستد ، در ثانی بر اساس قانون اساسی وظیفه نیروهای مسلح اینست که در شرایط صلح امکانات و تجهیزات خود را جهت انجام امورات کشور در اختیار مردم قرار دهند و سپاه داره از این امکاناتش برای کمک به مردم در جنبه های مختلف کمک میکنه. بوروکراسی که در دستگاه های دیگه اجرایی هست در سپاه نیست،

  پاسخ به نظر
  + 0 - 0
دیدگاه شما در مورد : پرورش بز اصلاح نژاد شده و ایجاد نسل جدید/ فرق افراد در کار و تلاش است نه مدرک تحصیلی

پرورش بز اصلاح نژاد شده و ایجاد نسل جدید/ فرق افراد در کار و تلاش است نه مدرک تحصیلی تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ