• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 22031 - تاریخ انتشار : سه شنبه 16 شهریور 1395 - ساعت: 19:07

چاپ
مرکز شهرستان میاندورود بدون حمام عمومی

با وجود محروم بودن بیش از 100 خانوار از حمام

مرکز شهرستان میاندورود بدون حمام عمومی


شهر سورک به‌عنوان مرکز شهرستان میاندورود با اینکه بیش از 100 خانوار آن از داشتن حمام در خانه خود محروم هستند از حمام عمومی بی‌بهره است.

به گزارش میانخبر، در تاریخ ایران اسلامی مردم این دیار به رعایت بهداشت و دانش بهداشتی مرود توجه بودند و وجود حمام عمومی یکی از این موارد است که ایرانیان برای ساخت آن ذوق و سلیقه خاصی به‌کار می‌بردند.

در گذشته به‌دلیل نبود امکانات و لوله کشی‌های امروزی عموم مردم از حمام‌های عمومی استفاده می‌کردند و این مکان‌ها به نوعی به‌عنوان محلی برای دید و بازدید و بیان مسائل و مشکلات مردم و مشورت هم استفاده می‌شد.

اما با پیشرفت تکنولوزی و امکانات، مردم اقدام به ساخت حمام در منازل خود کردند و این باعث کم شدن رونق حمام‌های عمومی شد اما با این وجود خانوده‌هایی هستند که در عصر تکنولوژی به‌دلیل وضعیت مالی هنوز در منزل مسکونی خود حمام ندارند.

شهر سورک به‌عنوان مرکز شهرستان میاندورود با جمعیت 10 هزار نفری زمانی سه یا چهار حمام عمومی داشت اما امروز یا تخریب شدند و یا تغییر کاربری دادند.

اکبر یعقوب‌زاده یکی از شهروندان سورکی در گفت‌وگو با خبرنگار ما بیان کرد: حمام فعلی شهر سورک در سال 1335 به شکل مردمی در کنار حمام خزانه‌ای که شورای اسلامی دوره اول آن را تخریب کرد و قدمت بیش از 100 سال داشت، ساخته شد.

وی افزود: بیش از 100 خانوار در سورک یا حمام ندارند و یا به‌دلیل قعطی گاز نمی‌توانند از آن استفاده کنند به همین دلیل مجبورند به حمام عمومی بروند.

یعقوب‌زاده تصریح کرد: افراد فاقد حمام در روزهای جمعه به روستاهای قادیکلا نزدیک روستای سمسکنده و حمام روستای دارابکلا مراجعه می‌کنند.


تنها حمام عمومی باقی مانده در شهر سورک که تعطیل است

وی اضافه کرد: افراد مسن عموما به روستای دارابکلا می‌روند و هزینه هر بار رفت و برگشت را 12 هزار تومان بیان کرده بودند.

یعقوب‌زاده ادامه داد: کارشناس برای راه اندازی دوباره حمام آوردیم که مشخص شد 7 میلیون تومان بدهی گاز دارد و 13 میلیون هزینه‌های تعمیراتی که روی هم 20 میلیون تومان هزینه دارد.

وی با بیان اینکه شورا و شهرداری برای راه‌اندازی مجدد نداشتن بودجه را بهانه کردند، تاکید کرد: شورا و شهرداری موظف به فراهم کردن امکانات رفاهی برای مردم هستند.

این شهروند سورکی، اضافه کرد: افرادی هستند که بخواهند در این مکان فعالیت کنند و مانع اصلی آنها هزینه گاز است و شورا و شهرداری باید در این زمینه همکاری لازم را داشته باشد.

یعقوب‌زاده با اشاره به ضرورت وجود حمام عمومی در شهر، اظهار کرد: جوانانی هستند که با ساخت سرپناه و یک اتاق به منزل خود رفتند و حمام ندارند به همین دلیل مانند گذشته نمی‌توانند در مساجد حضور پیدا کنند.

وی ادامه داد: اگر به هر دلیلی اعم از خرابی آبگرمکن و یا لوله‌های آب اگر یک هفته زمان برای تعمیر نیاز باشد در این مدت برای استهمام به کجا مراجعه کنند؟

یعقوب‌زاده با تاکید بر اینکه حمام قدیمی برای عموم مردم شهر بوده و شورا اقدام به تخریب آن کرد که مورد اعتراض مردم واقع شده است، یادآور شد: حمام میدان شهدا را شورا بدون مشورت با مردم اقدام به تخریب آن و ساخت میدان کرد.

وی گفت: یک حمام عمومی مردانه و زنانه خصوصی در سورک داشت که به‌دلیل عدم همکاری شورا و شهرداری اقدام به تغییر کاربری کرد که در این میان تنها کسانی که متضرر شدند مردم سورک بودند.

یعقوب‌زاده با اشاره به اینکه سال گذشته در مکان حمام قدیمی تخریب شده اقدام به ساخت منزل امام جمعه میاندورود کردند، اضافه کرد: در هنگام ساخت لوله انتقال آب به فاضلاب(پالونه فاضلاب) را شکستند و با ماسه پر کردند و همچنین چاه آب تامین کننده حمام در زیر این ساختمان واقع شده است.

وی با بیان اینکه در سال 93 نامه‌ای به شهردار، شورا و دفتر امام جمعه و فرماندار میاندورود نوشتیم، افزود: وقتی نزد فرماندار رفتم گفت که به من ربطی ندارد و شورا و شهرداری باید در این زمینه ورود پیدا کند در صورتی که فرماندار مسئول شهرستان است.

این شهروند سورکی، خاطرنشان کرد: این روزها فصل کشاورزی است و افرادی برای کار در شالیزار به سورک می‌آیند و شب نیاز به استحمام دارند که به‌دلیل نبود حمام عمومی، گاها در طول روز آب را درون دبه کرده و داخل آفتاب می‌گذارند تا گرم شود و آن را روی خود بریزند.

کاظم امجدی عضو شورای شهر سورک دراین باره در گفت‌وگو با خبرنگار میانخبر، اظهار کرد: حمام جنب مسجد جامع که از سوی خیرین در سال 35 ساخته شد در اختیار عموم مردم قرار گرفت و امروز شورا نماینده مردم است.

وی افزود: راه اندازی مجدد این حمام نیاز به بازسازی دارد و اگر فردی بتواند آن را در اخیتار بگیرد شورا بدون دریافت هزینه اجاره اقدام به بازسازی و تحویل می‌کند.

این عضو شورای شهر سورک درباره حمام میدان شهدا، گفت: این حمام دچار فرسودگی شده بود و هر لحظه امکان تخریب وجود داشت و همچنین بهداشت محیط 9 مورد اشکال بهداشتی درباره این حمام مطرح کرد.

امجدی تصریح کرد: با این حال اعلام کردیم که اگر فردی توان پذیرش و رونق حمام را دارد شورا آن را تعمیر و در اختیار متقاضی قرار می‌دهد اما بعد از گذشت بیش از یک سال فردی در این زمینه پیش قدم نشد و در نهایت شورا تصمیم به تخریب آن گرفت.


علی اکبر قاسم‌زاده رئیس شورای شهر سورک نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما بیان کرد: برای ادامه فعالیت حمام جنب مسجد جامع در دوره قبل شورا، فردی پیش قدم شد و بنا بود هزینه‌های جاری را پرداخت و اجاره بها نپردازد.

قاسم‌زاده افزود: این فرد از حمام استفاده کرد اما هزینه گاز و برق آن را پرداخت نکرد و امروز بابت همین موضوع شهرداری نزدیک به 9 میلیون تومان بدهکار است.

وی اضافه کرد: با بررسی که از حمام انجام شد این مکان از نظر بهداشتی مشکل دارد و باید تخریب و بازسازی شود.

قاسم‌زاده با بیان اینکه نظر ما به بازسازی است، خاطرنشان کرد: با اینکه خواسته مردم سورک راه‌اندازی این حمام است اما در بودجه سال جاری در این زمینه پیش‌بینی نشده است و امیدواریم بتوانیم در سال آینده اگر بودجه کافی در اختیار داشتیم از محل اعتبارات داخلی آن را بازسازی کنیم.

محمدجواد عباسی مدیرعامل مرکز نیکوکاری شهید عباسی سورک همچنین در گفت‌وگو با خبرنگار ما از ساخت 11 حمام برای خانواده‌های تحت حمایت کمیته امداد در سال گذشته خبر داد و گفت: این خانواده‌ها عموما برای حمام به منزل اقوام و آشنایان می‌رفتند.

وی تصریح کرد: نزدیک به 50 خانوار تحت حمایت کمیته امداد در شهر سورک فاقد حمام هستند و مرکز نیکوکاری قصد دارد با کمک خیرین اقدام به ساخت حمام و سرویس بهداشتی این خانواده‌ها کند.

عباسی خاطرنشان کرد: بعضی از خانواده‌ها بیمار در خانه دارند و نمی‌توانند برای حمام به منازل دیگران و یا حمام عمومی بروند و با وجود دستگاه‌های متولی فرهنگ جای تاسف است که بیش از 40 خانوار در مرکز شهرستان همچنان فاقد حمام باشند.

علی‌اکبر مظلومی‌نیا یکی از اعضای شورای شهر سورک در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره وضعیت حمام عمومی سورک، گفت: دولت جلوی استفاده از حمام عمومی را به‌دلیل بهداشتی گرفته است.

وی افزود: برای راه‌اندازی مجدد حمام عمومی مشکلات زیادی وجود دارد که یکی از این مشکلات حمایت نکردن دولت در این زمینه است که موجب شده قیمت گاز، برق و آب در این اماکن بالا باشد.

مظلومی‌نیا تاکید کرد: راه‌اندازی و نگهداری حمام عمومی هزینه بالایی دارد و به‌صرفه نیست و شورا و شهرداری توان تامین این هزینه را ندارند.

به گزارش بلاغ، با همه این وجود بیش از 100 خانوار سورکی فاقد حمام هستند و کمبود یک حمام عمومی در شهر احساس می‌شود که نیاز به توجه و مساعدت شورا و شهرداری که متولیان تهیه امکانات رفاهی و آسایشی مردم شهر هستند، دارد.برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
  • سه شنبه 16 شهریور 1395 - 21:18 قاسمی

    گزارش تهیه شده توسط سایت خیلی جالب است چنانچه نمایندگان منتخب مردم بتوانند از بودجه عمرانی شهر ستان بابت مرمت این بنا ها بودجه ای بگیرند جای خوشحالی است هم با این کار خیر میشود حداقل برای چند نفر ایجاد اشتغال و برای اونایی که در منزل حمام ندارند یک کار خدا پسندانه با شد آقای مسول شهرستان فرماندار محترم میشود با کاهش هزینه های غیر ضروری مانند رعایت نکات شرعی و عدم استفاده از بیت المال بنزین و...................این کارهای خدا پسندانه را در سطح شهرستان ترمیم کرد باشد

    پاسخ به نظر
    + 1 - 0
دیدگاه شما در مورد : مرکز شهرستان میاندورود بدون حمام عمومی

مرکز شهرستان میاندورود بدون حمام عمومی تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ