• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 22448 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 14 مهر 1395 - ساعت: 17:21

چاپ
مراسم عزاداری ماه محرم قوت قلب رزمندگان اسلام در جبهه‌ها بود

مراسم عزاداری ماه محرم قوت قلب رزمندگان اسلام در جبهه‌ها بود


در ماه محرم مراسم دعا و نوحه‌خوانی همانند دیگر روزهای سال همواره به‌عنوان یک امر جدا نشدنی در میان رزمندگان و اجرای آن قوت قلب رزمندگان اسلام بود.

به گزارش میانخبر، در جبهه‌ها مراسم عزاداری حال و هوای خودش را داشت. عزادارانی که بانیانش از ویژگی‌های خاصی برخوردار بودند، ویژگی‌هایی از جنس معرفت و فارغ از هر نوع خودستانی و تنگ نظری.
همان‌هایی که در میانشان تکبر، ریا، خودپسندی و ... هیچ جایگاهی نداشت.

در جبهه‌ها بر خلاف برخی شهرها که رقابتی جدی درباره چگونگی اجرای مراسم و یا شکل و شمایل هیت‌ها وجود داشته و دارد، هیچ نوع رقابتی در رابطه با نوع علم، پرچم، کتل و یا آرم هیئت معنایی نداشت و تنها رقابتی که به شدت میان آن‌ها دیده می‌شد؛ اینکه چگونه بایستی دل‌هایشان را به سمت و سویی سوق دهند که بتوانند به بهترین وجه از فضای معنوی در این ماه استفاده کنند.

در ماه محرم مراسم دعا، نیایش، نوحه‌خوانی و ... همانند دیگر روزهای سال همواره به‌عنوان یک امر جدا نشدنی در میان رزمندگان بود و در این ماه این قبیل مراسمات رنگ و بوی خاص خودش را داشت، مراسماتی که اجرای آن به‌عنوان قوت قلب رزمندگان اسلام به حساب می‌آمد.
روضه سیدالشهدا و یا ذکر مصیبت در وصف ائمه در راستای ارتباط با خدا و اولیای خدا نوعی معنویت افزایی در طول هشت سال دفاع مقدس در میان رزمندگان نام گرفته بود.
در واقع تاثیر روضه و عزاداری‌ها در طول دفاع مقدس تاثیر عمیقی بر ایمان و اخلاص رزمندگان اسلام در مصاف با دشمن بعثی داشت و همین فضای معنوی در جبهه‌ها، بچه‌های جنگ را در مقابل دشمن ثابت قدم و استوار نگه داشته بود.

در جبهه‌ها معمولا رسم بود هر گردان و یا واحد، مکانی ویژه‌ای برای اجرای مراسمات عزادارای بر پا و از گردان‌های دیگر دعوت تا در مراسم آنها شرکت کنند. به طور معمول این مکان‌های ویژه در وسط میدان صبح‌گاه و یا نمازخانه‌ها که با پرچم‌های سیاه تزئین شده بودند، مشخص می‌شد.
مکان‌هایی ساده که از شیپور، تار، علم‌های بی خاصیت از جنس آهن که روی آن پوشیده از شکل و شمایل حیوانات باشد، خبری نبود و همین سادگی حضور حداکثری بچه رزمنده‌ها را به دنبال داشت.

میدان داران این مکان‌ها نیز بچه هیتی‌هایی بودند که واقعه عاشورا و حادثه عظیم کربلا را خوب درک کردند. میدان دارانی که ویژگی و مشخصه اصلی آنها گذاشتن یک کلاه سیاه بر سر، بستن چفیه سیاه بر گردن و یا بستن آن بر کمرشان بود و حضورشان شور و حال خاصی به فضای این مراسمات می‌داد. مراسماتی با حال و هوایی خاص که همچنان حسرتش در دل ما باقی مانده است.


منبع : سفیر هراز

مطالب مرتبط با : مراسم عزاداری ماه محرم قوت قلب رزمندگان اسلام در جبهه‌ها بود
دیدگاه شما در مورد : مراسم عزاداری ماه محرم قوت قلب رزمندگان اسلام در جبهه‌ها بود

مراسم عزاداری ماه محرم قوت قلب رزمندگان اسلام در جبهه‌ها بود تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ