• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
اخبار

کد خبر : 22459 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 15 مهر 1395 - ساعت: 22:17

چاپ
عزاداری‌ها به‌سمت ظاهرسازی و تجمل‌گرایی می‌رود/ بعضی ادا و اطوارها در مداحی جایز نیست

امام جمعه موقت میاندورود:

عزاداری‌ها به‌سمت ظاهرسازی و تجمل‌گرایی می‌رود/ بعضی ادا و اطوارها در مداحی جایز نیست


امام جمعه موقت میاندورود، گفت: متاسفانه آنچه را می‌بینیم ظاهرسازی و تجمل‌گرایی روز به روز بیشتر می‌شود و هیئت‌ها حتی آنانی که ادعای دین‌داری و ولایت‌مداری دارند در زمان امتحان نمره قبولی نمی‌گیرند

به گزارش میانخبر، ماه محرم همراه است با ایام شهادت امام حسین (ع) و یارانش، تاسوعا و عاشورا، شام غریبان و... و مردمانی که برای نشان دادن عشق و علاقه خود به آن امام(ع) در شهر یا روستای خود، بنا به رسمشان به عزاداری می‌پردازند.

حجت الاسلام سیدجعفر علوی امام جمعه موقت میاندورود در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره این عزاداری‌ها و نقش روحانیون در گسترش و ادامه این فرهنگ به سوالات پاسخ دادند.

روحانیون و علما چه نقشی در زنده نگه‌داشتن و گسترش فرهنگ عاشورای حسینی دارند؟

دقیقا پس از روز دهم محرم سال 61 هجری یعنی عاشورای حسینی امامان معصوم از حضرت زین العابدین(ع) تا زمان امام عسگری(ع) تمام همتشان زنده نگه‌داشتن حماسه عظیم عاشورا و نام مقدس و مبارک امام حسین(ع) بود و دستورمی‌دادند که زیارت امام حسین(ع) فراموش نشود.

بعد از غیبت کبری حضرت ولی عصر(عج)، این مسئولیت به‌عهده علما و خطبا و روحانیون بزرگوار حتی در زمان‌هایی که خفقان در کشور حاکم بود افتاد و این روحانیون بودند که با به جان خریدن خطرات، عاشورا و نام مقدس امام حسین(ع) را زنده نگه می‌داشتند و نسبت به تبیین حماسه بزرگ کربلا در منابر و سخنرانی‌ها اهتمام وافر داشتن و در دوران دفاع مقدس این روحانیون بودند که مردم را به ارزش ایثار و شهادت آشنا می‌کردند که در راس این هرم امام(ره) بودند.

امروزه روحانیون چه نقشی در فرهنگ‌سازی دینی دارند؟

فرهنگ‌سازی دینی یعنی بیان شفاف و روان آموزه‌های دینی و تبیین سیره و سنت پیامبر عظیم‌الشان و امامان معصوم(ع)؛ روحانیون با بیان مستدل و استفاده از آیات شریفه و روایات اهل بیت، مردم را به مبانی دینی آشنا می‌کنند و عاشورا بهترین زمان برای تبلیغ مکتب اهل بیت است که امام رضا(ع) فرمودند" اگر مردم کلمات روشن و زیبای اهل بیت را درک کنند یقینا مانند پروانه دور شمع وجود اهل بیت می‌گردند".

روحانیون برای اینکه از شرایط و امکانات روز جامعه برای تبلیغ و فرهنگ‌سازی استفاده کنند چه اقداماتی می‌توانند انجام دهند؟

امروز با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، شرایط جامعه با گذشته متفاوت است، امروز ابزار اطلاع رسانی بسیار سهل و آسان‌تر شده است لذا روحانیون باید خود را با سلاح روز و ابزار و امکانات عصر خود مسلح کنند و از ابزار و پیشرفت علمی مانند فضای مجازی بهترین استفاده را ببرند تا بتوانند فرهنگ و آموزه‌های دینی مخصوصا فرهنگ عاشورایی را گسترش دهند.

آیا گسترش تکنولوژی و وسایل ارتباطی باعث کم‌رنگ شدن نقش روحانیون شده است؟

اولا اینکه روحانیون باید از ابزار زمان خود در جهت اهداف اسلام و مسلمین استفاده کنند ثانیا هیچ تبلیغی مانند تبلیغ چهره به چهره اثرگذاری ندارد لذا می‌بینم همچنان منابر و خطابه روحانیون بهترین اثرگذاری را در جامعه دارا است.

روحانیون در منابر خود در ایام مختلف به‌خصوص محرم و صفر در کنار شرح واقعه محرم، باید به چه مسائلی بپردازند؟

بیان واقعه عظیم عاشورا و سخنان نورانی حضرت سیدالشهدا وظیفه اصلی روحانیون در این ایام است اما باید از باب تکرار تاریخ واقعیت‌های کربلا را با اتفاقات زمان تطبیق داده و مسائل روز را بیان کنند؛ به قول علامه شهید مرتضی مطهری شمر و عبیدالله زمان امام حسین(ع) مردند شمر و معاویه و یزید امروز را باید به مردم معرفی کنیم و ذهن مردم را نسبت به مسائل پیرامونی آنها روشن کرد.

بررسی نحوه عزاداری مردم شهرستان در گذشته و امروز و اینکه تغییرات به‌وجود آمده به سمت درست حرکت می‌کند یا به سمت ظاهرگرایی و تجملاتی؟

البته آنچه بیان می‌شود مربوط به شهرستان‌ها نیست متاسفانه آنچه را می‌بینیم ظاهرسازی و تجمل‌گرایی روز به روز بیشتر می‌شود و هیئت‌ها حتی آنانی که ادعای دین‌داری و ولایت‌مداری دارند در زمان امتحان نمره قبولی نمی‌گیرند و به گونه‌ای عمل می‌کنند که انسان متوجه می‌شود که فقط خود را دیدن و خود را مطرح کردن ملاک آنها است و الا اگر همه برای خدا و برای امام حسین(ع) باشد این قدر تفرقه و پراکندگی وجود نداشت.

اگر نیت خدا و بزرگ شمردن امام حسین(ع) بود، دسته روی‌ها یکی می‌شد و عظمت عاشورا نشان داده می‌شد اما با کمال تاسف سعی بر این است که هر کس خودش رامطرح کند نه حسین(ع) و عاشورا را.

آنچه که باید از عاشورا آموخت و درس عبرتی برای ما باشد، چیست؟

عاشورا درس‌های فراوانی دارد که به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم.

الف. اینکه مهمتر از همه چیز دین خدا است آنقدر که امام حسین(ع) هم باید فدای دین شود.

ب. اصل در نگاه امام حسین(ع) اقامه نماز و آن‌هم به جماعت است که در روز عاشورا اباعبدالله آنرا به نمایش گذاشت.

ج. عزت‌مداری و زیر بار ذلت و زور نرفتن از مهمترین درس عاشورای حسینی است.

د. مقاومت و ایستادگی نتیجه‌اش پیروزی خواهد بود و امروز بعد از قرن‌ها می‌بینیم که چگونه حسین ابن علی(ع) با مقاومت پیروز شد و امروز جبهه مقاومت در جهان اسلام باید بداند تنها راه رسیدن به هدف، ایستادگی و مقاومت است.

مداحی‌های مداحان که امروزه باب شده را به چه اندازه قبول دارید؟

مداحی در حماسه عاشورا یک اصل است در صورتی که مضامین اشعار با مکتب عاشورا هم‌خوانی داشته باشد و لحن و صوت هم متناسب با شرع و عرف باشد.

بسیاری از مداحان بحمدالله در کشور، منطقه و شهرستان خوب می‌خوانند و قابل قبول است ولی بعضی از ادا و اطوارها که در مداحی در می‌آورند با شان مجلس روضه عزای حسین ابن علی(ع) مناسب نیست و مداحان باید بدانند که مداحی اهل بیت افتخار است مبادا این افتخار را با سبک‌های سبک خرابش کنند.

هدف از برپایی مراسمات عزاداری چه چیزی است و روحانیون چه نقشی در رسیدن به این هدف می‌توانند داشته باشند یا دارند؟

هدف از برپایی عزاداری گسترش فرهنگ ناب اسلام و گسترش فرهنگ ناب عاشورا و مکتب حسین(ع) است مهمترین هدف فهمیدن اینکه حسین(ع) برای احیای دین به شهادت رسید.

روحانیون مهمترین نقش را در این زمینه دارند باید مفاهیم عالیه دین را به مردم تبیین کنند البته مداحان و هیئت امناها هم در این امر نقش مهم و سازنده‌ای دارند.دیدگاه شما در مورد : عزاداری‌ها به‌سمت ظاهرسازی و تجمل‌گرایی می‌رود/ بعضی ادا و اطوارها در مداحی جایز نیست

عزاداری‌ها به‌سمت ظاهرسازی و تجمل‌گرایی می‌رود/ بعضی ادا و اطوارها در مداحی جایز نیست تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ