• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 22484 - تاریخ انتشار : شنبه 17 مهر 1395 - ساعت: 12:34

چاپ
«فرج‌الله» می‌خواست فیلمی درباره عاشورا بسازد

«فرج‌الله» می‌خواست فیلمی درباره عاشورا بسازد


یکی از مداحان اهل بیت(ع) گفت: مرحوم فرج‌الله سلحشور می‌خواست جلوه‌ای کوتاه از عاشورا را با هنر سینمایی به تصویر بکشد و در این باره می‌گفت «احساس می‌کنم این کار نیازمند دقت بالاست تا درست منتقل شود» ولی عمرش مهلت نداد.

به گزارش میانخبر، جلوه‌های فعالیت‌های ظلم‌ستیزانه امام حسین(ع)، مسلمانان و غیرمسلمانان را مبهوت خود کرده است؛ کربلا مظهر آزادگی و شجاعت است، اگر امام حسین(ع) به عنوان رهبر نهضت ظلم‌ستیزانه عاشورایی درست به جهانیان معرفی شود و تمام اهداف وی از قیام عاشورا در جهان منعکس شود بی‌شک زمین یکسره کربلا و عاشورا لحظه به لحظه در نبض زمان منتشر می‌شود.

مداحان اهل‌بیت(ع) همواره نقش مهی در راستای بیان مظلومیت‌ اهل‌بیت(ع) و تلاش آن‌ها برای زنده ماندن اسلام دارند.

تأثیرگذاری مداحان بر دلدادگان اهل‌بیت(ع) هم فرصت است و هم تهدید، اگر ابعاد مختلف زندگانی اهل‌بیت(ع) توسط مداحان درست، جامع و مطابق با حقیقت بیان شود پله پله جامعه اسلامی را مترقی ساخته و موجب رشد معنوی مسلمانان می‌شود ولی اگر ابعاد مختلف زندگانی اهل بیت(ع) توسط مداحان کامل و خوب بیان نشود آثار نامطلوبی بر جای می‌گذارد.

امام رضا(ع) خطاب به دعبل، یکی از شاعران و مداحان زمان خود فرموده است: « ای دعبل! هر کس بر مصیبت‌های ما اهل بیت(ع) بگرید یا بگریاند، اجر و مزد (عظیم) او بر خدا است.» اجر بزرگی که خداوند برای مداحان امام حسین(ع) و عاشورا قرار داده به خوبی بیانگر حساسیت و خطیر بودن انجام این رسالت سنگین است.

به بهانه ماه محرم و ایام عزاداری سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) دقایقی را پیرامون رسالت‌های یک مداح، اصول خوب برگزار کردن محافل مداحی و جلوه‌های عاشورا در دفاع مقدس با حاج مهدی سلحشور، مداح نامدار و ارزشی اهل‌بیت(ع) به گفت‌وگو پرداختیم:

فارس: رسالت‌های یک مداح چیست؟

سلحشور: رسالت یک مداح بیان درست وقایع صورت گرفته در زندگانی اهل‌بیت(ع) است. مداحان اهل‌بیت(ع) رسالتی زینب‌گونه دارند، سختی‌‌هایی که حضرت زینب(س) برای بازگو کردن جریان کربلا متحمل شدند کمتر از سختی‌های واقعه عاشورا نبود، کسی که در راه مداحی اهل بیت(ع) قدم می‌گذارد باید پیش از هر کس خودش با اهل‌بیت(ع) پیوند قلبی برقرار کند تا نفسش و بیانش تأثیرگذاری لازم را بر جان مردم داشته باشد.

فارس: چه تهدید‌هایی بر سر راه مداحی اهل‌بیت(ع) وجود دارد؟

سلحشور: بزرگ‌ترین تهدیدی که در مسیر مداحی اهل‌بیت(ع) وجود دارد کوتاهی در انجام وظیفه است؛ اگر امام حسین(ع) را آنطور که باید به مردم شناساند، نشناسانیم نتوانسته‌ایم وظیفه‌ خود را خوب انجام دهیم، همانقدر که بیان مصیبت‌های امام حسین(ع) لازم است، بیان اهداف، تلاش‌ها، آزادگی، شجاعت‌ و ... امام حسین(ع) نیز لازم است.

فارس: برخی مداحان بر این باورند که هدف وسیله را توجیه می‌کند و بر این اساس به هر راهی متوسل می‌شوند تا مردم را بگریانند حتی تغییر تاریخ! نظر شما درباره اینگونه عملکرد‌ها چیست؟

سلحشور: هدف درست وسیله نامطلوب را توجیه نمی‌کند، همه چیز باید صحیح و براساس اصول خودش انجام شود. مداحی اهل‌بیت(ع) و بیان مظلومیت آل‌الله اگر درست و کامل انجام شود خود عالمی را به گریه وا می‌دارد و نیاز به توسل جستن به راه‌های دیگر نیست. مداحانی که با هدف گریاندن مردم چیزی را از اصل ماجرا کم می‌کنند یا از جانب خود چیزی به آن اضافه می‌کنند کارشان اشتباه است. شرح زندگانی اهل‌بیت(ع) به ویژه امام حسین(ع)‌ همچون امانتی در سینه مداحان قرار دارد و باید کامل، درست و بدون کم و زیاد برای مردم شرح داده شود.

فارس: شما خودتان از شاهدان دفاع مقدس هستید، چه خاطره‌ای مرتبط با محرم و عاشورا از رزمندگان دفاع مقدس دارید؟

سلحشور: بعد از پذیرفتن قطعنامه 598، رزمندگان ایرانی نگران بودند از این بابت که می‌گفتند بین ما و شهادت دارد فاصله ایجاد می‌شود و در باغ شهادت در حال بسته شدن است؛ در آن میان شهید علی شکاری بیش از بقیه بی‌قراری می‌کرد، آن زمان ایام محرم بود، شهید علی شکاری که بی‌قرارتر از بقیه بود به طور عمیق به امام حسین(ع) دل داده‌ بود و می‌گفت شهادت را اگر از امام حسین(ع) طلب کنید حتما عنایت خواهد کرد، در نهایت شهید شکاری دقیقاً ظهر عاشورا در درگیری با نیروهای ضد انقلاب که پس از عملیات مرصاد اتفاق افتاد به شهادت رسید. شهید علی شکاری چهارمین شهید خانواده بود.

فارس: از ارتباط برادرتان مرحوم فرج‌الله سلحشور، کارگردان ارزشی سینمای انقلاب اسلامی ایران با محرم و عزاداری امام حسین(ع) بگویید؟

سلحشور: برادرم مرحوم فرج‌الله سلحشور در گذشته مداحی امام حسین(ع) را می‌کرد؛ وی نخست مداحی امام حسین(ع) را آموخت و سپس وارد حرفه کارگردانی و عرصه سینما شد. مرحوم سلحشور از ابتدا تا آخر عمرش در هیأت‌های اهل‌بیت(ع) شرکت می‌کرد و همواره به هیأتی بودنش افتخار می‌کرد.
یک بار شنیدم که او می‌گفت «خیلی دوست دارم عاشورا و کربلا را با هنر سینمایی برای جهانیان به تصویر بکشم ولی احساس می‌کنم این کار بسی سنگین است و نیازمند تلاشی عظیم و دقتی بالاست چرا که کربلا از حساسیت بالایی برخوردار است و باید درست و کامل منتقل شود.» در عین حال از این تصمیم وی مطلع بودم که تصمیم داشت حداقل جلوه‌ای کوتاه از کربلا و عاشورا را به تصویر بکشد اما عمر وی مهلت نداد.

فارس: مقام معظم رهبری درباره برگزاری محافل مداحی و سینه‌زنی اهل‌بیت(ع) به ویژه امام حسین(ع) به صورت مطلوب نکات مختلفی فرموده‌اند از جمله اینکه در مراسم سینه‌زنی مردها برهنه نشوند، محافل عزاداری صرفاً به سینه‌زنی ختم نشود و ... با این هدف که شرکت‌کنندگان در مراسم به رشد معنوی برسند. آیا در مراسم‌های عزاداری به این نکات توجه می‌شود؟

سلحشور: شخصا درباره مسأله‌ای مثل برهنه شدن در مراسم سینه‌زنی که حضرت آقا مستقیم ابراز نارضایتی کردند مخالفم. حضرت آقا فرمودند هم قبل و هم الان مخالف برهنه سینه‌زدن هستم. در جلسه‌ای که خودم به محضر مقام معظم رهبری رسیدم به ایشان عرض کردم اگر در جلسه‌ عزاداری ابتدا سخنانی برای رشد بصیرت اسلامی و افزایش بار معنوی شرکت‌کنندگان پیرامون راه و هدف امام حسین(ع) در محفل عزاداری توسط سخنرانان بیان شود و گریزی به ابعاد مختلف قیام امام حسین(ع) زده شود و سپس با ذکر مصیبت‌آل‌الله مردم اشک بریزند، در پایان اگر دقایقی را مردم برای عزاداری امام حسین(ع) به سر و سینه بزنند و ذکر حسین (ع) را بگویند موردی ندارد؟ ایشان در پاسخ به سؤال من فرمودند:« چه اشکالی دارد؟ اتفاقا‌ خیلی هم خوب است.»

فارس: به عنوان عضوی از جامعه مداحان چه توصیه‌ای برای مداحان دارید؟

سلحشور: اگرچه خودم را در مقامی نمی‌دانم که به مداحان توصیه‌ای کنم، ولی بنا بر اصرار شما این نکته را عرض می‌کنم که مداحان برای انجام درست رسالت سنگین مداحی نهایت تلاش خود را به کار ببرند تا امام حسین(ع) درست به مردم شناسانده شود‌، همچنین از آنها می‌خواهم توصیه‌هایی که مقام معظم رهبری خطاب به مداحان عرض فرموده‌اند را مرور کنند و همواره آن‌ها را رعایت کنند تا هم رسالت خود را به درستی انجام دهند و هم موجب رشد معنوی مردم و جامعه اسلامی شوند.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : «فرج‌الله» می‌خواست فیلمی درباره عاشورا بسازد
دیدگاه شما در مورد : «فرج‌الله» می‌خواست فیلمی درباره عاشورا بسازد

«فرج‌الله» می‌خواست فیلمی درباره عاشورا بسازد تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ