• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 22499 - تاریخ انتشار : شنبه 17 مهر 1395 - ساعت: 15:10

چاپ

عامل گرانی برنج ایرانی چیست؟


رئیس سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اشاره به اینکه قیمت برنج ایرانی، سه برابر قیمت برنج در بازارهای جهانی است، علت این عارضه را سیاست‌گذاری فعلی نرخ ارز دانست.

به گزارش میانخبر، افزایش قیمت برنج در ماه‌های گذشته به حدود ۱۲ هزار تومان، علاوه بر اینکه صدای مصرف‌کنندگان را درآورده است با انتقاداتی از سوی فعالان بازار و تجار هم روبرو شده؛ به طوری که محسن جلال‌پور، رئیس سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در این خصوص واکنش نشان داده است.

وی در کانال تلگرام خود در مطلبی با عنوان "حکایت دستی که درد می کرد" گفته است: در خبرها خواندم که قیمت برنج ایرانی، سه برابر قیمت برنج در بازارهای جهانی است.

من در زمینه برنج و بازار آن متخصص نیستم و نمی‌توانم عوامل اثرگذار بر قیمت تمام‌شده آن را تجزیه و تحلیل کنم؛ اما این را می‌دانم که برنج هم مثل بیشتر محصولات ایرانی، از یک عارضه رنج می‌برد.

این عارضه در بسیاری از تولیدات دیگر در بخش‌های مختلف اعم از کشاورزی، صنعتی، معدنی و خدماتی نیز وجود دارد. یاد بیماری افتادم که به پزشک مراجعه کرد و گفت دست به هرجای بدنم که می‌زنم، احساس درد شدید می‌کنم. پزشک با اولین معاینه، متوجه درد اصلی بیمارش شد و گفت: مشکل اصلی دست توست و چون جراحت دارد و چرکین شده، هر قسمت را که لمس می‌کنی، احساس درد داری.

حالا حکایت اقتصاد ما هم شبیه آن بیمار است؛ اما این دست زخمی و عفونی اقتصاد ایران کجاست؟ این دست زخم‌خورده، سیاست‌گذاری نرخ ارز است.

سال‌ها است نرخ ارز را به دلایل سیاسی و با نگاه‌های پوپولیستی ثابت نگه داشته‌ایم. نتیجه این شده که محصولات ما در بازارهای جهانی، غیررقابتی جلوه کرده و سیاست توسعه صادرات، به حاشیه رانده شده و اقتصاد کشور، واردات‌محور شده است.


منبع : فردا

مطالب مرتبط با : عامل گرانی برنج ایرانی چیست؟
دیدگاه شما در مورد : عامل گرانی برنج ایرانی چیست؟

عامل گرانی برنج ایرانی چیست؟ تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ