• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
گزارش و گفتگو

کد خبر : 22568 - تاریخ انتشار : دوشنبه 19 مهر 1395 - ساعت: 21:37

چاپ
مسئولان باید چهره واقعی عاشورا را در رفتار و بینش خود عملی کنند

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران:

مسئولان باید چهره واقعی عاشورا را در رفتار و بینش خود عملی کنند


عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران گفت: برخی از دولت‌ها و ملت‌ها می‌خواهند تنها یک بُعد محرم را به نمایش درآورند اما بُعدهای دیگر عاشورا را باید بیان کرد تا همگان واقعه کربلا را در تمام ابعاد آن بشناسند.

به گزارش میانخبر، رحمت عباس‌تبار در گفت‌وگو با خبرنگار ما، با اشاره به اینکه چهره منفی مربوط به دوره جاهلیت آن زمان که پس از رحلت پیامبر اکرم(ص)، جریان‌هایی همچون کربلا و جانفشانی‌های امام حسین(ع) را برای ایجاد اسلام ناب محمدی رخ داد، اظهار کرد: برخی از دولت‌ها و ملت‌ها می‌خواهند تنها یک بُعد محرم را به نمایش درآورند اما بُعدهای دیگر عاشورا را باید بیان کرد تا همگان واقعه کربلا را در تمام ابعاد آن بشناسند.

وی افزود: امام حسین(ع) در تمامی دوران زندگیش توانست بصیرت سیاسی مردم زمان خود را افزایش دهد، مثل دشمن‌شناسی که ماهیت دشمن چگونه است و آینده جامعه تاریکی که دشمن ایجاد کرد چه خواهد بود؟

عضو هیئت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه مازندران با اشاره به مولفه دیگر عاشورا که بحث زمان‌شناسی است، اشاره کرد و گفت: امام حسین(ع) قیام کربلا را می‌توانست در دوران امام حسن(ع) به نتیجه برساند اما به اقتضای زمان و شرایط محیطی باید صبوری می‌کرد تا در فرصتی که انسان‌ها قلب‌ها و افکارشان آمادگی بیشتری داشت اقدام به این کار کند، چرا که این زمان‌شناسی موجب می‌شد که دست به حرکت‌های اصلاحی، دینی و اسلامی بزند.

عباس‌تبار تصریح کرد: در زمان مناسب، قیام کردن هنر است و در برخی زمان‌ها باید ساکت بود همانند امام حسین(ع) که در دوران امام حسن(ع) اینکار را انجام داد، همین باید برای همه مردم جهان الگو باشد.

این استاد دانشگاه با بیان ابعاد تربیتی مختلف عاشورا که در زمان‌ها و مکان‌های متفاوت نکاتی را به دشمن و یاران و اهل بیت(ع) خود مطرح کرد، یادآور شد: در هنگام واقعه عاشورا، امام حسین (ع) از خواب بیدار شد و آیه انا لله الیه راجعون را تلاوت کرد که در این هنگام حضرت علی اکبر از ایشان پرسید چه شده؟ و امام فرمودند که در مسیری که می‌خواهیم طی کنیم به شهادت می‌رسیم و حضرت علی اصغر فرمودند این مسیر مگر حق نیست؟ ایشان بیان کردند بله این مسیر حق است و در نهایت حضرت علی اصغر حرفی نزدند که این نشان از این دارد هنگامی که حق به میان می‌آید باید سکوت کرد و همه این موارد از نکات تربیتی مهم است.

وی با بیان اینکه از اهداف اصلی شکل‌گیری محرم و عاشورا آن بود که امام حسین(ع) پای اصول انقلابی خود ایستاد، خاطرنشان کرد: با توجه به مشکلاتی که در دوران امیرالمومنین(ع) و نیز در دوران امام حسن(ع) آن صلحی که معاویه خلاف ارزش اخلاقی و قانونی رفتار کرد همه این موارد موجب شد تا امام حسین(ع) مشاهده کند نوعی اختلال در مسیر اسلام ناب به وجود آمد که در نتیجه با توجه به آن روان‌شناسی به این باور رسید که باید با قیام انقلابی و حتی فدا کردن جان و مال و اهل بیت خود این اسلام را به مسیر اولیه خود بازگرداند و پس از این دوران نقطه عطفی در اسلام ایجاد شد که از این موارد می‌توان به عنوان جریان مثبت و تأثیرگذار نام برد.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران با بیان اینکه در مواردی جامعI اسلامی در زمینه بصیرت‌افزایی و الگوگیری از امام حسین(ع) در برابر استکبار و بی‌عدالتی نمونه‌هایی را در ایران در جنگ تحمیلی ارائه داد، افزود: از مولفه‌های اخلاقی و رفتاری که در سیره امام حسین(ع) وجود دارد را برخی از مسئولان کشورمان فراموش کرده‌اند که باید در این ایام یکبار دیگر به سیره عملی و اخلاقی امام حسین(ع) رجوع کنند و آن را مورد استفاده قرار دهند.

عباس‌تبار خاطرنشان کرد: وجود رگه‌هایی از خلاف آنچه که امام حسین(ع) در ماه محرم به دنبال آن بود در برخی از عرصه‌ها و موضوعات در میان افراد مسئول جامعه ایران مشاهده می‌شود که باید بار دیگر اهداف عاشورا را واکاوی کرد.

این محقق سیاسی بیان کرد: در بحث تربیتی و اخلاقی نیز برخی رفتارهای مسئولان و خانواده‌ها برخلاف اهداف امام حسین(ع) است و حتی خانواده‌های مذهبی که در مراسم‌ها شرکت می‌کنند، ظاهرشان و رفتاری که در درون خانواده و در زمینه سیاست دارند برخلاف رفتاری که در شأن اهل بیت است.

عباس‌تبار در پایان گفت: ساده زیستی و توجه به مستضعفان و پایین دستان که در سیره عملی امام حسین(ع) بسیار دیده می‌شود، که در رفتار سیاسی برخی از مسئولان این اهداف را نمی‌بینیم، که همه این عوامل به دلیل رفتار خلاف واقع مسئولان است که در ایام محرم و صفر فرصتی است که بار دیگر از حالت رفتاری سیاسی حسینی الگوبرداری کنیم.

 


منبع : بلاغ

مطالب مرتبط با : مسئولان باید چهره واقعی عاشورا را در رفتار و بینش خود عملی کنند
دیدگاه شما در مورد : مسئولان باید چهره واقعی عاشورا را در رفتار و بینش خود عملی کنند

مسئولان باید چهره واقعی عاشورا را در رفتار و بینش خود عملی کنند تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ