• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 22886 - تاریخ انتشار : شنبه 08 آبان 1395 - ساعت: 14:08

چاپ
ادارات گلستان بی‎نصیب از بن‎های میلیونی کتاب/ فقدان اطلاع‎رسانی پاشنه آشیل نمایشگاه کتاب گرگان

ادارات گلستان بی‎نصیب از بن‎های میلیونی کتاب/ فقدان اطلاع‎رسانی پاشنه آشیل نمایشگاه کتاب گرگان


برگزاری نمایشگاه کتاب در گرگان بهانه‎ای است برای گلایه، که چرا این دوست مهربان و هنرمند در اولویت سبد خانوار نیست و باز هم به دنبال مقصر گشتن برای آنکه خودمان را تبرئه کنیم.

به گزارش میانخبر، متاسفانه طی این سال‎ها حتی بلد نیستم که چگونه برای مردممان در بحث مطالعه و کتابخوانی جاذبه ایجاد کرده و حتی برای آنان که به بهترین وجه می‎توان دسترسی داشت، شرایطی برای مطالعه و ترویج فرهنگ مطالعه مهیا کنیم.

اداره کل فرهنگ و ارشاد استان گلستان، مدعی است که 200 میلیون تومان «بن» بین کتابخوان‎های گلستان توزیع کرده است، اینکه کتابخوان‎ها را چگونه می‎شود شناسایی کرد و چه مشخصاتی دارند مقوله‎ای است که در ید تخصص ما نیست اما سوال اینجاست که سهم ادارات و مدارس در این بین چه می‎شود.

اصلا نه این که ما می‎خواهیم با برگزاری کار ارزشمندی چون نمایشگاه کتاب سرانه مطالعه استان را افزایش دهیم و افراد را به خواندن کتاب تشویق کنیم، چرا بن را بین کسانی توزیع می‎کنیم که اینکاره هستند، طبیعی است که این بن جدا از دانشجویان، باید بین افرادی توزیع شود که انگیزه کافی برای مطالعه ندارند و آنها را می‎توان با یک بن ناچیز به نمایشگاه کتاب و سهیم شدن در موضوع مطالعه کشاند.

نیازهای هر جامعه را شرایط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن جامعه تشکیل می‎دهد و در این بین شما باید تشخیص بدهید که اولویت شما چیست و اینکه این اولویت مردم کتاب باشد موضوعی است که می‎توان با یک برنامه ساده به سرانجام رساند.

وقتی کتاب تنها تزئین کننده کتابخانه‎های ما می‎شود و نسبت به آموختن احساس نیاز نمی‎کنیم و بعد هم می‎گوئیم کتاب گران است، یعنی کتاب در درجه چندم اولویت زندگی ماست و باید برای این بی‎مهری به دنبال راه حل بود.

سرانه مطالعه در کشور همچنان در رتبه پائین است، استان هم شرایط خوبی ندارد و رسانه‎های اجتماعی نیز با رویکردی که دارند، حتی برای کتاب‎خوان‎ها هم فرصت کتابخوانی را گرفته‎اند، البته اینها بخشی از عوامل کم‎رغبتی به کتابخوانی است و عوامل دیگر همچنان وجود دارد که بارها بیان شده است.

 

*بن‎‎های خرید کتاب انگیزه‎ای برای افزایش سرانه مطالعه/ تقدیر از برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب در گلستان

یک شهروند گرگانی که در نمایشگاه کتاب گرگان حضور پیدا کرده گفت: همیشه در نمایشگاه کتاب گرگان حاضر شده‎ام و این کار شایسته اداره کل فرهنگ و ارشاد استان را می‎ستایم چرا که موجب شد تا بسیاری از نیازهای خودم را در استان تامین کنم.

محمد مقصودلو در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: اما به عنوان کارمند یکی از ادارات استان انتظار داشتم حداقل یک بن خرید کتاب در اداره توزیع، تا انگیزه بیشتری بین همکاران برای حضور در این نمایشگاه ایجاد می‎شد.

وی ادامه داد: در این دوره برخلاف دوره‎های گذشته، اطلاع‎رسانی کمتری برای برگزاری نمایشگاه انجام گرفته بود که می‎توانست بهتر کار می‎شد تا علاقه‎مندان بیشتری رهسپار این همایش علمی و فرهنگی استان می‎شدند.

یکی دیگر از شهروندان گرگانی با اشاره به وجود شبکه‌های مجازی به عنوان یکی از عوامل موثر در پایین بودن سرانه مطالعه، بیان کرد: شبکه‌های مجازی به نوعی باعث دور شدن و فاصله گرفتن افراد از مطالعه شده‌اند به نحوی که وفور این شبکه‌ها و در اختیار گذاشتن متون‌ کتاب‌ها و اطلاعات دیگری همچون اطلاعات ادبی، فرهنگی، هنری و غیره باعث شده که اقبال به کتاب در بین مردم کمتر شود.

محمد ربیعی در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: بخشی از این کم‎توجهی به مدارس ما باز می‎گردد که برای مطالعه و کتاب‎خواندن شان چندانی قائل نیستند و یا اصلا برنامه‎ای ندارند.

وی ادامه داد: ایجاد کتابخانه‎های پرمحتوا در مدارس و تشویق دانش‎آموزان به مطالعه کتب غیردرسی می‎تواند راه را برای افزایش افق نگاه و جامع‎نگری این قشر فراهم سازد.

ربیعی تصریح کرد: با تقدیر از برنامه ارزشمند فرهنگ و ارشاد استان برای برگزاری نمایشگاه کتاب باید پذیرفت، این برنامه می‎توانست به کمک استانداری و دیگر دستگاه‎های فرهنگی با برنامه‎ریزی بهتری اجراء می‎شد.

وی ادامه داد: برنامه‎ریزی برای حضور دانش‎آموزان و کارکنان دولت در این نمایشگاه از جمله پیشنهاداتی است که می‎تواند در فرصت باقی‎مانده بر غنای بهره‎برداری از منابع علمی آن بیافزاید.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گلستان در مصاحبه اخیر خود به اطلاع‎رسانی در بحث نمایشگاه گله‎مند است و اذعان کرد: من به شخصه دو روز قبل از برگزاری نمایشگاه از طریق نامه اتوماسیون اداری متوجه برگزاری این نمایشگاه شدم و این امر به هیچ عنوان پسندیده نیست.

عبدالرضا چراغعلی در گفت‎وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: بسیاری از کمک‌ها تنها به مسائل مادی و کمک‌های نقدی معطوف نمی‌شود؛ برای مثال اگر اطلاع‌رسانی در اندازه‌ای بود که تمامی ادارات به گونه‌ای عمل می‌کردند که حضور مردم در نمایشگاه افزایش پیدا می‌کرد و آمار فروش بن به اندازه مطلوب می‌رسید، این افزایش فروش بن باعث حضور ناشران قدرتمند در سال‌های آینده به نمایشگاه کتاب گلستان می‌شد.

این مطلب مدیر کل شاید بیشتر شبیه طنز است، متولی فرهنگی استان می‎گوید که دو روز قبل از برگزاری نمایشگاه کتاب متوجه برگزاری این همایش علمی در سطح استان شده است، اشکال کار از کجاست، مگر می‎شود کاری به این بزرگی در حوزه فرهنگی شود و مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری به عنوان متولی بخش فرهنگی استان از آن بی‎خبر باشد.

این موضوع جدا از ضعف‎های مدیریتی، نشان می‎دهد ارتباط مناسب و تعریف شده‎ای ای بین دستگاه فرهنگی ستادی استانداری و دیگر دستگاه‎های متولی فرهنگ استان نیست که این مشکل نیازمند پایش اساسی است.

 

*کج سلیقه‎گی در استفاده نکردن از جایگاه استانداری گلستان

به راستی سهم استانداری در برگزاری چنین برنامه‎ای فرهنگی کجاست، باید اقرار کرد بخش مهمی از این کم‎سلیقگی به متولیان برگزاری این نمایشگاه محدود می‎شود که نمی‎دانند چگونه می‎شود از جایگاه استانداری برای رونق بخشیدن به نمایشگاه استانی کتاب بهره گیرند.

بی‎تردید این حرف مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی، استانداری گلستان بیراه نیست که اطلاع‎رسانی درباره برگزاری این نمایشگاه بسیار کم‎رنگ بوده است و همین موضوع موجب شده تا بسیاری از شهروندان استان از برگزاری چنین برنامه‎ای بی‎اطلاع باشند.

با یک برنامه‎ریزی ساده می‎شد، بن‎های تخفیف یا خرید کتاب را برای افزایش فرهنگ کتاب‎خوانی بین کارکنان ادارات توزیع کرد تا این نمایشگاه جان بیشتری بگیرد و بر افراد علاقه‎مند به این عرصه افزوده شود.

از سویی دیگر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در خصوص انتقاد برخی مسئولان فرهنگی استان «مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گلستان» و مراجعه‌کنندگان از وضعیت نامطلوب تبلیغات قبل از آغاز نمایشگاه خاطرنشان کرد: انتظار می‌رفت دستگاه‌های مختلف در این موضوع با جدیت بیشتری وارد شوند اما دلایل تبلیغات ضعیف مختلف است.

حجت‌الاسلام یعقوب مهدوی در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اضافه کرد: تاریخ برگزاری نمایشگاه تا دو هفته قبل از آغاز نمایشگاه مشخص نبود و حتی زمان‌های اجاره سالن نمایشگاه نیز به دلیل فشردگی در برگزاری نمایشگاه‌های مختلف، تغییر می‌کرد.

وی ادامه داد: طی 18 ماه گذشته که در مسئولیت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گرگان فعالیت دارم هیچ مجوز کتابفروشی جدیدی صادر نشده و کسی برای اخذ مجوز اقدام نکرده است.

مهدوی متذکر شد: این نشان‌دهنده کاهش تقاضا برای خرید کتاب دارد که به طور قطع این امر برای مردم گرگان مناسب نیست.

اما معاون اداری و مالی اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان از فقدان حمایت دستگاه‎های دیگر برای برگزاری نمایشگاه کتاب و احتمال برگزار نشدن این نمایشگاه طی سال آینده سخن می‎گوید.

 

*تبلیغات ضعیف برای نمایشگاه کتاب گرگان/ تا دو هفته قبل معلوم نبود نمایشگاه کتاب برگزار شود!

محمد عارف رشنوادی با اشاره به اینکه در نمایشگاه کتاب امسال حمایت در خور از سوی ادارات و نهادهای دولتی و خصوصی انجام نشده است، خاطرنشان کرد: اگر حمایت مالی مناسب از برگزاری نمایشگاه کتاب استان برای سال آینده صورت نگیرد، ممکن است این نمایشگاه در سال آینده برگزار نشود.

البته در این که کار فرهنگی از اهمیت به سزایی برخوردار است شکی در آن وجود ندارد اما این مسئول عزیز از خود نمی‎پرسد که برگزاری یک نمایشگاه این قدر برای ارشاد سخت است که چشم به دستگاه‎های دیگر دوخته است.

بدون شک مشکلات مالی در همه دستگاه‎ها وجود دارد و انتظار کمک مالی از آنها تقریبا بیهوده است و بهتر است توقع چنین کمکی را نداشته باشید، چنانچه دستگاه‎های دیگر برای برگزاری برنامه‎های خود هیچ زمانی از شما کمکی استمداد نکرده‎اند.

کار ارزشمندتان فراتر از آن است که با چنین سخنانی زیر سوال برود بلکه باید برنامه‎ریزی کنید از منابع ملی در این حوزه برخوردار شوید، همچون جشنواره اقوام که در سال‎های گذشته به واسطه این منابع بدون کمک دستگاه‎های دیگر انجام می‎شد.

اکنون که نمایشگاه کتاب در حال برگزاری است بهتر است به جای گلایه و ناله کردن بابت کمبودها و برخی کاستی‎ها، توان خود را برای هرچه بهتر برگزار کردن این نمایشگاه بگذارید تا مردم از تلاش خردمندانه و تدبیر درست شما بهره‎مند شوند.

دهمین نمایشگاه کتاب گلستان تا نهم آبان‌ماه صبح‌ها از ساعت 9 الی 12 و عصر از ساعت 15 و 30 تا 21 در محل نمایشگاه بین‎‎المللی گرگان در جاده گرگان –آق قلا برپا است.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : ادارات گلستان بی‎نصیب از بن‎های میلیونی کتاب/ فقدان اطلاع‎رسانی پاشنه آشیل نمایشگاه کتاب گرگان
دیدگاه شما در مورد : ادارات گلستان بی‎نصیب از بن‎های میلیونی کتاب/ فقدان اطلاع‎رسانی پاشنه آشیل نمایشگاه کتاب گرگان

ادارات گلستان بی‎نصیب از بن‎های میلیونی کتاب/ فقدان اطلاع‎رسانی پاشنه آشیل نمایشگاه کتاب گرگان تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ