• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 22891 - تاریخ انتشار : شنبه 08 آبان 1395 - ساعت: 14:38

چاپ

نرخ تسهیلات صادراتی باید زیر 10 درصد باشد


طبق اعلام هیئت عامل صندوق توسعه ملی، نرخ تسهیلات این صندوق برای صادرات را به منظور جهش صادرات غیرنفتی 11 درصد تعیین شده که این رقم با موافقت و مخالفت هایی همراه است.

به گزارش میانخبر، برخی از کارشناسان و صادرکنندگان می گویند که با این نرخ تا حدی می توان به بخش صادرات قوت داد اما برخی دیگر مانند سیده فاطمه مقیمی، عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی تهران اعلام می کند که این رقم نیز زیاد بوده و بخش صادرات با این ارقام رشد نمی کند.

وی می گوید که نرخ ایده آل برای تسهیلات صادراتی زیر 10 درصد باید باشد و در این زمینه صندوق توسعه ملی باید معیار های در نظر گرفتن این عدد را اعلام کند. گفت و گوی ما را با این کارآفرین نمونه بخوانید:

*به نظر شما نرخ 11 درصد برای تسهیلات صادراتی چگونه تعیین شده است؟

من هم در این زمینه اطلاعی ندارم. اما می توان نرخ های دیگری مثل 12 درصد و 10 درصد را هم برای تسهیلات صادراتی پیشنهاد کرد اما مصوبات نرخ 11 درصد باید درباره مبنای محاسباتی این نرخ توضیح داده شود.

قضاوت در مورد نرخ تعیین شده به تحلیل شرایط بازار باز می گردد. خوب و بد بودن نرخ 11 درصد برای تسهیلات صادراتی را باید با در نظر گرفتن دیگر شاخص های اقتصادی و شرایط بازار تفسیر و تحلیل کرد. صندوق توسعه ملی با کدام کار کارشناسی به این نتیجه رسیده است که 11 درصد نرخ مناسبی برای تسهیلات صادراتی این صندوق است؟ اگر کار کارشناسی و توجیه اقتصادی نرخ 11 درصد منتشر شود، این نرخ قابلیت اجرای بیشتری پیدا می کند.

نظر شما برای تعیین نرخ چه عددی است؟

تورم به زیر 10 درصد رسیده و دیگر نرخ ها تابعی از تورم است و باید نرخ تسهیلات صادراتی هم با تورم همخوانی داشته باشد. بهتر است دوستان در صندوق توسعه ملی توجیه نرخ 11 درصد را اعلام کنند تا بتوان بهتر نرخ در نظر گرفته شده را نقد یا تایید کرد.

با تعیین این نرخ وضعیت صادراتی کشور تغییر می کند؟

نظر من نرخ 11 درصد برای تسهیلات صادراتی هم چنان نرخ بالایی است. در تعیین نرخ تسهیلات صادراتی نباید به این فکر کرد که این تسهیلات با چه نرخی پیش از این به دست صادرکننده می رسیده است بلکه باید شرایط بازار، بحران های پشت سر گذاشته شده و چالش های پیش روی صادرات غیرنفتی و شاخص تورم را در نظر گرفت. از نظر من نرخ مناسب تسهیلات صادراتی نرخ زیر 10 درصد است.

از مهمترین مشکلات و موانع صادراتی بگویید ؟ راهکار شما برای رفع این موانع چیست؟

کاهش نرخ تسهیلات صادراتی ریالی و نه ارزی یک امتیاز مثبت برای بخش صادرات است. ثابت نبودن نرخ ارز و نوسانات غیرقابل پیش بینی آن و اثرگذاری این نوسانات بر قیمت تمام شده کالا یکی از مهم ترین آسیب ها در مسئله تسهیلات صادراتی است که با کاهش نرخ تسهیلات ریالی می توان بر آن فائق آمد و این شرایط بهتری را برای تسهیلات گیرندگان از صندوق توسعه ملی فراهم می کند.


منبع : بولتن

مطالب مرتبط با : نرخ تسهیلات صادراتی باید زیر 10 درصد باشد
دیدگاه شما در مورد : نرخ تسهیلات صادراتی باید زیر 10 درصد باشد

نرخ تسهیلات صادراتی باید زیر 10 درصد باشد تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ