• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 22946 - تاریخ انتشار : یکشنبه 09 آبان 1395 - ساعت: 13:42

چاپ
ارسال ۱۱۰۹ اثر به دهمین سوگواره هنر عاشورایی/برگزاری آئین اختتامیه ۱۱ آبان

ارسال ۱۱۰۹ اثر به دهمین سوگواره هنر عاشورایی/برگزاری آئین اختتامیه ۱۱ آبان


دبیر دهمین سوگواره بین‌المللی هنر عاشورایی گفت: در این رویداد هنری ۱۱۰۹ اثر به دبیرخانه ارسال شده که از میان آثار، 83 اثر مربوط هنرمندان دیگر کشورها است.

به گزارش میانخبر، مصطفی گودرزی دیباج در نشست خبری دهمین سوگواره بین‌المللی هنر عاشورایی اظهار داشت: امسال دهمین برنامه مربوط به یک همایش هنری مبتنی بر باورهای عاشورایی را رقم زدیم و خوشحالیم از اینکه خیمه برپا شده برای امام حسین(ع) تداوم داشته و امیدواریم آن را توسعه دهیم.

وی با بیان اینکه یکی از جذابیت‌های این حرکت هنری، بهره‌مندی عموم از این آثار است، گفت: در این رویداد هنری یک‌هزار و 109 اثر به دبیرخانه ارسال شد که ترکیبی از هنرمندان تراز اول و اساتید دانشگاه روی این آثار قضاوت کردند. جالب است که در این سوگواره 230 بانوی هنرمند و 191 نفر از آقایان شرکت کردند و به نظر می‌رسد حضور بانوان در این عرصه پررنگتر است، ضمن اینکه بیشتر شرکت‌کنندگان از تهران هستند.

دبیر هنری دهمین سوگواره هنر عاشورایی یادآور شد: از میان آثار، 83 اثر از هنرمندان دیگر کشورها بودند که امیدواریم با بضاعتی که داریم بتوانیم کارگاه‌های آموزشی برای این شرکت‌کنندگان برگزار کنیم.

وی افزود: اختتامیه این رویداد هنری روز سه‌شنبه در سالن سوره برگزار می‌شود که همزمان با این مراسم، نمایشگاهی در تهران و چند استان دیگر از جمله کرمان، شیراز، مشهد، زاهدان، بندرعباس و کردستان برپا خواهد شد.

گودرزی دیباج بیان داشت: برای برگزاری سوگواره هنر عاشورایی، امکانات محدودی را دراختیار داشتیم و یکی از آرزوهایمان این است که بتوانیم حوزه سینما و دیگر بخش‌های هنر را درگیر کنیم و این مسئله گسترده شود. البته طی دو سال گذشته رشته نقاشی و حضور هنرمندان بین‌المللی را مطرح کردیم و هنوز هم در بخش‌های پژوهش، جوایز، فراخوان گرفتاری‌هایی داریم.

محمد زرویی نصرآباد معاون مرکز محافل و جشنواره‌ها در این نشست بیان داشت: فراخوان در سه بخش پوستر و پرچم، نقاشی و تصویرسازی در بهار امسال اعلام شد که در بخش تصویرسازی به صورت ویژه به موضوع حضرت قاسم بن حسن(ع) پرداخته شد. اختتامیه این رویداد روز سه‌شنبه ساعت 18 با تقدیر از برگزیدگان برگزار خواهد شد. کار ویژه‌ای در اختتامیه، اجرای زنده حجت اشرف‌زاده است.

وی بیان داشت: با توجه به اینکه برای دومین سال سوگواره هنر عاشورایی بین‌المللی شده است، امسال شاهد استقبال بیشتر و کارهای بهتری در این سوگواره بودیم که هنرمندانی از کشورهای تونس، عراق، مصر، اردن، بحرین، لبنان، امارات متحده عربی و کردستان عراق 83 اثر را به دبیرخانه ارسال کردند.

زرویی نصرآباد خاطرنشان کرد: در مجموع 1109 اثر از 541 هنرمند به دبیرخانه ارسال شد که در بخش پوستر و پرچم 740 اثر، در بخش نقاشی 148 اثر و در بخش تصویرسازی 201 اثر دریافت کردیم که از بین این آثار 35 پوستر، 17 پرچم، 11 نقاشی و 46 تصویرسازی به نمایشگاه راه پیدا کرده است.

وی بیان داشت: سال گذشته نمایشگاه آثار نهمین سوگواره هنر عاشورایی در شهرهای نجف و کربلا برپا شد که امسال این برنامه را خواهد داشت. ضمن اینکه شرکت‌کنندگان از کشورهای بحرین، لبنان و عراق که آثارشان به نمایشگاه راه پیدا کرده است مهمان اختتامیه خواهند بود که می‌توان به حضور هنرمندانی از جمله علی الفردان از بحرین، حیدر از عراق، حسن عبید از لبنان، حسین یونس از لبنان و فالح الدوری از عراق اشاره کرد.

معاون مرکز محافل و جشنواره‌های حوزه هنری افزود: امسال نسبت به سال گذشته با کمبود بودجه مواجه بودیم، اما در بخش جوایز و داوری، اعتبار کاهش نیافت، اما در بخش‌های دیگر صرفه‌جویی کردیم. در سال گذشته حدود 50 میلیون تومان جوایز در نظر گرفته شده بود که امسال به 65 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

وی در ادامه ضمن تشکر از شهرداری تهران برای نصب آثار سوگواره هنر عاشورایی در فضای شهری، گفت: در بیشتر بیلبوردهای شهر آثار سوگواره دیده می‌شود، اما متأسفانه اسامی خالقان اثر در کنار آثارشان ثبت نشده است که گله‌مندی این هنرمندان را در پی داشت.

در پایان این نشست، پوستر دهمین سوگوار بین‌المللی هنر عاشورایی که توسط مهدی حاج محمدی طراحی شده است رونمایی شد.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : ارسال ۱۱۰۹ اثر به دهمین سوگواره هنر عاشورایی/برگزاری آئین اختتامیه ۱۱ آبان
دیدگاه شما در مورد : ارسال ۱۱۰۹ اثر به دهمین سوگواره هنر عاشورایی/برگزاری آئین اختتامیه ۱۱ آبان

ارسال ۱۱۰۹ اثر به دهمین سوگواره هنر عاشورایی/برگزاری آئین اختتامیه ۱۱ آبان تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ