• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 22983 - تاریخ انتشار : یکشنبه 09 آبان 1395 - ساعت: 21:07

چاپ

اعطای تابعیت به چه قیمت؟


تابعیت یک قرارداد یا یک پیمان نیست که منعقد شود بلکه به دو عامل و شاخصه بسیار مهم بستگی دارد. خاک و خون.

به گزارش میانخبر، تابعیت در حقوق بین الملل چنین تعریف شده است؛ عضویت فرد ـ حقیقی یا حقوقی در جمعیّت تشکیل دهنده دولت، که بیان‌گر رابطه حقوقی، سیاسی و معنوی فرد تابع با دولتی معیّن می‌باشد و ثمره آن بهره‌مندی وی از حقوقی است که به موجب قوانین کشور متبوع برای شهروندان آن وجود دارد.
موضوع دوتابعیتی ها چند وقتی است که در کشور مطرح است و حتی بر اساس اخبار منتشر شده برخی این افراد که مسئولیت دولتی داشتند، از مقام خود برکنار شده اند.
اما تابعیت فراتر از آن تعریفی است که در حقوق بین الملل شده است. تابعیت یک قرارداد یا یک پیمان نیست که منعقد شود بلکه به دو عامل و شاخصه بسیار مهم بستگی دارد. خاک و خون.

این دو ویژگی برای یک فرد که در کشوری زندگی می کند و تبعیت آن را دارد، بسیار ارزشمند و حساس است. زمانی که فرد خود را از نظر خون و خاک تبعیت داشته باشد، هم او برای آن مبارزه می کند و هم آن سرزمین و کشور برای فرد تلاش می کند.

این دو ویژگی مهمترین عوامل تابعیت است که می تواند ناگسستنی باشد. اما البته هستند انسان هایی که جلای وطن می کنند و ریشه و تاریخ خود را رها تا خود را متعلق به دیاری دیگر بپندارند. اما باز هم ته دلشان برای وطن تنگ می شود.

تابعیت در لغت هم، به معنای پیرو و فرمان‌بردار بودن است و تابع کسی است که عضو جمعیت اصلی یک دولت باشد.

تابعیت فارغ از تعاریفی که در قوانین و حقوق بین الملل شده است، به زادگاه و وطن بستگی دارد. معنویتی که در یک تابع خاک و خون وجود دارد ارتباطات را مستحکم تر، علاقه را شدیدتر و در بزنگاه های حساس از خود واکنش نشان می دهد و حتی برای دفاع از وطن جان خود را هم فدا می کند.

تابعیت اندازه رابطه فرد با دولت را از نظر معنوی، سیاسی و حقوقی مشخص و معین می کند.

اما در دنیای امروزی به خاطر برخی سیاست ها و روابط و حقوق بین الملل، اصطلاحات و قوانین تازه ای وضع شده است از جمله دو تابعیتی.

اکنون بسیاری افراد در دنیا هستند که دو تابعیت دارند، یعنی تابعیت کشور زادگاه خود را همچنان دارند و تابعیت کشور دیگری را هم گرفته اند.

هم می توانند در کشور خود زندگی کنند و به کار و تلاش بپردازند و هم در کشور دوم که تابعیت آن را دریافت کرده اند.

شاید درابتدا اتفاق ساده ای باشد و حتی مهم هم جلوه ندهد، اما اگر چنین افرادی از قشر معمولی جامعه باشند شاید زیاد مهم نباشد، اما اگر این افراد و اشخاص از جنس مسئولین کشور باشند قضیه دیگر نمی تواند ساده باشد.

باید توجه داشت که تابعیت مضاعف گرفتن کار ساده ای هم نیست و اگر از یک کشوری همچون آمریکا، کانادا، یا حتی برخی کشورهای اروپایی درخواست تابعیت کنیم، به سادگی روند آن سپری نمی شود، شرایط دشواری برای اعطای آن وجود دارد.

اما با توجه به آن شرایط سخت و دشوار دیده می شود در ایران برخی تابعیت آمریکا یا کشور دیگر را دارند.

در میان این برخی، مسئولینی هم دیده می شوند که در مدارج مختلف مشغول هستند.

اما آیا چنین اتفاقی به صلاح امنیت ملی کشور خواهد بود که فردی دوتابعیتی مسئولیت مهمی در کشور زادگاه خود داشته باشد؟ و آنگاه همین فرد به عنوان تبعه آمریکا هم شناخته شود!

با توجه به این که کشوری مانند آمریکا به آسانی تابعیت خود را اعطا نمی کند، دلیل این که مقامات این کشور به برخی از مسئولین ایرانی تابعیت ایالات متحده را داده اند چیست؟

آیا آنها پیش از آن که مسئول شوند تابعیت آمریکا را داشتند یا زمانی که مسئول شدند تابعیت آمریکا را گرفتند؟

فلسفه این که آمریکا به چنین افراد و اشخاصی تابعیت خود را داده است چیست؟

در قبال اعطای این تابعیت چه چیزی از آنها ستانده است؟

خوانندگان را به یک نکته توجه می دهم. سال ها پیش در دولت گذشته، به عنوان خبرنگار برای سفر به نیویورک به همراه رئیس جمهور و هیئت نظامی معرفی شدم.

کارهای اداری از سوی دفتر ریاست جمهوری در حال اجرا بود. با توجه به این که ویزای صادر شده تنها برای حضور در سازمان ملل است و آمریکایی ها نباید محدودیت ایجاد کنند، اما تنها به خاطر چند مقاله و یادادشتی که درباره آمریکا نوشته بودم با مخالفت مقامات این کشور از همراهی هیئت ایران به عنوان خبرنگار روبرو شدم. توجه داشته باشید، تنها به خاطر نوشتن چند مقاله و یادداشت درباره آمریکا!

حمید ابوطالبی که اکنون معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور است، پیش از این به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل معرفی شده بود اما آمریکا با او مخالفت کرد و مجوز حضور او را در نیویورک صادر نکرد و ایران مجبور شد که فرد دیگری را معرفی کند.

حال چگونه می شود که آمریکا به برخی از افراد و اشخاصی که در ایران مسئولیتی هم دارند، تابعیت خود را می دهد؟

آمریکا در قبال این امتیاز چه درخواستی از این افراد داشته است که چنین هبه ای را کرده است؟

این افراد چه ویژگی هایی داشتند که مستحق دریافت تابعیت آمریکا شده اند؟

باید توجه داشت که جمهوری اسلامی ایران و آمریکا در تقابل و تضاد با هم قرار دارند. آمریکا هر آنچه که در توان داشته به کار برده است تا بتواند ایران را ناتوان کند.

در چنین شرایطی اعطای تابعیت به برخی افراد ایرانی که مسئولیت هم دارند، مشکوک به نظر نمی رسد؟


منبع : شهر خبر

دیدگاه شما در مورد : اعطای تابعیت به چه قیمت؟

اعطای تابعیت به چه قیمت؟ تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ