• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 22992 - تاریخ انتشار : دوشنبه 10 آبان 1395 - ساعت: 13:05

چاپ

با نرخ جدید خوراک، پتروشیمی ها متضرر می شوند / پتروشیمی‌ها باید به فکر قیمت تمام شده باشند


هفته گذشته وزارت نفت با ارسال مصوبه‌ای توسط شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ارز خوراک مایع صنایع پتروشیمی را آزاد کرد. از این رو برخی شرکت های خصوصی به موضوع افزایش نرخ خوراک گلایه دارند و معتقدند که قیمت محصولات پتروشیمی به زودی افزایش خواهد یافت.

به گزارش میانخبر، مهدی شریفی نیک نفس، مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی و فعالان این حوزه به خبرنگار ما می گوید: واحدهای پتروشیمی باید ازلحاظ فنی بررسی کنند تا گریدهایی با حاشیه سود بالاتر تولید کنند یا کارایی مجمتع‌هایشان را بالا ببرند. گفت و گوی ما را با این فعال بخش خصوصی بخوانید:

*به نظر شما افزایش قیمت خوراک پتروشیمی ها چه تاثیری روی فعالیت این شرکت ها خواهد داشت؟

بر اساس مصوبه جدید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران که به‌تمامی پالایشگاه‌های نفت خام کشور ابلاغ‌شده است، قیمت فروش خوراک مایع موردنیاز صنایع پتروشیمی شامل انواع نفتا، گاز مایع، پنتان و آلکیل بنزن خطی LAB Linear alkyl benzeneبه‌جای محاسبه با ارز مبادله‌ای با ارز آزاد محاسبه خواهد شد و ما نیز باید این شرایط را در شرکت ها اعمال کنیم. بر اساس شواهد موجود این اقدام دولت در جهت یکسان‌سازی ارز بوده است. اما مسلماً با نرخ خوراک پتروشیمی‌ها به‌خصوص خوراک‌های مایع، پتروشیمی‌ها قطعاً دچار زیان می‌شوند و از آن‌طرف هم به دلیل حاشیه سود از بین رفته در بازار جهانی انعطاف‌پذیری‌مان را از دست خواهیم داد.

*برای جلوگیری از زیان، پتروشیمی ها چه اقداماتی باید انجام دهند؟

واحدهای پتروشیمی باید ازلحاظ فنی بررسی کنند تا گریدهایی با حاشیه سود بالاتر تولید کنند یا کارایی مجمتع‌هایشان را بالا ببرند. اگر امکان برگشت قیمت خوراک به قبل نباشد تنها راه این است که روی قیمت تمام‌شده کار کنند و کارایی را بالا ببرند. البته این موضوع قابل‌مذاکره است، می‌شود صحبت کرد. به‌هرحال حالا یکی از راهکارهای نجات پتروشیمی‌ها این است که گریدهای محصولات و تکنولوژی‌ها را بالا ببرند. آن‌ها شاید در بعضی لحاظ به سرمایه‌گذاری احتیاج داشته باشند تا با یکسری گریدهایی که حاشیه سود بالاتری دارند این تفاوت نرخ را پوشش دهند.

*در صورت زیان ده شدن پتروشیمی ها چه آینده در انتظار آنها خواهد بود؟

به‌هرحال پتروشیمی‌ها سرمایه‌های کشور هستند و زیان‌ده شدن آن‌ها به نفع اقتصاد نیست. به همین جهت شاید لازم باشد یارانه پرداخت شود و یا از راه‌های مالیات منافع را بردارند.

*آیا نرخ خوراک روی بخش پایین دستی نیز تاثیر دارد؟

بله. این موضوع صنایع پایین‌دستی را هم درگیر می‌کند. پتروشیمی‌ها محصولات را با نرخ آزاد می‌فروختند، بنابراین این مساله درفروش آن‌ها تأثیر ندارد در خرید مشکل‌ دارند. همیشه هم یکی از اعتراضات صنایع پایین‌دستی به پتروشیمی‌ها این بود که چرا آن‌ها خوراک را با قیمت ارز مبادله‌ای می‌خرند اما محصولات را با قیمت نرخ آزاد می‌فروشند.

*برخی از اعضای بخش خصوصی معتقدند که با نرخ های فعلی میزان سرمایه گذاری خارجی در پتروشیمی کاهش می یابد. نظر شما در این باره چیست؟

در بعد سرمایه‌گذاری باید بگویم که به‌تازگی شرکت توتال همکاری در سرمایه‌گذاری در پتروشیمی‌های ایران را اعلام کرده است. به‌هرحال شرکت‌های بین‌المللی واحدهای ( R&D ) قوی دارند و می‌توانند با تکنولوژی جدید و آوردن تکنولوژی‌های به‌روز این فرایندها را کوتاه‌تر کنند و یا محصولات باکیفیت و با گرید خاصی تولید کنند تا زیان شرکت‌ها از باب نرخ ارز آزاد را پوشش دهند.


منبع : بولتن

مطالب مرتبط با : با نرخ جدید خوراک، پتروشیمی ها متضرر می شوند / پتروشیمی‌ها باید به فکر قیمت تمام شده باشند
دیدگاه شما در مورد : با نرخ جدید خوراک، پتروشیمی ها متضرر می شوند / پتروشیمی‌ها باید به فکر قیمت تمام شده باشند

با نرخ جدید خوراک، پتروشیمی ها متضرر می شوند / پتروشیمی‌ها باید به فکر قیمت تمام شده باشند تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ