• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 22993 - تاریخ انتشار : دوشنبه 10 آبان 1395 - ساعت: 13:08

چاپ

میانگین سنی ایرانیان به بالاتر از سی سال رسید


بسیاری از کارشناسان بر این عقیده اند که افزایش میانگین سنی جمعیت ایران هشداری جدی را پیش روی سیاستگزاران و سیاستمداران قرار داده است چرا که در صورت تداوم این روند جمعیت ایران رو به پیری رفته و ...

به گزارش میانخبر، اخرین برآوردها نشان می دهد میانگین سنی مردم ایران در حال حاضر به بیش از 30 سال رسیده است که این امر نشان دهنده روند رو به پیری جمعیت ایران در شرایط کنونی است .

 بسیاری از کارشناسان بر این عقیده اند که افزایش میانگین سنی جمعیت ایران هشداری جدی را پیش روی سیاستگزاران و سیاستمداران قرار داده است چرا که در صورت تداوم این روند جمعیت ایران رو به پیری رفته و فرصت های اقتصادی و اجتماعی ناشی از جمعیت جوان و در حال فعالیت از کشور بزرگی چون ایران سلب خواهد شد .

بررسی ها نشان می دهد ایران دومین اقتصاد منطقه منا پس از عربستان سعودی است . آخرین آمارها نشانگر آن است که تولید ناخالص داخلی ایران به 406 میلیارد دلار در سال می رسد . ایران همچنین دومین کشور پرجمعیت این منطقه پس از مصر است . جمعیت تقریبی کشور 79.8 میلیون نفر برآورد شده است . کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا را در ادبیات سیاسی جهان منطقه منا می نامند .

بررسی ها نشان می دهد کاهش نرخ رشد جمعیت در سال های گذشته سبب شده است ایران با بحران پیری جمعیت در سال های پیش رو مواجه شود . از این رو بازنگری در سیاست های کنترلی جمعیت در دستور کار قرار گرفته است .

در شرایط کنونی بررسی ها نشان می دهد 46 درصد از جمعیت ایران در بازه سنی 25 تا 54 سال قرار دارند .

در عین حال نرخ جمعیت مولد ایران نیز به شدت کاهش یافته و شهرنشینی در ایران رشدی فزاینده را در سال های اخیر تجربه کرده است .

در شرایط کنونی آمارها حکایت از شهر نشینی 74 درصد از مردم ایران دارند .

در حالی که طی سال های گذشته تعداد فرزندان هر خانوار به دو فرزند کاهش یافته بود اما آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد در شرایط کنونی تعداد فرزندان خانوارهای ایران از دو نیر کمتر شده وبعد خانوار ایرانی به کمتر از 4 نفر رسیده است . طبق آخرین آمار بعد خانوار ایرانی به 3.44 نفر رسیده است .


منبع : بولتن

مطالب مرتبط با : میانگین سنی ایرانیان به بالاتر از سی سال رسید
دیدگاه شما در مورد : میانگین سنی ایرانیان به بالاتر از سی سال رسید

میانگین سنی ایرانیان به بالاتر از سی سال رسید تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ