• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 23048 - تاریخ انتشار : شنبه 15 آبان 1395 - ساعت: 14:05

چاپ

کارت سوخت صد میلیارد دلار دستاورد برای کشور داشت / پیشنهاد وضع عوارض برای استفاده از کارت جایگاه ها


استفاده از کارت سوخت خودروها منفعت اقتصادي صد میلیارد دلاری به صورت مستقيم و غير مستقيم در هشت سال گذشته به همراه داشته باست .

به گزارش میانخبر، مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در گزارشی تحقیقی دستاوردهای استفاده از کارت سوخت در سیستم فروش بنزین به خودروها در ایران را مورد مطالعه قرار داده و تاکید کرده است ، اجرای این طرح منفعت اقتصادي صد میلیارد دلاری در هشت سال را به همراه داشت که 75 میلیارد دلار آن به طور مستقیم ناشی از کاهش واردات و مصرف بنزین در کشور است 

در این گزارش تاکید شده است به اذعان مسئولان ستاد مديريت حمل ونقل و سوخت، وزارت كشور و وزارت راه و شهرسازي، از اطلاعات سامانه هوشمند سوخت براي برآورد تعداد خودروهاي فعال ، شناسايي خودروهاي فرسوده، كسب اطمينان از عدم قاچاق در جايگاه هاي سوخت، محاسبه نرخ كرايه حمل ونقل عمومي در شهرهاي مختلف استفاده شده و این امکان را فراهم می کرد تا اصلاح اطلاعات ترددشمارهای جاده ها نیز صورت گرفته و در زمان های اوج سفر مصرف بنزین پیش بینی شود .

مرکز پژوهشهای مجلس با استناد به این نکته خواستار آن شده است که در زمان تک نرخی شدن بنزین ، استفاده از این کارت ها تداوم یابد .

از خرداد ماه سال جاری، همزمان با اعلام تک نرخی شدن بنزین، حجم استفاده از کارت سوخت ناگهان کاهشی قابل توجه را تجربه کرد و خودروداران ترجیح می دهند نسبت به استفاده از کارت جایگاه های سوختگیری برای خرید بنزین استفاده نمایند .

به گفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش ، در حال حاضر کارت سوخت جایگاه ها در حکم سوییچ عمل کرده و مطالعات برای حذف این کارت ها از فرآیند سوختگیری آغاز شده است .

در شرایط کنونی دولت بالا بودن هزینه نگهداری این سامانه را مهمرتین دلیل برای حذف آن اعلام کرده این در حالی است که مرکز پژوهشها با استناد به صرفه جویی صد میلیارد دلاری در صد سال تاکد کرده است که در مقایسه با دستاوردهای مالی کارت های سوخت از منظر صرفه جویی ، نگرانی بابت تامین هزینه های نگهداری وجود ندارد .

در این راستا همچنین پیشنهاد شده است برای ترغیب دارندگان اتومبیل به استفاده از کارت سوخت شخصی برای سوختگیری ، عوارضی بابت استفاده از کارت جایگاه ها در نظر گرفته شود . به این ترتیب کسانی که از کارت جایگاه ساتفاده می کنند موظف می شوند هزینه ای بیش از هزار تومان برای خرید هر لیتر بنزین پرداخت نمایند .

به این ترتیب نرخ اضطراری بنزین برای مواردی که خریدار حاضر به استفاده از کارت سوخت خود نیست ، در نظر گرفته می شود . در حال حاضر این سياست تحت عنوان نرخ اضطراري در مورد گازوئيل درحال اجراست. در اين طرح، دريافت گازوئيل 300 توماني است و بـااستفاده از كارت شخصي هيچ محدوديتي ندارد و صرفا افرادي كه بارنامه ندارند و يا از كـارت جايگـاه هـا اسـتفاده مـي كننـد بـرأي گازوييل مبلغ 600 تومان مي پردازند كه اين عملا به معناي تک نرخي بودن گازوئيل است. عوايد حاصل از اين عوارض نيز مي توانـد صرف تعمير، نگهداري و نوسازي و ارتقا و به روزرساني سامانه هوشمند شود و بخشي از آن نيز براي جبران هزينه ها به جايگاه دارهـا تعلق گیرد .

در این گزارش تاکید شده است مدیریت توزیع سوخت با استفاده از کارت هوشمند سوخت امکان پذیر خواهد بود .


منبع : بولتن

مطالب مرتبط با : کارت سوخت صد میلیارد دلار دستاورد برای کشور داشت / پیشنهاد وضع عوارض برای استفاده از کارت جایگاه ها
دیدگاه شما در مورد : کارت سوخت صد میلیارد دلار دستاورد برای کشور داشت / پیشنهاد وضع عوارض برای استفاده از کارت جایگاه ها

کارت سوخت صد میلیارد دلار دستاورد برای کشور داشت / پیشنهاد وضع عوارض برای استفاده از کارت جایگاه ها تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ