• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 23153 - تاریخ انتشار : سه شنبه 18 آبان 1395 - ساعت: 15:41

چاپ
مسکو رسیدگی به پرونده مناقشه گازی با عشق‌آباد را به حالت تعلیق درآورد

مسکو رسیدگی به پرونده مناقشه گازی با عشق‌آباد را به حالت تعلیق درآورد


شرکت ملی «گازپروم» روسیه و شرکت ملی «ترکمن‌کاز» ترکمنستان درباره به حالت تعلیق درآوردن پرونده رسیدگی به مناقشه گازی بین 2 کشور توافق کردند.

به گزارش میانخبر، شرکت ملی گاز «گازپروم» روسیه رسیدگی به پرونده تجدیدنظر در قیمت گاز وارداتی از ترکمنستان که در سال 2015 میلادی مطرح شده بود را به حالت تعلیق درآورد.

بر اساس این گزارش، با تشکیل این پرونده در خصوص واردات گاز ترکمنستان برای سال‌های 2010 الی 2015 میلادی، «مسکو» خواستار برگشت حدود 5 میلیارد دلار از محل مابه‌التفاوت قیمت گاز از طرف ترکمنی شده است.

به تعلیق درآمدن رسیدگی به پرونده گازی بین این 2 کشور در حالی است که «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس‌جمهور ترکمنستان هفته گذشته در سفری به روسیه با همتای روس خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس جمهور روسیه در دیدار همتای ترکمن خود گفت: بین «مسکو» و «عشق‌آباد» چالش‌ها و مسائل پیچیده‌ای وجود دارد که هدف از این دیدار، مذاکره در خصوص این مسائل و رفع آنها است.

براساس اعلام شرکت ملی گاز ترکمنستان «ترکمن‌گاز»، روسیه از اول ژانویه 2016 میلادی واردات گاز از این کشور را متوقف کرده‌ است.

مسکو پیشتر در کنار ایران و چین، یکی از مهم‌ترین واردکنندگان گاز طبیعی ترکمنستان بود. روس‌ها گاز این کشور را از طریق خط لوله گاز سنتی که از خاک ازبکستان و قزاقستان عبور می‏‌کند، وارد می‏‌کرد.

ترکمنستان از نظر ذخیره گاز مقام چهارم دنیا را به خود اختصاص داده‌‌ است و هم‌اکنون گاز خود را به ایران و چین صادر می‌کند. گاز از مهم‌ترین منبع درآمد ارزی بودجه دولتی این کشور می‌باشد.

به گفته کارشناسان سیاسی منطقه، هر چند که جزئیات دست‌آوردها و توافقات سفر اخیر رئیس جمهور ترکمنستان به روسیه رسانه‌ای نشد اما همکاری‌های اقتصادی و امنیتی از مهمترین محورهای سفر چند ساعته بردی‌محمداف به این کشور در تاریخ یکم نوامبر سال جاری میلادی بوده‌ است.

به تعلیق درآمدن رسیدگی به پرونده گازی بین شرکت‌های ملی گاز 2 کشور و احتمالا، ازسرگیری خرید و فروش گاز بین عشق‌آباد و مسکو از ثمرات ابتدایی توافقات رؤسای جمهور می‌باشد.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : مسکو رسیدگی به پرونده مناقشه گازی با عشق‌آباد را به حالت تعلیق درآورد
دیدگاه شما در مورد : مسکو رسیدگی به پرونده مناقشه گازی با عشق‌آباد را به حالت تعلیق درآورد

مسکو رسیدگی به پرونده مناقشه گازی با عشق‌آباد را به حالت تعلیق درآورد تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ