• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 23223 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 19 آبان 1395 - ساعت: 11:39

چاپ
البرز با کوله‌باری از مشکلات و نیازها در انتظار سفر رئیس جمهوری است

البرز با کوله‌باری از مشکلات و نیازها در انتظار سفر رئیس جمهوری است


نماینده مردم کرج در شورای اسلامی شهر گفت: مردم انتظار و امید بسیاری به دولت دارند و امیدوار هستند که مشکلات و نیازهای آنها در سفر رئیس جمهوری برطرف شود.

به گزارش میانخبر، استان البرز به دلایل مختلف از جمله تازه‌ تاسیس بودن، همجواری با پایتخت، مهاجر‌پذیری و نرخ بالای رشد جمعیت مشکلاتی دارد که باید به آنها توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

وی افزود: بخشی از این مسائل مانند مشکلات مربوط به بیکاری جوانان و یا بلای خانمان‌سوز اعتیاد و معضل افزایش طلاق، مسائل و مباحث ملی است و باید به صورت کلان در مرکز کشور مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته و برای رفع مشکلات و نواقص برنامه‌ریزی شود.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر کرج تصریح کرد: اما بخش دیگری مربوط به خود استان البرز است و ما مسائل و نیازهایی داریم که به واسطه همجواری با پایتخت، رشد روز‌افزون زندگی شهری و یا موج زیاد مهاجرت‌ها به صورت ویژه در استان البرز تشدید شده است.

اسکندری گفت: امیدواریم در سفر رئیس جمهوری به استان البرز که در آینده نزدیک انجام می‌شود، بخش مهمی از این مشکلات با نگاه ویژه دولت برطرف گردد، چرا که مردم امید بسیاری به دولت داشته و انتظار دارند که مسؤولان برای رفع مشکلات آنها به صورت جهادی کار کنند.

* ضرورت بهره‌مندی از توانمندی بانوان فرهیخته استان البرز

وی بیان داشت: در حال حاضر نیمی از جمعیت استان البرز که جمعیت جوان است را بانوان و زنان و دختران فرهیخته تشکیل می‌دهند که در حوزه‌های بسیاری به ویژه علمی، گوی سبقت را از مردان و پسران ربوده‌اند.

نماینده مردم کرج در پارلمان شهری افزود: اگر به درستی از توانمندی بانوان بهره‌مند نباشیم، نمی‌توانیم امیدوار به رفع مشکلات استان بوده و خود را از ظرفیت‌ها، استعدادها و توانمندی نیمی از جمعیت جامعه محروم کرده‌ایم.

اسکندری ادامه داد: به عنوان نمونه استان البرز و به ویژه شهرستان کرج زنان و دختران فرهیخته‌ای در حوزه‌های علمی، ورزشی، مدیریتی و ... دارد و تنها یک نمونه را می‌توان به کیمیا علیزاده دارنده نخستین و تنها مدال بانوان در مسابقات حساس المپیک نام برد.

وی گفت: این زنان می‌توانند در حوزه‌های علمی و مدیریتی وارد عرصه شده و تجارب، توانمندی‌ و دانش خود را در اختیار حرکت توسعه‌ای استان قرار دهند.

* نباید از ظریفت‌ انجمن‌های مردم‌نهاد محروم باشیم

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر کرج اظهار داشت: همانطور که گفته شد، اکثریت جمعیت استان البرز به دلیل مهاجرپذیری را جوانان تشکیل می‌دهند و به طور طبیعی نسل جوان امید، انگیزه و اشتیاق بیشتری به کارهای گروهی و اجتماعی دارد.

اسکندری افزود: در حال حاضر سمن‌ها و انجمن‌های مردم‌نهاد متعددی در کرج و استان البرز فعال هستند که به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم و همچنین عدم بهره‌مندی از برنامه‌ریزی مناسب، بخش مهمی از ظرفیت‌ انجمن‌های مردم‌نهاد در استان البرز مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

وی تصریح کرد: این در حالی است که با یک برنامه‌ریزی اصولی و علمی، می‌توانیم در حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ... از این ظرفیت‌ها بهره‌مند بوده و خود را محروم نکنیم.

نماینده مردم کرج در پارلمان شهری با اشاره به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام عظمای ولایت گفت: باید به نحوی برنامه‌ریزی کنیم که از توانمندی بخش خصوصی و سمن‌ها در این حوزه بهره‌مند شده و گامی موثر در جهت توسعه اقتصادی پایدار برداریم.

* ضرورت تغییر نگاه مسؤولان به مناطق محروم کرج

اسکندری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود مناطق حاشیه‌‌نشین در کرج و سکونتگاه‌های غیر مجاز در مرکز استان البرز گفت: یکی از عوامل اصلی تشدید ناهنجاری‌های اجتماعی، وجود سکونتگاه‌های غیرمجاز و مناطق حاشیه‌نشینی است.

وی بیان داشت: اگر این مناطق ساماندهی نشده و امکانات علمی، خدماتی، بهداشتی،‌ رفاهی، مذهبی و ارزشی در سکونتگاه‌های غیرمجاز و حاشیه‌های شهر احداث و به بهره‌برداری نرسد، شاهد افزایش ناهنجاری‌های اجتماعی در این مناطق خواهیم بود.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر کرج افزود: مردم ساکن این مناطق انتظار دارند که نگاه مدیریت کلان کشور و استان البرز به حاشیه‌‌نشینی و سکونتگاه‌های غیرمجاز تغییر کرده و اصلاح شود، تا با توزیع عادلانه امکانات و خدمات، آنها نیز مانند دیگر ساکنان کرج از آن بهره‌مند باشند.

* ترافیک در کرج بیداد می‌کند

اسکندری همچنین با اشاره به همجواری استان البرز با پایتخت گفت: این استان دارای سه محور اصلی آزادراه تهران – کرج،‌ آزادراه کرج – قزوین و جاده چالوس است که جزو پرترددترین و پرترافیک‌ترین راه‌ها و محورهای مواصلاتی کشور و حتی خاورمیانه به شمار می‌آیند.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش دستگاه‌های فرااستانی، البرز 16 تا 18 بار ترافیک کل کشور را تحمل می‌کند و در حقیقت باید گفت که استان البرز بار ترافیکی تهران و پایتخت را به دوش می‌کشد.

عضو شورای اسلامی شهر کرج اظهار داشت: متاسفانه به دلیل عدم احداث کنارگذر شمالی و جنوبی در کرج، بار ترافیک آزادراه تهران – کرج و جاده چالوس به بخشی از شهر کرج تحمیل می‌شود و انتظار داریم با دستور و تاکید ویژه رئیس جمهوری هر چه سریع‌تر شاهد تکمیل پروژه امتداد همت و کنارگذر شمالی کرج باشیم.

* رئیس جمهوری بن بست قطار شهری کرج را برطرف کند

اسکندری با تاکید بر اینکه یکی از معضلات مردم کرج مربوط به ترافیک درون شهری است، گفت: کرج پس از تهران دومین کلانشهر کشور بود که احداث مترو را در بیش از 11 سال قبل آغاز کرد که متاسفانه تاکنون به بهره‌برداری نرسیده است.

وی افزود: اختلافاتی در اجرای پروژه قطار شهری کرج وجود دارد که نیاز است رئیس جمهوری با دستور قاطع، این پروژه مهم و حیاتی را از بن‌بست خارج کرده و خدمتی بزرگ به مردم استان البرز و کلانشهر کرج ارائه کند.

* انتقال آب رودخانه کرج موجب از بین رفتن طبیعت جاده چالوس می‌شود

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر کرج در بخش دیگری از سخنان خود به پروژه انتقال آب رودخانه کرج به تهران اشاره کرد و گفت:‌ بر اساس گزارش کارشناسان و متخصصان حوزه محیط زیست و همچنین دستگاه‌های مختلف مربوطه، با انتقال آب رودخانه کرج به تهران از طریق خط لوله، محیط زیست منطقه دست‌خوش تغییرات بسیاری شده و طبیعت جاده چالوس از بین می‌رود.

اسکندری اظهار داشت: این پروژه با قوانین کشور منافات دارد و انتظار داریم که رئیس جمهوری دستور توقف در اجرا را صادر کنند.

* شهرستانی با 600 هزار نفر جمعیت حتی یک تخت بیمارستانی ندارد

وی یکی از مهمترین مشکلات استان البرز را کمبودها در حوزه امکانات درمانی و بیمارستانی توصیف کرد و گفت: وزیر بهداشت در سفر به استان البرز، این کمبودها را تایید و شاهد بود که البرز از کمترین امکانات ممکن رنج می‌برد.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر کرج افزود: به عنوان نمونه شهرستان فردیس با جمعیت نزدیک به 600 هزار نفر، حتی یک تخت بیمارستانی ندارد و مردم برای پیگیری امور درمانی مجبور به مسافرت به کرج و یا تهران هستند.

اسکندری اظهار داشت: این امر مشکلات و هزینه‌های زیادی را به بیماران در استان البرز تحمیل می‌کند و باید برای برون‌رفت از وضعیت فعلی، طرحی جهادی داشته باشیم و با استفاده از همه ظرفیت‌ها به ویژه خیرین سلامت، کمبودها را تا حد امکان برطرف کرد.

* مشکلات آموزشی در کرج با پشت‌میز نشستن برطرف نمی‌شود

وی همچنین به کمبود فضاهای آموزشی به عنوان یکی از اصلی‌ترین دغدغه خانواده‌های البرزی اشاره کرد و گفت: متاسفانه به دلیل رشد مهاجرت و افزایش جمعیت، کمبود کلاس درس در استان البرز و شهرستان کرج یکی از اصلی‌ترین مشکلات مردم به شمار می‌آید.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر کرج با اشاره به حمایت‌های مدیریت شهری در این حوزه گفت: مدیریت شهری در حد امکان و توان خود گام‌های خوبی در این حوزه برداشته است، اما بخش مهمی از مسائل باید از طریق مدیریت آموزش و پرورش برطرف شود و به طور قطع این مهم با پشت‌میز نشستن حل نمی‌شود.

اسکندری گفت: بازدیدهای میدانی بسیاری از کلاس‌های درس فعلی کرج داشته‌ایم و به طور قطع اگر مدیریت آموزش و پرورش نگاهی کلان و عمیق به موضوع داشته باشد، بخش مهمی از این مسائل قابل حل است.

وی ادامه داد: نیاز است که مدیریت آموزش و پرورش در استان البرز و کلانشهر کرج، شناخت بیشتری به این حوزه داشته باشد و به طور قطع اگر ندانیم نیازهای اصلی چیست و کدام مناطق از محرومیت بیشتری رنج می‌برند، نمی‌توانیم برای رفع محرومیت‌ها برنامه‌ریزی صحیحی داشته باشیم.

نماینده مردم کرج در پارلمان شهری از افزایش آلودگی‌ محیط زیست به عنوان یکی دیگر از دغدغه‌های مردم و مسؤولان استان البرز یاد کرد و گفت: آلودگی‌های زیست محیطی بدون عزم جدی و همراهی همه دستگاه‌ها و ورود جدی نهادهای فرااستانی برطرف نخواهد شد.

اسکندری در پایان اظهار امیدواری کرد که طی سفر رئیس جمهوری به استان البرز، این مسائل به طور دقیق مورد ارزیابی قرار گرفته و با ورود جدی دولت، در آینده نزدیک شاهد کاهش مشکلات مردم استان البرز و شهرستان کرج باشیم.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : البرز با کوله‌باری از مشکلات و نیازها در انتظار سفر رئیس جمهوری است
دیدگاه شما در مورد : البرز با کوله‌باری از مشکلات و نیازها در انتظار سفر رئیس جمهوری است

البرز با کوله‌باری از مشکلات و نیازها در انتظار سفر رئیس جمهوری است تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ