• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 23233 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 19 آبان 1395 - ساعت: 11:55

چاپ
موافقت آمریکا با حضور ترکیه در نبرد رقه/ درگیری‌ شدید نیروهای سوریه دموکراتیک با داعش

موافقت آمریکا با حضور ترکیه در نبرد رقه/ درگیری‌ شدید نیروهای سوریه دموکراتیک با داعش


منابع کُرد سوریه از موافقت آمریکا برای شراکت ترکیه در نبرد رقه و درگیری‌های سنگین بین داعش و نیروهای دموکراتیک سوریه در شمال این استان خبر دادند.

به گزارش میانخبر، در این کشور از توافق آمریکا با دولت ترکیه برای هماهنگی در عملیات رقه و مشارکت نیروهای ترکیه و شبه نظامیان سوری وابسته به آن خبر دادند.

این منابع افزودند: فرماندهی ائتلاف نیروهای سوریه دموکراتیک از این توافق که جزئیات آن فاش نشده خبر داده‌اند.

این منابع سوری گفتند: بر اساس این توافق، ترکیه نوار مرزی مثل مناطق تل ابیض و سلوک را تحت سیطره خود می گیرد و اداره شهر رقه به نیروهای سوریه دموکراتیک واگذار می شود و سپس به پیشروی ها به سوی مناطق حومه جنوبی استان رقه برای سیطره کامل بر اراضی این استان ادامه می دهند.

همزمان «طلال سلو»، سخنگوی رسمی نیروهای دموکراتیک سوریه تاکید کرد که این فرماندهی ائتلاف آمریکایی است که حضور یا عدم حضور ترکیه در عملیات سیطره بر رقه را مشخص می‌کند و نیروهای دموکراتیک مانعی در این قضیه نمی‌بینند به شرطی که ترکیه به اصل حسن همسایگی پایبند باشد.

این در حالی است که چهار روز پیش سلو در اظهاراتی گفته بود: هرگز به ترکیه برای حضور در عملیات رقه اجازه نمی دهیم و آن را طرف اشغالگر می دانیم چون ترکیه و تروریسم 2 روی یک سکه اند.

به گفته منابع ویژه کُرد، دویست و پنجاه نیروی مارینز آمریکایی به طور مستقیم در عملیات نیروهای سوریه دموکراتیک برای آزادسازی رقه مشارکت دارند که در نقاط مختلف برای مدیریت عملیات، شناسایی و تعیین اهداف زمینی مورد حمله توسط جنگنده های ائتلاف مستقر هستند.

هواپیماهای ائتلاف در تازه‌ترین حملات خود سحرگاه دیروز سه شنبه مواضع داعش در مناطق شیخ سعید، المشرفه و الهیشه را بمباران کردند تا زمینه پیشروی زمینی نیروهای دموکراتیک به سوی این مناطق فراهم شود، آن هم پس از اینکه این نیروها روستاهای لقطه و الحیوی در جنوب شهر سلوک را تحت سیطره خود گرفتند.

نیروهای سوریه دموکراتیک همچنین 2 روستای العبید و کشتزارهای جهاد و شیخ صالح در دوازده کیلومتری جنوب شرق شهرک عین عیسی را تحت تسلط خود گرفتند.

تروریست‌های داعش که همچنان در شهرک الهیشه سنگر گرفته اند مواضع نیروهای سوریه دموکراتیک در جنوب شرق شهر عین عیسی را نیز زیر آتش گرفتند آن هم پس از اینکه دوشنبه شب روستاهای الجدوعه و المطیلعه در شرق عین عیسی را در حمله ای که با عملیات انتحاری آغاز کردند و با کشته شدن 12 نیروی دموکراتیک همراه بود به تصرف خود درآوردند.

داعش ضمن انجام 9 عملیات انتحاری علیه نیروهای دموکراتیک در محورهای مختلف در محورهای حومه غربی رقه نیز در حال حرکت به سوی شهرک الجرنیه است تا با این استراتژی نیروهای دموکراتیک را وادار به توقف حملات خود در مناطق شمال رقه کرده و آنها را به دفاع از مواضع خود در دیگر مناطق وادار کند.

تکفیری‌های داعش همچنین در ادامه پیشروی در مناطق حومه جنوبی و غربی حسکه شماری از عناصر نیروهای دموکراتیک را قبل از حمله به سه نقطه در منطقه مالحه الذرو واقع در غرب شهرک نفت خیز شدادی به قتل رساندند.

داعش همچنین چهار پست نگهبانی نیروهای دموکراتیک در منطقه السلع در حومه غربی حسکه را تحت سیطره خود گرفتند تا مواضع نیروهای دموکراتیک در جبل عبدالعزیز را که مشرف به مساحت گسترده ای است، تهدید کرده باشد و بدین طریق نیروهای دموکراتیک را وادار به توقف حملات خود علیه رقه کرده باشد.

این در حالی است که سیصد نظامی دیگر آمریکایی یکشنبه گذشته توسط یک بالگرد آمریکایی از خاک عراق به پایگاه خراب عشک در شمال شرق شهر عین عیسی منتقل شدند.

نیروهای سوریه دموکراتیک نیز پانصد نیروی اضافی را در اطراف این منطقه مستقر کرده تا مامور حفاظت از پایگاه آمریکایی باشند که یکی از پنج پایگاه مهم نظامی و غیرقانونی آمریکا در سوریه محسوب می‌شود.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : موافقت آمریکا با حضور ترکیه در نبرد رقه/ درگیری‌ شدید نیروهای سوریه دموکراتیک با داعش
دیدگاه شما در مورد : موافقت آمریکا با حضور ترکیه در نبرد رقه/ درگیری‌ شدید نیروهای سوریه دموکراتیک با داعش

موافقت آمریکا با حضور ترکیه در نبرد رقه/ درگیری‌ شدید نیروهای سوریه دموکراتیک با داعش تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ