• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 23261 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 19 آبان 1395 - ساعت: 12:30

چاپ
عبدالعلی‌زاده: اقتصاد کشور باید به اقتصاد درون‌زای برون‌گرا تبدیل شود

عبدالعلی‌زاده: اقتصاد کشور باید به اقتصاد درون‌زای برون‌گرا تبدیل شود


وزیر دولت اصلاحات گفت: اقتصاد مقاومتی یک راهبرد مهم است که در آن، کشور از اقتصاد درون‌گرای برون‌زای باید به یک اقتصاد درون‌زای برون‌گرا تبدیل شود.

به گزارش میانخبر، علی عبدالعلی‌زاده، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) در همایش نقش دانشگاه و صنعت در اقتصاد مقاومتی، در دانشگاه تبریز، با اشاره به نقش منشور اقتصاد مقاومتی به عنوان مهمترین نقشه راه، اظهار داشت: این منشور سند بسیار ارزشمند و نسخه شفابخش برای اقتصاد و ساختار کشور است؛ ساختاری که بسیاری از آن بیش از یکصد سال است که عوض نشده و باید متحول شود.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی نه مکتب جدیدی است و نه با نام های دیگری که خوانده می شود، همخوانی دارد، گفت: اقتصاد مقاومتی یک راه برد مهم است که در آن، کشور از اقتصاد درون گرای برون‌زای باید به یک اقتصاد درون زای برون گرا تبدیل شود و 24 بند منشور اقتصاد مقاومتی نشانه هایی هستند که راه را گم نکنیم و گرنه راه بسیار وسیع و حوزه خیلی گسترده است.

عبدالعلی‌زاده، با اشاره به بندهای مختلف منشور اقتصادی و اقدامات بنیادی و عملی که دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در این راستا می‌توانند داشته باشند، اضافه کرد: فعال‌سازی سرمایه‌های انسانی و علمی، پیاده سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور، پیشتازی در تولید اقتصاد دانش بنیان، توانمندسازی نیروی کار، به کارگیری ظرفیت‌ها متنوع در جغرافیای مناطق مختلف کشور، افزایش سهم سرمایه انسانی از طریق ارتقاء آموزش، مهارت، خلاقیت، کارآفرینی و تجربه، تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد تولید ثروت، بهره وری و کارآفرینی، از جمله مهمترین ماموریت دانشگاه‌ها بر اساس منشور اقتصاد مقاومتی اعلام شده است.

رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی با اشاره به مهم‌ترین نکته اقتصاد مقاومتی برای دانشگاه‌ها یادآور شد: دانشگاه‌ها باید نقش کلیدی در زمینه اقتصاد دانش بنیان، گفتمان سازی و دگرگونی فرهنگی و به ویژه افزایش سهم مردم در نهاد مردم ـ حکومت داشته باشند.

وی، ضمن تبیین ابعاد مختلف اقتصاد مقاومتی و گفتمان سازی آن، افزود: دانشگاه‌های ما می‌توانند با تولید دانش، با توجه به نیاز روز جامعه در اقتصاد دانش بنیان نقش کلیدی داشته باشند و اقتصاد دانش بنیان نیز همان تولید دانشی است که بتوان آن علم را عملیاتی نموده و این دانش را همگانی کرد.

رئیس دانشگاه تبریز نیز با اشاره به سه نوع اقتصاد رایج در طول تاریخ بشر و اینکه در حال حاضر کشوری توسعه یافته و پیشرفته است که در حوزه تولید دانش پیشگام باشد، گفت: امروزه کشورهایی که 30 درصد علم و دانش را تولید می کنند، کشورهای ثروتمند هستند که با فروش عمده فناوری و تکنولوژی جهان به درآمدهای کلانی دست می یابند.

محمدرضا پورمحمدی در ادامه افزود: ما نیز اگر می خواهیم کشوری توسعه یافته داشته باشیم، باید در تولید علم و دانش با توجه به نیاز جامعه گام های موثری برداریم که در آموزه های دینی ما مسلمانان نیز بر این مسئله تاکید فراوانی شده است.

وی با اشاره به رشد تولید علم و دانش در دانشگاه های کشور در سال‌های اخیر، یادآور شد: در گذشته در بین دانشگاه‌های معتبر دنیا اسمی از دانشگاه های ایران نبود، ولی امروزه به برکت تلاش نخبگان و اساتید دانشگاه‌های کشور، در بسیاری از علوم در منطقه و جهان پیشتاز هستیم.

رئیس دانشگاه تبریز تصریح کرد: امروزه 13 دانشگاه از ایران در بین یک‌هزار دانشگاه برتر و جزو تاثیرگذارترین دانشگاه‌های دنیا هستند که دانشگاه تبریز یکی از آنها بوده و در بین دانشگاه‌های ایران رتبه چهارم را کسب کرده است؛ همچنین در آخرین رتبه بندی یو اس نیوز آمریکا نیز این دانشگاه بعد از دانشگاه تهران رتبه هفتم را بدست آورده است.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : عبدالعلی‌زاده: اقتصاد کشور باید به اقتصاد درون‌زای برون‌گرا تبدیل شود
دیدگاه شما در مورد : عبدالعلی‌زاده: اقتصاد کشور باید به اقتصاد درون‌زای برون‌گرا تبدیل شود

عبدالعلی‌زاده: اقتصاد کشور باید به اقتصاد درون‌زای برون‌گرا تبدیل شود تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ