• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 23263 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 19 آبان 1395 - ساعت: 12:49

چاپ
برنامه‌های حوزه آب استان یزد باید به سمت مدیریت مصرف برود

برنامه‌های حوزه آب استان یزد باید به سمت مدیریت مصرف برود


استاندار یزد با اشاره به اینکه معضل خشکسالی و کم‌آبی به هر حال وجود دارد، گفت: برنامه‌های حوزه آب استان یزد باید به سمت مدیریت مصرف برود.

به گزارش میانخبر، سیدمحمد میرمحمدی پیش از ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان یزد با اشاره به اینکه استان یزد دوره‌های مختلفی را به لحاظ خشکسالی و کمبود آب پشت سر گذاشته است، اظهار داشت: اقلیم استان یزد به نحوی است که در هر حال در مقاطعی از زمان با بحران آب مواجه می‌شویم.

وی بیان کرد: در گذشته سیستم آبیاری و آبرسانی به مردم از طریق قنات بود و زندگی کشاورزان و نحوه کشت و کار آنها با آبدهی قنات تنظیم می‌شد به همین دلیل کشت و کار و کشاورزی و آب شرب مردم نظم و برنامه داشت.

میرمحمدی خاطرنشان کرد: وقتی چاه‌های عمیق و نیمه عمیق پایه‌گذاری شد، ملاک تنظیم برنامه کشت و کار و زندگی مردم روستاها با موتورهای آب کشاورزی تنظیم شد و هر گاه آبدهی کم شد، عمق چاه‌ها افزایش پیدا کرد تا اینکه امروز به این نقطه رسیدیم و می‌بینیم که کشور در یک بحران آبی قرار گرفته و وضعیت یزد بدتر از سایر نقاط است.

استاندار یزد عنوان کرد: در استان یزد با توجه به خشکسالی‌های پی در پی، وضعیت تا جایی حاد و بحرانی شده که مردم در مقطعی از زمان به سمت آبیاری کوزه‌ه‌ای و به این شیوه متوسل شده‌اند.

وی بیان کرد: این سیر نشان می‌دهد که باید توجه ویژه‌ای به مقوله آب داشته باشیم و بیشترین توجه نیز باید به سمت مدیریت مصرف آب معطوف شود.

میرمحمدی تصریح کرد: باید ضمن اینکه آب شرب مردم را تامین می‌کنیم و به سمت اتخاذ راهکارهایی برای تحقق این مهم می‌رویم، مدیریت مصرف آب را نیز مدنظر داشته باشیم که خوشبختانه استان یزد به لحاظ مدیریت مصرف آب نسبت به سایر استان‌ها عملکرد مناسب‌تر و بیشتری داشته است.

وی اظهار داشت: نخستین نیاز مردم آب شرب است بنابراین بر مسئله تامین آن تاکید بسیاری داریم و به هر صورت ممکن دولت وظیفه تامین آب را بر عهده دارد.

استاندار یزد خاطرنشان کرد: حتی در زمینه کولرهای آبی به دلیل تبخیر بالا، به دنبال تکنولوژی و فناوری‌هایی بودیم که بتوانیم درصد تبخیر را پایین بیاوریم همانگونه که در آبسردکن‌ها، یزدی‌ها روشی اتخاذ کردند که به جای استفاده از لیوان از نی استفاده می‌شود و این تکنولوژی سبب شد در زمینه آب شرب در مکان‌های عمومی،‌ حتی یک قطره آب نیز هدر نرود.

میرمحمدی عنوان کرد: با برنامه‌هایی که توسط دولت اجرا شده، رویکرد مردم نیز تغییر کرده و اکنون مردم قدر آب را بیشتر می‌دانند حتی در برخی روستاها مردم خود اقدام به معرفی چاه‌های غیرمجاز کرده‌اند و مصرف آب را پایش می‌کنند.

وی ضمن قدردانی از تلاش‌های انجام شده توسط مدیران قبلی آب منطقه‌ای یزد به اهمیت فعالیت در این حوزه پرداخت و بیان کرد: مدیر جدید نیز برنامه‌های خود را به مدیریت مصرف آب معطوف کند و باید ترتیبی اتخاذ شود که آب شرب مردم برای مصارف غیرضروری مورد استفاده قرار نگیرد.

میرمحمدی، اولویت نخست آب در استان یزد را آب شرب دانست و افزود: برای رفع بحران در زمینه آب شرب هم تامین و هم مدیریت مصرف آب باید همچنان در دستور کار باشد.

به گزارش فارس، در این مراسم از تلاش‌های حسین غفوری تجلیل و محمدمهدی جوادیان‌زاده به عنوان مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان یزد معرفی شد.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : برنامه‌های حوزه آب استان یزد باید به سمت مدیریت مصرف برود
دیدگاه شما در مورد : برنامه‌های حوزه آب استان یزد باید به سمت مدیریت مصرف برود

برنامه‌های حوزه آب استان یزد باید به سمت مدیریت مصرف برود تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ