• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 23291 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 19 آبان 1395 - ساعت: 13:35

چاپ
برگزاری 15 دوره آموزش کوتاه‌ مدت در مجمع عالی حکمت اسلامی

برگزاری 15 دوره آموزش کوتاه‌ مدت در مجمع عالی حکمت اسلامی


مدیر اجرایی مجمع عالی حکمت اسلامی گفت: این مجمع تاکنون 15 دوره آموزش کوتاه‌مدت و 9 دوره آموزش بلندمدت را برگزار کرده است.

به گزارش میانخبر، محمدباقر خراسانی پیش از ظهر امروز در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه با اشاره به تاریخچه فعالیت مجمع عالی حکمت اسلامی اظهار کرد: این مجمع در سال 1384 افتتاح شده و فعالیت‌های آن در سال 1386 به‌صورت جدی آغاز شد، در اساسنامه مجمع عالی حکمت اسلامی چهار هدف و 19 وظیفه برای این مجمع مشخص‌ شده است.

وی ادامه داد: مجمع عالی حکمت اسلامی 9 گروه علمی فعال دارد، این گروه‌ها مکانی برای اساتید علوم عقلی و تبادل‌نظر علمی هستند تا آن‌ها با کنار گذاشتن احساسات و تعصبات به تولید علوم دینی بپردازند و گروه‌های این مجمع تاکنون 838 جلسه علمی را برگزار کرده‌اند.

مدیر اجرایی مجمع عالی حکمت اسلامی افزود: این مجمع تاکنون 15 دوره آموزش کوتاه‌ مدت و 9 دوره آموزش بلندمدت را برگزار کرده است. همچنین در مجمع عالی حکمت اسلامی چهار دوره کلاس‌های آموزش پژوهشی برای تربیت محقق برگزار شده است.

خراسانی با اشاره به گردهمایی سالیانه اساتید عقلی حوزه علمیه اظهار کرد: مجمع عالی حکمت اسلامی این گردهمایی را به‌ صورت سالیانه برگزار می‌کند و تاکنون هشت دوره این گردهمایی برگزار شده و در برخی از این گردهمایی‌ها از اساتید برجسته علوم عقلی همچون آیت‌الله حسن‌زاده تجلیل به‌ عمل‌ آمده است.

وی ادامه داد: مجمع عالی حکمت اسلامی کتابخانه تخصصی علوم عقلی را افتتاح کرده که این اقدام مورد استقبال پژوهشگران حوزه و دانشگاه قرار گرفته است و نکته حائز اهمیت اینکه 13 هزار عنوان کتاب در کتابخانه تخصصی علوم عقلی وجود دارد، همچنین در این کتابخانه بانک مقالاتی با بیش از 9 هزار مقاله در مورد علوم عقلی گرد آوری شده است.

مدیر اجرایی مجمع عالی حکمت اسلامی افزود: این مجمع واحد مشاوره علمی را با حضور اساتید علوم عقلی راه اندازی کرده تا این واحد به‌ صورت حضوری، تلفنی و اینترنتی به پژوهشگران مشاوره بدهد. تاکنون 540 جلسه مشاوره در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزارشده که بیشتر آن‌ها حضوری بوده است.

خراسانی با اشاره به‌ ضرورت آموزش فلسفه به کودکان اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب و بزرگان بر این مسئله تأکید داشتند، به همین دلیل کارگروه آموزش حکمت به کودکان در مجمع عالی حکمت اسلامی راه‌اندازی شده و این کارگروه تاکنون چندین جلسه و هم‌اندیشی را برگزار کرده است.

وی ادامه داد: مجمع عالی حکمت اسلامی فصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسلامی را دارد که تاکنون هشت شماره این فصلنامه منتشر شده است، همچنین خبرنامه علمی حکمت اسلامی هم از سوی این مجمع منتشر می‌شود که این خبرنامه جزو نشریات معتبر کشور است و در آن در مورد نشست‌ها و برنامه‌های علمی مجمع عالی حکمت اسلامی اطلاع‌رسانی می‌شود. خبرنامه این مجمع به‌ صورت مستمر برای شخصیت‌ها و مراکز علمی کشور ارسال می‌شود.

مدیر اجرایی مجمع عالی حکمت اسلامی افزود: انتشارات این مجمع از سال 93 فعالیت خودش را آغاز کرد و تاکنون 17 عنوان کتاب را منتشر کرده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال تعداد کتاب‌های انتشارات مجمع عالی حکمت اسلامی به 30 عنوان برسد. همچنین واحد رسانه‌ای مجمع 770 عنوان محصول صوتی تصویری را تولید کرده است.

خراسانی با اشاره به شعب مجمع عالی حکمت اسلامی در سطح کشور اظهار کرد: این مجمع به دنبال تأسیس شعبی در شهرهای مختلف کشور است. شعبه مشهد مجمع عالی حکمت اسلامی در سال 93 تأسیس شد و این شعبه 66 عضو دارد، همچنین شعبه اصفهان این مجمع با تأکیدات آیت‌الله مظاهری در سال 94 افتتاح شد و شعبه شیراز مجمع عالی حکمت اسلامی هم فعالیت‌های علمی خودش را آغاز کرده است.

وی ادامه داد: 24 آبان ماه سالگرد ارتحال علامه طباطبایی است و مجمع عالی حکمت اسلامی برنامه‌هایی را برای تجلیل از شخصیت این عالم برجسته علوم عقلی تدارک دیده است. شاگردان علامه طباطبایی اکنون بحث حکمت اسلامی را در سطح حوزه‌ها دنبال می‌کنند و مجمع عالی حکمت اسلامی 10 برنامه را برای تجلیل از این عالم برجسته درنظرگرفته است که هشت برنامه آن در شهر قم برگزار می‌شود. نشست علمی نقش علامه طباطبایی در امتداد بخشی فرهنگی اجتماعی به فلسفه اسلامی در روز پنج‌شنبه 20 آبان ماه در سالن اجتماعات مجمع عالی حکمت اسلامی در قم برگزار خواهد شد.

مدیر اجرایی مجمع عالی حکمت اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: از بودجه‌های فرهنگی کشور کمک‌هایی به این مجمع می‌شود، اما مجمع عالی حکمت اسلامی با کمترین امکانات فعالیت‌های زیادی را در سطح کشور انجام داده است و شعب استانی این مجمع معمولاً از امکانات مادی و معنوی خود استان‌ها برای فعالیت خود استفاده می‌کنند.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : برگزاری 15 دوره آموزش کوتاه‌ مدت در مجمع عالی حکمت اسلامی
دیدگاه شما در مورد : برگزاری 15 دوره آموزش کوتاه‌ مدت در مجمع عالی حکمت اسلامی

برگزاری 15 دوره آموزش کوتاه‌ مدت در مجمع عالی حکمت اسلامی تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ