• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 23301 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 19 آبان 1395 - ساعت: 13:47

چاپ
60درصد سرطان‌های ایران گوارشی هستند/ رشد 32 ساله امید به زندگی در کشور

60درصد سرطان‌های ایران گوارشی هستند/ رشد 32 ساله امید به زندگی در کشور


معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بیان کرد: افزایش امید به زندگی در ایران یکی از دستاوردهای بزرگ نظام سلامت است.

به گزارش میانخبر، رضاملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت و رییس هیات مدیره انجمن گوارش و کبد در افتتاحیه شانزدهمین کنگره گوارش و کبد در سالن همایش های بین المللی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: باتوجه به شیوع 60 درصدي سرطان‌های گوارش در کشور، اکنون توجه به آنها ضروری است.

وی با اشاره به راه اندازی سیستم ثبت سرطان‌های گوارش برای اولین بار در برخی مراکز تصریح کرد: تکمیل سیستم ثبت و ريجستري زیرساخت مستحکمی برای انجام تحقیق و پژوهش ایجاد می کند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت از غربالگري افراد بالای 35 سال در 15 استان کشور خبر داد و افزود: غربالگری نقش موثری در پیشگیری و کاهش بیماری ها دارد.

وی افزایش امید به زندگی به میزان 32 سال در ایران را از دستاوردهای نظام سلامت خواند و ادامه داد: براساس آمار جهانی در سال 2013 امید به زندگی مردان ایرانی 76/3 و زنان ایرانی 80/7 سال بوده که از متوسط جهانی بالاتر است اما هدف ما رساندن این عدد به 85 سال در زنان و 80 سال در مردان است.

به گفته ملک زاده، در حال حاضر 70 درصد ایرانی ها چاق و یا در معرض چاقی هستند و همچنین 10 درصد مبتلا به دیابت و 25 درصد در مرحله پیش دیابت هستند که هشدار جدی برای آینده نظام سلامت است.

رییس هیات مدیره انجمن گوارش و کبد، شیوع بیماری های غيرواگير مثل چاقی و دیابت را چالش امروز سلامت دانست و اظهار داشت: در حوزه گوارش باید در مسیر پیشگیری از بیماری‌هایی مانند سرطان کولون یا سیروز بد کبدی ناشی از هپاتیت C و B حرکت کنیم.

وی با اشاره به فعالیت های پیشگیری، تشخیصی و درمانی حوزه گوارش در 20 سال اخیر ادامه داد: بر اساس مطالعه جهانی بیماری‌ها، 49 درصد مرگ و میرهای ایرانیان در سال 1990 ناشی از بیماری های غيرواگير بوده، در حالیکه این عدد در سال 2015 به 79 درصد رسیده است.

ملک زاده با بیان اينکه امروز 52 درصد مرگ و میرها مربوط به سکته های مغزی و قلبی هستند، اذعان کرد: 80 درصد سکته های قلبی و مغزی قابل پیشگیری هستند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: از 385 هزار مرگ ثبت شده در سال 94، 55 درصد آنها زیر 70 سال و 25 درصد آنها زیر 50 سال هستند که این آمار حاکی از بالا بودن میزان مرگ و میر زودرس در ایران است.

وی درباره مرگ و میر ناشی از سرطان‌های گوارش یادآور شد: سرطان معده و مری به ترتیب رتبه رتبه های اول و دوم مرگ را در سنین زیر 50 سال دارند.

ملک زاده بیان کرد: بیش از 50 هزار نفر سالانه از بیماری سیروز کبدی جان خود را از دست می دهند، این در حالیست که بسیاری از سيروزها ناشی از هپاتیت بوده و قابل پیشگیری هستند.


منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط با : 60درصد سرطان‌های ایران گوارشی هستند/ رشد 32 ساله امید به زندگی در کشور
دیدگاه شما در مورد : 60درصد سرطان‌های ایران گوارشی هستند/ رشد 32 ساله امید به زندگی در کشور

60درصد سرطان‌های ایران گوارشی هستند/ رشد 32 ساله امید به زندگی در کشور تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ