• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 23311 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 19 آبان 1395 - ساعت: 13:56

چاپ
ارائه بسته خدمتی پیشگیری و درمان خفگی نوزادان توسط وزارت بهداشت

ارائه بسته خدمتی پیشگیری و درمان خفگی نوزادان توسط وزارت بهداشت


رئیس اداره سلامت نوزادان وزارت بهداشت از ارائه بسته خدمتی پیشگیری و درمان خفگی نوزادان توسط وزارت بهداشت در یک ماه آینده خبر داد.

به گزارش میانخبر، محمد حیدرزاده در حاشیه سمینار کشوری پیشگیری و درمان آسیفسکی نوزادی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان به وضعیت مسیر توسعه سلامت نوزادان در کشور پرداخت و اظهار کرد: میزان مرگ نوزاد در سال 2000، 19 در هر یک‌هزار تولد زنده بود که اکنون به زیر 10 یعنی 9.5 در هر یک‌هزار تولد زنده رسیده است.

وی گفت: طی چند سال اخیر این نرخ دائما در حال کاهش بوده، هرچند که نظام سلامت و نرخ باروری بالا و پایین رفته است، اما میزان مرگ و میر نوزادان به دلیل افزایش سطح علمی جامعه، بهبود زندگی و فراهم‌شدن مراقبت‌های بارداری و ... بهبود داشته است.

رئیس اداره سلامت نوزادان وزارت بهداشت با بیان اینکه دستیابی به میزان مرگ و میر نوزادان، 9.5 در هر تولد زنده یک آرزو بود که محقق شد، خاطرنشان کرد: برای اینکه این میزان را کمتر کنیم و به سطح کشورهای پیشرفته یعنی 5 مرگ نوزاد در هر هزار تولد زنده نزدیک شویم، باید به نقاط مهمتری بپردازیم.

وی افزود:‌ هدفی که مشخص شده، این است که تا سال 2030 باید به کمتر از پنج مرگ نوزاد در هر هزار تولد زنده برسیم.

حیدرزاده با بیان اینکه خفگی زایمانی یکی از علل اصلی مرگ نوزاد است، گفت: خفگی زایمانی تنها باعث مرگ نوزاد نمی‌شود، بلکه ناتوانی نوزاد و عقب ماندگی او از لحاظ عصبی را در پی‌ دارد.

وی ادامه داد: برای خانواده نیز این موضوع زجرآور است چرا که به جای تولد نوزاد سالم، نوزادی عصبی، دارای تشنج و بیمار به دنیا می‌آید.

رئیس اداره سلامت نوزادان وزارت بهداشت تصریح کرد: در راستای پیشگیری از این اتفاق صاحبنظران خفگی زایمانی را دعوت کرده و جلسات مکرری با آنها داشتیم.

وی ادامه داد: کمیته‌ای با عنوان «کمیته زایمانی» متشکل از همکار زنان و زایمان و فوق نوزادان تشکیل شد و در نهایت نتیجه بر این شد تا در همدان گردهمایی کشوری در این خصوص برگزار کنیم.

حیدرزاده با بیان اینکه در این نشست همه ذی‌نفعان و صاحبنظران کشور دعوت شده‌اند و نتیجه تمام کارهای انجام شده در این یکی دو سال اخیر، گزارش داده می‌شود، گفت: مجموعه راهنمایی بالینی با عنوان «بسته خدمتی پیشگیری و درمان خفگی نوزادان» در یک ماه آینده از سوی وزارت کشور ابلاغ می‌شود.

وی افزود: هدف اصلی همایش همگرایی و هم‌اندیشی بین صاحبنظران است تا تصمیم‌گیری شود که در یک سال آینده چه فعالیتی را در زمینه کاهش خفگی زایمانی داشته باشیم.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : ارائه بسته خدمتی پیشگیری و درمان خفگی نوزادان توسط وزارت بهداشت
دیدگاه شما در مورد : ارائه بسته خدمتی پیشگیری و درمان خفگی نوزادان توسط وزارت بهداشت

ارائه بسته خدمتی پیشگیری و درمان خفگی نوزادان توسط وزارت بهداشت تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ