• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 23319 - تاریخ انتشار : چهار شنبه 19 آبان 1395 - ساعت: 16:20

چاپ
ارائه آموزش نحوه برخورد با مین به 600 دهیار روستاهای مرزی کردستان

ارائه آموزش نحوه برخورد با مین به 600 دهیار روستاهای مرزی کردستان


مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان گفت: با هدف کاهش اثرات جبران‌ناپذیر انفجار مین‌های برجای مانده از دوران جنگ تحمیلی سال گذشته بیش از 600 دهیار روستاهای مرزی کردستان آموزش‌های لازم را دریافت کردند.

به گزارش میانخبر، حسن خدابنده‌لو ظهر امروز در یک نشست خبری که در حاشیه برگزاری دوره آموزشی تربیت مدرس و با حضور خبرنگاران برگزار شد، اظهار کرد: بیش از 20 سال از پایان جنگ تحمیلی می‌‌گذرد و در طول این سال‌ها اقداماتی در راستای پاکسازی مناطق آلوده به مین در کشور انجام شده اما هنوز مناطق زیادی پاکسازی نشده است.

به گفته وی، مین‌های باقیمانده از دوران جنگ در طول این سال‌ها به واسطه تغییرات جغرافیایی و بارش نزولات آسمانی دستخوش جابجایی‌های زیادی شده‌اند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان نبود نقشه مناطق مین‌گذاری شده را چالش اساسی در این حوزه بیان کرد و گفت: در طول این سال‌ها افراد زیادی به واسطه نبود نقشه کامل و مشخص شده‌ای از این مناطق قربانی شده و دچار معلولیت شده‌اند.

خدابنده‌لو تصریح کرد: نبود نقشه دقیق، امکانات لازم در بحث مین‌زدایی، مسائل مالی و نبود نیروی متخصص مین‌روب کافی از مهم‌ترین دلایل عدم پاکسازی کامل مناطق آلوده به مین در سطح کشور است.

وی اظهار کرد: با توجه به این محدودیت‌ها که در بحث پاکسازی مناطق آلوده به مین داشتیم توجه به حوزه آموزش و توسعه این آموزش‌ها به ویژه در روستاهای مرزی به صورت ویژه در دستور کار جمعیت هلال احمر قرار گرفت.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان با بیان اینکه این آموزش‌ها به وسیله مربیان توانمند و متخصص و با هدف کاهش اثرات جبران‌ناپذیر انفجار مین‌های برجای مانده از دوران جنگ تحمیلی انجام می‌گیرد، اظهار داشت: سال گذشته به بیش از 600 دهیار در روستاهای مرزی و آلوده به مین در استان کردستان آموزش‌های لازم ارائه شد.

به گفته خدابنده‌لو، معلمان، دانش‌آموزان، بهورزان و دهیاران در شهرستان‌های مرزی آلوده به مین استان زیرپوشش آموزش قرار گرفتند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان افزود: در تلاش هستیم با تربیت مدرس زمینه تربیت مربی‌های بیشتری را در استان فراهم کنیم چون تربیت مربیان بیشتر می‌تواند ما را در آگاه‌سازی مردم و آموزش جمعیت بیشتری از ساکنان مناطق آلوده کمک نماید.

وی به ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه آموزش مقابله با خطرات مین اشاره کرد و گفت: جمعیت هلال احمر استان کردستان هیچگونه محدودیتی در زمینه بهره‌گیری از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد ندارد.

خدابنده‌لو ادامه داد: براساس مفاد یک تفاهم‌نامه‌ جمعیت هلال‌احمر با یکی از حوزه‌های صلیب سرخ به 100 نفر از کسانی که براثر انفجار مین دچار مشکل شده بودند، خدماتی در قالب پروتز دست و پا و توانمندسازی ارائه کردیم.

وی افزود: مربیان هلال احمر کردستان سالانه یک یا دو بار به مناطق روستایی شهرستان‌های مرزی اعزام می‌شوند و مردم را از خطرات و چگونگی برخورد با مین‌های برجای مانده را آگاه می‌سازند.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : ارائه آموزش نحوه برخورد با مین به 600 دهیار روستاهای مرزی کردستان
دیدگاه شما در مورد : ارائه آموزش نحوه برخورد با مین به 600 دهیار روستاهای مرزی کردستان

ارائه آموزش نحوه برخورد با مین به 600 دهیار روستاهای مرزی کردستان تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ