• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 23340 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 20 آبان 1395 - ساعت: 13:06

چاپ

نظر ترامپ درباره ایران و توافق هسته‌ای چیست؟


ترامپ در نشست کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل اعلام کرد: «توافق فاجعه‌بار با ایران را برخواهم چید.»‌

به گزارش میانخبر، انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا به پایان رسید و اکنون باید دونالد جی ترامپ را چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا بدانیم.

در میان غوغای رسانه‌ای در این انتخابات، شاید مرور اخبار مربوط به اظهارات رئیس جمهور آتی ایالات متحده آمریکا درباره ایران، برای بررسی آینده روابط کشورمان با دولت آمریکا از ضرورت بیشتری برخوردار باشد.

در هر سه مناظره نامزدهای انتخابات آمریکا، موضوع ایران، پرونده هسته‌ای، توافق هسته‌ای موسوم به برجام و همینطور مسائل مربوط به ایران و بحران خاورمیانه مطرح شد.

در مناظره اول وقتی هیلاری کلینتون از فشارهای دیپلماتیک در دولت اوباما و توافق هسته‌ای با ایران، در جهت تحریم ایران و از بین بردن برنامه هسته‌ای ایران سخن گفت، ترامپ در جواب او تاکید کرد: «ایران حتی بر کره شمالی هم می‌تواند نفوذ داشته باشد و فشار بیاورد. چون این دو کشور با هم تجارت می‌کنند و ما باید موقع مذاکرات هسته ای از ایران می‌خواستیم که هم درباره یمن و هم در قبال کره شمالی با ما (دولت آمریکا) همکاری کند. ولی ما به جای این کار چهارصد میلیون دلار پول نقد به ایران پرداخت کردیم. بهتر است بگویم باج دادیم. چون این پول باج بود بکه رای آزادی زندانیان امریکایی به ایران پرداخت شد.»

در ادامه وقتی بازهم هیلاری کلینتون، از موفقیت مذاکرات هسته‌ای در افزایش تحریم‌ها علیه ایران سخن گفت، ترامپ باز هم از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرد و عنوان داشت: «این یکی از افتضاح‌ترین توافق‌های تاریخ بود و من در ملاقاتی که با بنیامین نتانیاهو داشتم، فهمیدم که او از این توافق اصلا خوشحال نبود.»

ترامپ به حملات خود به توافق هسته‌ای ایران و گروه کشورهای 5+1 ادامه داد و گفت: «ایران تا 10 سال بعد از این توافق، هر اقدامی را که خواست، می‌تواند مجدداً انجام دهد. این توافق و 400 میلیون دلاری که به صورت نقدی به ایران داده شد، که آن هم بعدها معلوم شد یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار بوده است، یکی از بزرگترین اهدایی‌های تاریخ به یک کشور بود.» خلاصه سخنان ترامپ در مناظره اول با هیلاری کلینتون درباره ایران، این بود که این توافق هسته‌ای به نفع ایران است و برای آمریکا نوعی خطر به شمار می‌آید.

مناظره دوم ترامپ و هیلاری کلینتون در حالی آغاز شد که ترامپ، در همان ابتدای مناظره در انتقاد از کلینتون برای توافق هسته‌ای با ایران، ایران را یک «کشور تروریستی» نامید. ترامپ معتقد است که ایران کشوری رو به ضعف بود ولی دولت اوباما با این توافق به این کشور جان تازه‌ای بخشید.

در مناظره پایانی هم ترامپ با انتقاد از روند خروج نیروهای آمریکایی از خاک عراق خطاب به کلینتون گفت: «موصل در دست ما بود ولی به دلیل حماقتمان آن را از دست دادیم. ایران می‌خواهد بر عراق مسلط شود و ایران در این میان نفع می‌برد.»

وی همچنین در نشست کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل اعلام کرده بود: «توافق فاجعه‌بار با ایران را برخواهم چید.»‌

البته همانطور که قبلا هم اشاره شد (+)، مواضع ترامپ نه تنها درباره ایران، بلکه درباره سایر مسائل سیاست خارجی به خصوص خاورمیانه، به صورت یکپارچه و دقیق بیان نمی‌شود. باید منتظر ماند و دید که تیم ترامپ و مایک پنس، به علاوه هزاران مشاور یا افراد صاحب نفوذ سیاسی دیگر، که تا چندی بعد پیرامون او را خواهند گرفت، فرمان دولت آمریکا درباره سیاست خارجی، به خصوص بحران سوریه و نحوه برخورد با توافق هسته‌ای ایران را به کدام سمت می‌کشانند.


منبع : فردا

مطالب مرتبط با : نظر ترامپ درباره ایران و توافق هسته‌ای چیست؟
دیدگاه شما در مورد : نظر ترامپ درباره ایران و توافق هسته‌ای چیست؟

نظر ترامپ درباره ایران و توافق هسته‌ای چیست؟ تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ