• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 23356 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 20 آبان 1395 - ساعت: 13:44

چاپ
بهره‌مندی از ظرفیت حوزه‌های علمیه و مساجد/ نبودن روحانیت مقیم در مساجد ضرر بزرگی است

بهره‌مندی از ظرفیت حوزه‌های علمیه و مساجد/ نبودن روحانیت مقیم در مساجد ضرر بزرگی است


رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در بسیاری از مساجد روحانی مقیم نداریم و این ضرر بزرگی است و مساجد باید با ارتباط با حوزه‌ها اداره شود.

به گزارش میانخبر، علی لاریجانی ظهر امروز در اجلاس نماز استان قم که در مدرسه امام خمینی برگزار شد، اظهار کرد: ستاد اقامه نماز حرکت خوبی را آغاز کردند و در این زمینه پیشگام بودند و از مغفولیت نماز جلوگیری کردند.

وی خاطرنشان کرد:‌ از جمله امور مهم نماز اول وقت است، اکنون دانشگاه‌ها و مدارس به اقامه نماز اول وقت اهتمام دارند و بین شهرها مکان‌هایی برای اقامه نماز در نظر گرفته شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نماز مانند فرایض دیگر ظاهر و باطنی دارد،‌ گفت: آنچه بین همه مشترک بوده این است که نماز به موقع و جماعت اقامه شود و توجهات اولیه به این موضوع صورت گیرد، اگر بخواهیم نماز ستون دین باشد، باید با اصول و آداب همراه باشد.

وی خاطرنشان کرد: انضباط ذهن از دیگر موارد مهم در اقامه نماز است، این امر انسان را منضبط می‌کند و ادب و عفت را به همراه دارد.

لاریجانی عنوان کرد:‌ تمدن‌هایی که ساختار تمدنی آنها هدفمند است،‌ هدف‌های آنها با بادهای موسمی تغییر پیدا نمی‌کند، ریشه تغییرات در کشورها و لغزش عده‌ای به این دلیل است که استقامت فکری ندارند،‌ باید در نظر داشت نماز لحظه تامل برانگیز برای کل زندگی انسان را فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه در سیره اولیا و انبیا هیچ چیز را مقدم بر نماز نمی‌دانند، گفت: باید قبول کنیم مقداری به این امر کم‌توجهی شده است، البته باید همگان قدردان شما باشند که همت می‌کنید که این فریضه تأمل برانگیز و تحول‌زا را سرجای خود قرار می‌دهید.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:‌ باید برخی مطالب از لسان علما و دانشمندان متناسب با مخاطب مطرح شود و بهره و آمادگی لازم برای درک نماز را فراهم کند.

وی عنوان کرد:‌ باید از نماز استفاده کرد و زندگی را سامان داد، دانشمندان امروز لفظی را استفاده می‌کنند که انسان امروز بی‌خانمان و بی‌سامان است و این نگران‌کننده است و به این معنا است که انسان آویزان است و استقامت ندارد و حرکت جوامع به سمت ارزش‌های مادی او را می‌برد.

لاریجانی ادامه داد: این حرکت‌ها با جوهره اصلی انسان یکی نیست و ممکن است عکس‌العمل‌های نادرستی را رقم بزند.

وی با اشاره به بیان احکام نماز در حاشیه نماز گفت:‌ این امر متناسب با مخاطب باید انجام شود، در بازار و برای گروه جوانان هر یک احکام متناسب بیان شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی به رتبه هشتم طلاق در قم اشاره کرد و افزود: تذکر و توجه دادن در این گونه مشکلات می‌تواند موثر باشد، اگر در کنار نماز توجه‌های اخلاقی و رفتاری و رفتارهای بازدارنده را بیان کنیم، به این بخش‌ها نمی‌رسد.

وی عنوان کرد:‌ نباید اجازه دهیم گناهان کبیره مانند غیبت در جامعه رواج کند، اگر به اسلام پایبند هستیم باید به گناه توجه کنیم، زیرا در صورت گناه کبیره دعای انسان مستجاب نمی‌‌شود.

لاریجانی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب مسائل در زمینه سبک زندگی را تبیین کردند،‌ گفت: باید مقدمات فراهم کرد و از این فرصت استفاده شود، ‌علما، مردم را در نمازخانه و مسجد جمع می‌کنند تا برای آموزش درست از آنها استفاده شود و شما صاحب این فکر هستید.

وی خاطرنشان کرد:‌ تذکر در زمینه اخلاق و احکام سبب می‌شود زندگی سر جای خود باشد، در شرایطی زندگی انسان‌ها از مسیر اصلی خود که توجه به معارف حق بوده خارج شده و سبک‌های زندگی در آن نفوذ کرده است ولی همه این امر برای دولت و سیستم حکومتی نیست و بسیاری از این مسائل دولتی و حکومتی نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید مردم رشد کنند، روحانیت شیعه به مردمی بودن است، روحانیت و حوزه‌ها استقلال دارند، حوزه‌ها نباید به دولت متکی شود، روحانیت شیعه به دلیل آنکه اتکا به مردم دارد،‌ استقلال خود را حفظ کرده است.

وی عنوان کرد:‌ البته در این بخش دولت‌ها باید بسترساز باشند و زمینه‌های حمایتی را فراهم کنند تا روحانیت و مردم بتوانند با روابط متعارف عمل کنند.

لاریجانی با بیان اینکه حوزه‌های علمیه، ‌روحانیت و مسجد ظرفیت کوچکی نیستند،‌ گفت: در بسیاری از مساجد روحانی مقیم نداریم و این ضرر بزرگی است، مساجد باید با ارتباط با حوزه‌ها اداره شود.

وی خاطرنشان کرد: مسئله نماز و آشنایی مردم با آموزه‌های دینی امری اساسی در زندگی فردی و اجتماعی است، ستاد اقامه نماز از روی اخلاص در این زمینه اقدام کردند و پیشرفت‌های خوبی داشته است.


منبع : فارس

مطالب مرتبط با : بهره‌مندی از ظرفیت حوزه‌های علمیه و مساجد/ نبودن روحانیت مقیم در مساجد ضرر بزرگی است
دیدگاه شما در مورد : بهره‌مندی از ظرفیت حوزه‌های علمیه و مساجد/ نبودن روحانیت مقیم در مساجد ضرر بزرگی است

بهره‌مندی از ظرفیت حوزه‌های علمیه و مساجد/ نبودن روحانیت مقیم در مساجد ضرر بزرگی است تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ