• آخرین اخبار
  • پربیننده ترین اخبار
موقعیت صفحه دوم سمت راست
آخرین اخبار

کد خبر : 23383 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 20 آبان 1395 - ساعت: 14:28

چاپ

واکنش روحانی و ظریف به انتخاب ترامپ چه معنایی دارد؟


انتخابات آمریکا تاثیری در نظر و رای مردم کشورمان ندارد. بنابراین اگر روحانی در انتخابات 96 پیروز نشود، احتمالا دلایل دیگری در آن اثرگذار بوده؛ با این وجود، نگرانی دولت تحقق وعده ترامپ درباره پاره کردن برجام است؛ اتفاقی که اگر رخ دهد، دولت باید در تبلیغات انتخابتی 96، تغییر روش دهد!

به گزارش میانخبر، اولین واکنش های رسمی دولت تدبیر و امید به انتخاب دونالد ترامپ نشان از وارد شدن یک شوک به کابینه دارد.

به گزارش صراط، سخنگوی وزارت خارجه، محمدجواد ظریف و در نهایت خود حسن روحانی تا کنون به صراحت در مورد انتخابات آمریکا صحبت کرده و تلاش کرده اند تا نتیجه انتخابات را در عملکرد دولت بی تاثیر نشان دهند.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه گفته آنچه برای ما مهم، قابل اعتنا و ملاک است، عملکرد و سیاست‌های اجرایی دولت آینده آمریکاست.

ظریف هم که در سفر شرق اروپا به سر می برد گفته است "ما در امور داخلی دیگر کشور ها دخالت نمی کنیم. این انتخاب مردم آمریکاست؛ اما هر کس رئیس جمهور آمریکا باشد باید واقعیات جهان و منطقه ما را به درستی بشناسد و با آن با واقع گرایی مواجه شود. ایران و آمریکا روابط سیاسی ندارند؛ اما آنچه آمریکا به عنوان یک تعهد بین المللی چند جانبه در برجام پذیرفته است را باید اجرا کند."

با این حال، واکنش حسن روحانی رییس جمهور کمی متفاوت بود. او اگرچه در جلسه هیات دولت گفت که نتیجه انتخابات آمریکا، اثری در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران ندارد، اما نتوانست از انتقاد کردن از این نتیجه، بگریزد. روحانی گفت که نتیجه انتخابات آمریکا، نشان التهابات و عدم ثبات داخلی آمریکا مدت‌ها باقی خواهد ماند و زمان زیادی می‌برد که این اختلافات و مشکلات داخلی حل ‌شود.

به وضوح نگرانی دولت، در مورد برجام و در نتیجه انتخابات 96 است. این موضوع به ویژه پس از وعده جنجالی برجام در مورد پاره کردن برجام، اوج گرفت. اما روحانی تلاش کرده نشان دهد ترامپ این توانایی را ندارد. او گفته "هوشمندی ایران در توافق هسته‌ای این بود که برجام را نه به عنوان توافق با یک کشور یا یک دولت بلکه به عنوان یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تثبیت کرد که با تصمیم یک دولت قابل تغییر نیست."

اگرچه مواضع مقامات دولتی مواضعی کلی و مستقل از نتیجه انتخابات است، اما می شد تصور کرد که در صورت پیروزی کلینتون، روحانی و مقامات دولتش به جای آنکه از اختلافات داخلی در آمریکا بگویند، پای عقلانیت در این کشور را به میان بکشند.

البته تجربه نشان داده انتخابات آمریکا تاثیری در نظر و رای مردم کشورمان ندارد. بنابراین اگر روحانی در انتخابات 96 پیروز نشود، احتمالا دلایل دیگری به جز انتخاب ترامپ در آن اثرگذار بوده؛ با این وجود، نگرانی دولت تحقق وعده ترامپ درباره پاره کردن برجام است؛ اتفاقی که اگر رخ دهد، دولت باید در تبلیغات انتخابتی 96، تغییر روش دهد!


منبع : صراط

مطالب مرتبط با : واکنش روحانی و ظریف به انتخاب ترامپ چه معنایی دارد؟
دیدگاه شما در مورد : واکنش روحانی و ظریف به انتخاب ترامپ چه معنایی دارد؟

واکنش روحانی و ظریف به انتخاب ترامپ چه معنایی دارد؟ تغییر کد

موقعیت صفحه دوم سمت چپ